Makijaż permanentny

powrót

Wiedza

Tego typu zabieg wymaga odpowiedniego aparatu i umiejętności. Makijaż długotrwały jest obecnie przedmiotem dyskusji, ponieważ ciągle nie ma sprecyzowanych przepisów dotyczących jego wykonywania. Uznaje się go za domenę kosmetyczek, ponieważ nie jest tatuażem w ścisłym znaczeniu tego słowa (używa się w nim innych barwników), nie jest też pigmentacją medyczną, która skupia się na maskowaniu blizn i uszkodzeń skóry.

 

Dla kogo makijaż permanentny?

Można wymienić kilka dużych grup klientów, którzy są zainteresowani tym zabiegiem:

  • kobiety, które z powodu niegdysiejszej mody na wydepilowane brwi mają teraz tylko cieniutką kreskę albo wcale nie mają brwi i chcą odtworzyć ich linię;
  • kobiety, które chcą się upiększyć poprzez podkreślenie linii oczu, ust itd.;
  • kobiety, które z powodu wieku, długotrwałego palenia papierosów lub wrodzonej wady mają niesymetryczne usta i chciałyby poprawić ich kontur;
  • osoby, które w wyniku rozmaitych wydarzeń zostały oszpecone – korekta brwi czy ust uszkodzonych np. w wypadku.

 

Z powodu ulegania modzie, niezdrowym nawykom lub w wyniku wypadków kobiety często mają problemy z linią brwi czy konturem ust. Niezależnie od powodów tej niedoskonałości, nieharmonijna linia brwi, kontur ust lub oczu sprawia, że nieharmonijna wydaje się również cała twarz. Niektóre kobiety uważają z kolei, że nie wypada pokazywać się bez makijażu. Twarz nieumalowana wygląda według nich blado, brzydko i nieciekawie. Dla innych opanowanie sztuki makijażu jest prawdziwym wyczynem, z którym sobie nie radzą. Nie potrafią zatuszować niedoskonałości wyglądu, ponieważ brakuje im odpowiednich umiejętności. Potrzebują więc makijażu trwalszego niż tradycyjny, którego nie będą musiały codziennie poprawiać.

 

Tatuaż czy makijaż?

Proces wprowadzania substancji barwiącej pod naskórek jest podobny jak w tatuażu. Polega na szybkim ruchu igły, która wprowadza barwnik do skóry poprzez różne jej warstwy. Różnica między makijażem a tatuażem dotyczy używanej substancji: w tatuażu używa się tuszu, który jest niemal nie do usunięcia, podczas gdy w makijażu permanentnym używa się mniej trwałych barwników, przyswajalnych dla organizmu. Barwniki te mogą być pochodzenia mineralnego lub roślinnego.

Osoba wykonująca makijaż permanentny musi mieć perfekcyjnie opanowaną technikę pracy, musi też posiadać wiedzę na temat makijażu klasycznego i pigmentacji medycznej. Sama technika nakłuwania jest sprawą drugorzędną.

 

Makijaż na dłużej: trwały czy nietrwały?

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć proces wykonywania takiego makijażu. Skóra ludzka składa się z trzech warstw komórek:

  • tkanki podskórnej (hipoderma),
  • skóry właściwej (derma),
  • naskórka (epiderma).

 

Naskórek, wierzchnia warstwa skóry, składa się z martwych, skeratynizowanych komórek, które mają na celu ochronę warstw położonych głębiej.

Podczas zabiegu ostrze igły dociera do drugiej warstwy skóry: skóry właściwej. Znajduje się w niej sieć naczyń krwionośnych i nerwowych, dlatego podczas wykonywania makijażu pojawia się krwawienie i ból.

Komórki skóry w miarę upływu czasu przemieszczają się ku powierzchni naskórka: jest to proces komórkowej odnowy skóry. Potem są stopniowo usuwane. Dzięki temu procesowi odnowy i złuszczania eliminowany jest również barwnik ze skóry. Zależnie od rodzaju barwnika, mineralnego lub roślinnego, a także zależnie od metabolizmu danej osoby trwa to od roku do pięciu lat.

