Pielęgnacja skóry męskiej - wyzwanie dla producentów kosmetyków

powrót

Kosmetologia

Mężczyźni coraz częściej, coraz świadomiej i coraz bardziej dbają o swoją urodę. Trend kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji męskiej skóry umacnia się na rynku wyrobów kosmetycznych. Od 2013 roku ilość dostępnych na rynku preparatów dedykowanych mężczyznom nieustannie rośnie. Już ponad połowa z nich deklaruje, że ich wygląd fizyczny ma dla nich znaczenie.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Pielęgnacja skóry męskiej - wyzwanie dla producentów kosmetyków© LuckyBusiness Photo Studio - Fotolia

Konkretne oczekiwania

Rynek wyrobów dla mężczyzn jest bardzo specyficzny. Mężczyźni wymagają innych składów kosmetyków, odpowiedniego opakowania, prostego przekazu marketingowego. Chęć dbania o skórę, włosy cieszy się coraz większą popularnością, jednak mężczyźni wymagają jasnego przekazu, że dany produkt przeznaczony jest wyłącznie dla nich. Wyostrzenie hasła: dla mężczyzn, men, for men, wykorzystanie opakowań w kolorystyce ciemniejszej – czarny, brązowy, granatowy jest więc często praktykowane przez producentów kosmetyków dla mężczyzn. Mężczyźni oczekują od kosmetyku łatwej i szybkiej aplikacji, lekkich formuł, typowo męskiej perfumeryjnej bądź świeżej, pobudzającej kompozycji zapachowej, często wykazując zainteresowanie produktami o nutach drzewnych bądź cytrusowych. Do najważniejszych haseł, które przykuwają ich uwagę, należą: produkt testowany dermatologicznie, wykorzystujący składniki pochodzenia botanicznego/ ziołowego, preparat zapewniający długotrwałe działanie czy potwierdzenie skuteczności działania danego kosmetyku.

Około 60% mężczyzn między 18. a 34. rokiem życia używa kremów nawilżających. Mężczyźni poświęcają na poranną toaletę około 10 minut, stąd bardzo istotne dla nich są: łatwość użycia produktu oraz jego rozprowadzanie, szybkie wchłanianie kosmetyku, który nie tworzy na skórze tłustego filmu, oraz wielofunkcyjność preparatu. Współcześni mężczyźni, podobnie jak kobiety, prowadzą szybkie tempo życia, w codzienności funkcjonują pod wpływem działania długofalowego stresu. To również odbija się na ich skórze. Producenci kosmetyków stoją przed wyzwaniem stworzenia specjalnych kosmetyków, które nadążą za współczesnym wizerunkiem mężczyzny. Czy jednak faktycznie mężczyzna potrzebuje innych preparatów do pielęgnacji, czy jest to chwyt marketingowy mający zapewnić większą sprzedaż producentowi?

Męska skóra - charakterystyka i zagrożenia

Mężczyźni są świadomi różnic w budowie ich skóry, dlatego też aż 83% z nich stosuje preparaty przeznaczone specjalnie dla nich. Skóra mężczyzn jest grubsza, średnio o 20%. Zdecydowanie wolniej z wiekiem zmniejsza się zawartość kolagenu, stąd pierwsze oznaki starzenia się skóry są później zauważalne niż u kobiet. Sama zawartość kolagenu w skórze jest większa. Ich skóra produkuje większość ilość sebum, mimo to często jest sucha – zbyt mało nawodniona, podrażniona w wyniku częstego golenia bądź poprzez zarost. Skóra męska charakteryzuje się inną mikroflorą, zdecydowanie szybciej się poci.

