Archiwum Cabines - od redakcji 65

powrót do archiwum

Od redakcji

Szanowni Państwo,

od wydawcyLato w tym roku mamy kapryśne – dni chłodniejsze przeplatają się z momentami ekstremalnego upału. Akurat w momencie pisania tych słów termometr za oknem wskazuje w słońcu 40. kreskę, a wilgotność przypomina tę ze stadionów dopiero zakończonego mundialu. Jedną z rzeczy, o której marzy się w takich warunkach, jest woda, w której można się zanurzyć i ukoić przegrzane ciało i umysł.

To właśnie woda jest głównym tematem naszego numeru – a dokładniej jej lecznicze i relaksacyjne właściwości, które stały się podstawą funkcjonowania zjawiska, jakim jest SPA. Z tym słowem zetknął się już chyba każdy. W branży kosmetycznej – i nie tylko – bywa ono niestety nadużywane, a jego znaczenie w ciągu wielu lat nieco się rozmyło. Nie zmienia to jednak faktu, że SPA to trend, który ma przed sobą świetlaną przyszłość, bazującą zresztą na niezwykle bogatej historii. O tym piszemy w dossier, czyli głównym artykule numeru.

Jednym z nieodłącznych elementów SPA jest sauna. Przy tych temperaturach trudno jest nam o niej pisać, wiadomo jednak, że regularne z niej korzystanie przez cały rok jest najlepszym eliksirem służącym nie tylko zdrowiu, ale i dobremu wyglądowi. Istnieje przekaz, który mówi: tylko w saunie nasze ciało się nie starzeje. Zdrowotne i relaksacyjne działanie połączonych sił wysokiej temperatury, pary wodnej i zimnych kąpieli były znane i cenione już w starożytności. Po wielu wiekach marginalizacji, czy wręcz zapomnienia, sauna w ostatnich dziesięcioleciach powraca triumfalnie. Ten powrót, mający swój początek w Finlandii, jest już wyraźnie widoczny w Europie Zachodniej, gdzie funkcjonuje mnóstwo nowoczesnych saunowych obiektów. Obecnie również w naszym kraju jest coraz więcej miejsc, gdzie można się oddać urokom saunowania na najwyższym poziomie. Więcej o tym w artykule poświęconym historii sauny. Polecamy również materiał o rytuałach w saunie suchej, połączony z relacją z Międzynarodowych Mistrzostw Polski Saunamajstrów w Czeladzi. Na uwagę zasługuje zarówno samo wydarzenie, jak i kompleks, w którym się ono odbyło – dzięki takim miejscom i imprezom Polska ma szansę stać się już wkrótce ważnym graczem na scenie europejskiego SPA.

W tym numerze Cabines oczywiście znajdą Państwo również wiele innych ciekawych publikacji. Piszemy o pielęgnacji dłoni latem, o nowoczesnych metodach leczenia cellulitu, zdrowym odżywianiu, jak zwykle nie brakuje porad marketingowych. Zapraszam serdecznie do lektury, życząc jednocześnie przyjemnego letniego wypoczynku. A z częścią z Państwa z pewnością spotkamy się na jesiennych imprezach targowych. Do zobaczenia!

Życzymy przyjemnej i owocnej lektury!
Redakcja Cabines Polska