 

Jaki barwnik wybrać?

Mineralne barwniki są trwalsze, wytrzymują około 3-5 lat (zależnie od typu skóry), ale ich koszt jest dosyć wysoki. Są bardzo intensywne, dlatego dobrze kryją.

Barwniki roślinne są mniej trwałe, wytrzymują od roku do dwóch, ale są tańsze. Nie kryją tak dobrze jak mineralne.

Równie ważna jak wybór barwnika jest faza jego mieszania. W istocie rzadko się zdarza, żeby możliwe było natychmiastowe użycie barwnika bezpośrednio na skórze. Najpierw trzeba dobrać odcień dokładnie odpowiadający karnacji klientki i oczekiwanemu rezultatowi. Ta faza wymaga kreatywności i wyczucia kolorów, czyli umiejętności przydatnych również w makijażu „klasycznym”.

 

Zabieg bolesny czy bezbolesny?

Ponieważ igła dociera do warstw skóry zawierających receptory czuciowe, zabieg może być dla klientki bolesny. Jednak ból w dużej mierze wynika też z psychicznego nastawienia, dlatego motywacja i odpowiednie przygotowanie mogą wpłynąć na sposób odczuwania zabiegu. W przypadku bardziej wrażliwych klientek kosmetyczka może zastosować krem miejscowo znieczulający.

Na rynku dostępne są modele aparatów, które wykorzystują zimno do zmniejszenia bolesności zabiegu. Można też użyć po prostu kostek lodu. Pocierając w trakcie nakłuwania skórę kostką lodu lub pozwalając, by klientka sama to robiła, zmniejszamy jej strach przed bólem i sam ból.

Niektóre kobiety są zaskoczone, że nie odczuwają takiego bólu, jakiego się spodziewały. Ból jest więc sprawą indywidualną, ale można i powinno się przygotować psychicznie klientkę na niego.

 

Jaka strefa nakłucia?

Zabieg ten można wykonywać na całym ciele, jednak najczęściej poddaje się mu twarz:

  • wargi: podkreślenie konturu, poprawienie niesymetrycznego kształtu, cieniowanie kolorem dla zyskania wrażenia „pełnych ust”;
  • brwi: podkreślenie ich linii poprzez cieniowanie jakby za pomocą ołówka lub pudru albo odtworzenie ich dzięki rysowaniu pojedynczych włosków;
  • oczy: zagęszczenie linii rzęs lub podkreślenie kształtu oczu jakby eyelinerem;
  • podkreślenie dyskretnie urody, dodanie kolorów dla ożywienia.

 

Zabieg medyczny czy kosmetyczny?

Zabieg medyczny to korekta, tuszowanie blizn, wad wrodzonych lub skutków innych zabiegów medycznych naruszających ciągłość skóry. Wymagana jest tu wiedza na temat anatomii, urazów i barwników, ponieważ blizna nie reaguje tak samo jak zdrowa skóra.

Zabieg kosmetyczny to makijaż mający na celu upiększenie, wykonany przez profesjonalistkę potrafiącą skorygować niedoskonałości twarzy.

W tym drugim przypadku nie trzeba posiadać rozległej wiedzy medycznej. Aparat do makijażu permanentnego prowadzi się jak ołówek. Jednak odpowiednie wykształcenie i regularne praktyki są niezbędne dla otrzymania licencji i gwarantują dobrą jakość pracy.

 

Czy to jest opłacalne?

Obecnie jest to jeden z najbardziej rentownych zabiegów estetycznych. Jeśli odjąć koszty zakupu sprzętu, barwników i wykształcenia, stosunek rzeczywistej wartości do ceny zabiegu jest bardzo korzystny.

Potencjalnych klientów jest dość dużo, a osób wykonujących profesjonalny makijaż permanentny ciągle zbyt mało, by zaspokoić ich potrzeby.

 

Stéphanie Gaillet-Knecht

Tłumaczenie: Dorota Bury

Artykuł opublikowany w Cabines nr 162 (edycja francuska)

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS