IR zabarwienia MOC PODCZERWIENI

powrót

Spa & wellness

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
IR zabarwienia MOC PODCZERWIENI

Toksyczna codzienność

Człowiek współczesny żyjący w dużych aglomeracjach miejskich i przemysłowych, gdzie tempo życia stale wzrasta, nie zastanawia się nad tym, że jego potencjał życiowy wyczerpuje się z dnia na dzień i to z zastraszającą szybkością. Zanieczyszczenia powietrza, wody i pożywienia, niewłaściwy sposób odżywiania, który dosłownie zawala organizm tłuszczami, cukrami, konserwantami i wieloma podobnymi truciznami, mało ruchu, alkohol, tytoń i różnego rodzaju używki oraz nadużywanie leków - oto czarna lista czynników, z którymi musi walczyć nasz organizm. Czujemy stale zmęczenie, mamy problemy z koncentracją, pracujemy mało efektywnie, tracimy radość życia. Z czasem zaczyna się to objawiać tzw. chorobami cywilizacyjnymi - nerwicami, chorobami serca, zaburzeniami krążenia, nadciśnieniem, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, alergiami, otyłością, bezsennością, depresjami i zaburzeniami psychicznymi różnego rodzaju.

Lecznicze ciepło

Obecnie wielu naukowców szuka złotego środka, który działałby jak balsam na nasz wyczerpany organizm. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu czynniki fizykalne. Szczególnie duże możliwości stwarza w tej dziedzinie stosowanie czynników termicznych. Z leczniczych właściwości ciepła korzystano już w starożytności, gdy instynkt oraz obserwacja świata zwierzęcego wytyczały drogi prostego, lecz skutecznego postępowania leczniczego.

Jako istoty stałocieplne jesteśmy wyposażeni w doskonale rozwinięty układ termoregulacji sprzężony z ośrodkowym układem nerwowym (mózg). Działanie mechanizmów termoregulacji polega na przekazywaniu informacji z receptorów skóry, które reagują na zmiany temperatury, do podwzgórza. Tam wyzwalanych jest szereg reakcji powodujących oddawanie bądź zatrzymanie ciepła przez ustrój. Objawia się to skurczem bądź rozkurczem naczyń krwionośnych oraz odruchami typu drżenie z zimna, pocenie itp., co w konsekwencji wywołuje zmiany w wielu układach i narządach ustroju.

Na podstawie wielu lat badań i obserwacji dowiedziono, że ciepło korzystnie wpływa m.in. na:

 • układ sercowo-naczyniowy. Skurcz naczyń krwionośnych, po którym musi nastąpić rozkurcz, uelastycznia je, krew sprawniej krąży po organizmie, poszczególne narządy są lepiej ukrwione. Serce otrzymuje dostateczną ilość krwi, co w rezultacie prowadzi do uregulowania jego pracy jako pompy.
 • układ oddechowy. Dzięki zwiększonemu dopływowi krwi do płuc wzrasta zapotrzebowanie na tlen, który krew transportuje po całym organizmie. To powoduje przyśpieszenie i pogłębienie oddechu.
 • czynność wydzielniczą nerek. Lepsze dokrwienie i dotlenienie organizmu to również sprawniejsze usuwanie zbędnych produktów - gdzie istotną rolę odgrywają właśnie nerki. Co w konsekwencji wpływa na całą gospodarkę wodnoelektrolitową.
 • obniżenie napięcia mięśni. Szybszy przepływ prawidłowo dotlenionej krwi przez pracujące mięśnie przyczynia się do szybszego usuwania metabolitów (związków chemicznych powstających jako reakcja pracujących mięśni), włókna mięśniowe stają się elastyczniejsze, co prowadzi do obniżenia ich napięcia.
 • zmniejszenie pobudliwości nerwowej oraz wrażliwości receptorowej, przez co działa uspokajająco i przeciwbólowo.
 • czynność wydzielniczą wielu gruczołów (szczególnie potowych)
 • przyśpieszenie przemiany materii. Ciepło, przyśpieszając pracę poszczególnych narządów, w rezultacie wpływa na szybsze zużycie energii dostarczanej organizmowi.

Ten rozległy wpływ ciepła na organizm ludzki wykorzystywany jest nie tylko w profilaktyce zdrowotnej, ale również w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza w tzw. chorobach cywilizacyjnych.

Bibliografia:

 • „Fizykoterapia“ Mika
 • „Journal of American Medical Association“
 • 07-08-1981 r. „Fizjologia medyczna“ Guyton
 • „Encyklopedia nauki i technologii“
 • McGraw/Hill „Leczenie podczerwienią“ dr Yamajaki

więcej w Cabines nr 3

mgr Jolanta Słomska
publikacje Cabines 3
do góry | powrót