Rzucanie palenia - dlaczego by nie w spa?

powrót

Spa & wellness

Palenie tytoniu – ciągle bardzo popularny, choć niezwykle niezdrowy nałóg – urody nie przysparza. Niestety, ulegają mu również kobiety, których wygląd cierpi na tym szczególnie. Ale jeśli ktoś zaczął, trudno mu się uwolnić od potrzeby sięgania po papierosa. Florence Sebaoun, lekarka specjalizująca się w pomocy osobom uzależnionym od tytoniu, promuje tezę, która na pierwszy rzut oka jest co najmniej zaskakująca: ośrodek spa może być miejscem idealnym do rzucenia nałogu. Zwłaszcza gdy połączą swe siły lekarz i kosmetyczka.
rejuvi cosmetics
Rzucanie palenia - dlaczego by nie w spa?

Palenie a skóra

Jakiś czas temu firma Clinique przeprowadziła ankietę. Poddano jej 10 tys. kobiet w wieku 25-55 lat, zadając im proste pytanie: „Jak wygląda piękna skóra?”. Przeważała odpowiedź, że piękna skóra to taka, która „oddycha”, skóra pełna blasku. Oto więc marzenie kobiet. I te z nich, które palą, dobrze wiedzą, że tytoń niszczy skórę tak samo mocno jak nadmiar słońca. Żółte zęby, pożółkłe palce nieprzyjemnie pachnące tytoniem, ziemista cera, zmarszczki (szczególnie wokół ust – od zaciągania się). Nie da się ukryć, że palenie papierosów postarza. Pisaliśmy o tym szerzej w numerze 22 Cabines. Pewna kosmetyczka przedstawiła następującą historię: „Mam wśród klientek dwie siostry bliźniaczki. Jedna pali od dwudziestu lat, druga wcale. Tę palącą ludzie zwykle biorą za starszą o dobre pięć lat od jej niepalącej siostry”. Wniosek jest więc oczywisty: palenie postarza. Poprzez stymulację pewnych enzymów w skórze tytoń sprzyja niszczeniu kolagenu i hamuje powstawanie nowego. Nikotyna, obniżając poziom estrogenów, przyczynia się do starzenia związanego z niedoborem hormonów. Rezultatem jest brzydka skóra o rozszerzonych porach, pozbawiona blasku. Rzucenie palenia jest decyzją trudną, a jeszcze trudniejsze jest utrzymanie abstynencji. Niestety, nie da się tu użyć żadnych czarów i pozbyć się nałogu w jednej chwili. Jest to proces rozłożony na miesiące. Skóra wraca wtedy do dobrej formy, ale trwa to dość długo.

Spa – wsparcie w pozbywaniu się nałogu

W naszym zanieczyszczonym świecie spa jest oazą spokoju, gdzie w przyjemnej atmosferze można zadbać o zdrowie i urodę oraz odtruć organizm. Rzucając palenie, kobiety obawiają się najbardziej przybrania na wadze. Pobyt w spa może im pomóc w opanowaniu nasilonego apetytu, może je zainspirować do większej dbałości o zdrowie i urodę. W spa nabieramy nowych nawyków dietetycznych, uczymy się prawidłowego oddychania, np. podczas lekcji jogi, lekkich ćwiczeń, które utrzymają ciało w dobrej formie. W spa nie mówi się o problemach, które skłaniają do nerwowego sięgnięcia po papierosa. Tutaj wszystko kręci się wokół ciała i dobrego samopoczucia. Wreszcie w spa można poddać się zabiegom przywracającym blask skórze: rozjaśniającym, odżywiającym, dotleniającym, nawilżającym i wygładzającym. Taka odnowiona skóra w połączeniu z relaksem i poczuciem, że zrobiło się wiele dobrego dla własnego zdrowia, będą świetną inspiracją do wytrwania w wolności od nałogu.

więcej w Cabines nr 32

dr Florence Sebaoun
publikacje Cabines 32
do góry | powrót