Na czym polega badanie antygenowe na obecność wirusa SARS CoV 2?

powrót

Aktualności

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sparaliżowała życie na całym świecie, nasz kraj nie jest niestety wyjątkiem.
Na czym polega badanie antygenowe na obecność wirusa SARS CoV 2?

Ponieważ w początkowej fazie choroby objawy są niedostrzegalne, możemy nie zdawać sobie sprawy, iż jesteśmy nosicielami wirusa sars cov 2. Dlatego warto wykonać testy antygenowe, by przekonać się czy mamy wynik ujemny badania, czy jednak test wykaże wynik dodatni i okaże się, iż jesteśmy nosicielami wirusa SARS. W jakich przypadkach wykonuje się badanie antygenowe i gdzie je można zrobić?

 Czym jest test antygenowy? 

Test antygenowy jakościowy jest jedną z metod na wykrycie obecności wirusa sars cov 2 w organizmie. Jest to bardzo szybki test, w którym najpierw następuje pobranie wymazu w punkcie pobrań, a następnie jego zbadanie na obecność charakterystycznych dla wirusa białek. Do testu należy przystąpić rano, przed pobraniem wymazu przez 3 godziny nie powinniśmy jeść, nie należy myć zębów oraz stosować płynów do płukania jamy ustnej. Test antygenowy daje bardzo szybko wynik, jednak dodatni wynik testu antygenowego powinniśmy potwierdzić, wykonując test molekularny RT. Również wynik negatywny nie oznacza wykluczenia ze stuprocentowa pewnością posiadania wirusa SARS COV 2 w organizmie. Zaletą tego testu jest niewielki czas oczekiwania – wynik otrzymujemy już 10-30 minut po badaniu.

Kiedy warto wykonać badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?

Test antygenowy jakościowy na obecność wirusa SARS CoV 2 powinniśmy wykonać 5-7 dni po pojawieniu się pierwszych objawów. To właśnie wtedy następuje gwałtowna replikacja wirusa, dzięki czemu wykrycie go przez test antygenowy staje się łatwiejsze. Test antygenowy Covid powinny wykonać osoby, u których wystąpił przynajmniej jeden z trzech objawów infekcji układu oddechowego (kaszel, gorączka, duszność) oraz osoby, które niedawno wróciły z obszaru,w którym występuje transmisja wirusa lub przebywały w towarzystwie osób, u których stwierdzono zakażenie. Wskazaniem do testu może tez być przebywanie w obecności osoby, która ze względu na wykonywany zawód mogła mieć kontakt z osobą zakażoną wirusem Covid – na przykład lekarzem lub pielęgniarką.

Jak wygląda badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?

Zanim wykonamy test antygenowy, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego. Dobrze jest, gdy osoba badana posiada zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia. Od tego zależy bowiem interpretacja wyników testu, a rezultat badania może przez to być przekłamany. Aby stwierdzić, czy w naszym ciele obecny jest koronawirus sars cov 2, lekarz lub pielęgniarka musi pobrać wymaz. W tym celu pacjent odchyla głowę do tyłu, a za pomocą wyjałowionej wymazówki następuje pobranie materiału z każdego nozdrza. Przeprowadzenie badania na pobranie antygenu SARS trwa kilkanaście sekund, po czym pacjent oczekuje 15-30 minut na wynik badania. Rezultat może być pozytywny, negatywny, może być również nieważny. 

Ile kosztuje badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?

Ceny testów antygenowych mogą się różnić w zależności od tega, na jaki typ badania się zdecydujemy oraz od oferty konkretnego laboratorium lub usługodawcy. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w naszej okolicy nie są prowadzone badania przesiewowe lub akcje profilaktyczne – w takich przypadkach test można czasem kupić w promocyjnej, niższej cenie. Aby upewnić się, iż koronawirus sars cov 2 nie stanowi dla nas zagrożenia, powinniśmy wykonać test antygenowy, jego koszt nie przekracza 200 zł. Przeczytaj więcej o badaniu antygenowym na koronawirusa SARS-CoV-2 z zaświadczeniem dla podróżujących na stronie: https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-antygen-test-jakosciowy-z-zaswiadczeniem-dla-podrozujacych/

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!