Skóra mężczyzn traci dobrą kondycję wskutek działania czynników zewnętrznych. Tryb życia, praca w trudnych warunkach atmosferycznych (niskie, wysokie temperatury, zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne, suche powietrze) sprawiają, iż ich skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na pojawienie się stanu zapalnego. Często codzienne golenie przyczynia się do powstawania miejscowego podrażnienia skóry. W konsekwencji naskórek zmuszony jest do szybszej regeneracji, a skóra właściwa dodatkowo narażona jest na pojawienie się procesów zapalnych. W wyniku działania tych czynników skóra mężczyzn traci jędrność, wiotczeje, co w rezultacie przyczynia się do ubytku włókien kolagenowych. Zmarszczki mimiczne stają się bardziej wyraziste, skóra traci naturalną barierę ochronną, pojawia się deficyt jej nawodnienia, skóra staje się szorstka, chropowata, matowa, pozbawiona naturalnego, zdrowego kolorytu oraz witalności. Skóra mężczyzn niejednokrotnie jest zbyt mało nawilżona na każdym poziomie. Wszystkie te czynniki powodują, że nieodpowiednio pielęgnowa na męska skóra wygląda zdecydowanie starzej niż w rzeczywistości wynika to z metryki danego mężczyzny. Specyfika płci męskiej stanowi więc wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji męskiej skóry powinni uwzględnić substancje aktywne o działaniu: nawilżającym, regenerującym, łagodzącym, kojącym, ujędrniającym, przeciwzmarszczkowym, do skóry wrażliwej, delikatnej, podrażnionej, zmęczonej.

Broda i nie tylko

Mężczyźni sięgają już nie tylko po antyperspiranty, perfumy, szampony oraz preparaty do golenia. Dbają o siebie, chcą przykuć uwagę partnerki, a to, jaki typ preparatu wybiorą, uzależnione jest od stylu i ich sposobu życia. Nieustannie panuje trend na tzw. drwala, mężczyznę lumberseksualnego, czyli mężczyznę cechującego się posiadaniem siły, który swoją męskość manifestuje posiadaniem brody. Broda stanowi nowe kryterium elegancji, mężczyźni noszą ją z dumą i obejmują ją specjalną opieką.

Włosy na twarzy są znacznie grubsze i sztywniejsze niż te na głowie, zdecydowanie bardziej skłonne do rozdwajania (rozszczepu podłużnego włosa), a co za tym idzie – trudniejsze do modelowania. Sama skóra często mocniej się łuszczy, swędzi, co przy drapaniu przyczynia się do jej podrażnienia, zaczerwienienia oraz pojawienia się mikrouszkodzeń. Na rynku znajdują się serie preparatów do pielęgnacji brody, począwszy od delikatnych produktów myjących, przez łagodzące kremy po zmiękczające zarost olejki. Skóra pod zarostem bardzo często jest sucha, swędzi, może być podrażniona, zaczerwieniona, łuszczyć się. Produkty przeznaczone do mycia powinny więc delikatnie oczyszczać skórę i zarost. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji brody powinny być opracowane z uwzględnieniem typu skóry twarzy (normalna, sucha, przetłuszczająca się). Pierwszym etapem pielęgnacji brody jest jej mycie. Często produkty te nazywane są szamponami do mycia brody, żelami myjącymi. Szampony do mycia brody są inne niż te do mycia włosów i skóry głowy – mają delikatniejszą bazę detergentową (przeważnie bezsiarczanową – zawierającą np. glukozydy), która tak naprawdę służy również do mycia skóry pod zarostem. Produkty do mycia brody dla mężczyzn zawierają natłuszczające emolienty, które zatrzymują nawilżenie skóry, oraz olejki eteryczne wykazujące działanie odświeżające.

W celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia skóry stosuje się jako dodatek składniki silikonowe bądź odpowiedniki silikonów pochodzenia naturalnego, które zapewniają prawidłowe oddychanie skórze, zapewniając jej zmiękczenie, odbudowanie funkcji barierowych, zmiękczając ją i renatłuszczając. Preparatem rekomendowanym do mycia zarostu jest np. produkt firmy Evonik – Varisoft EQ 100, otrzymywany z oleju rzepakowego, rekomendowany do wielu typów formulacji oraz do pielęgnacji każdego typu włosów i skóry. Często jako składnik kondycjonujący stosuje się polyquaternium, składniki aktywne w formie mleczek – np. mleczko z bawełny, ryżowe, które dodatkowo wykazują działania kojące, oraz glicerynę roślinną, zatrzymującą wodę w naskórku. Gliceryna na skórze tworzy ochronny film, wzmacnia odporność skóry i włosów na szkodliwe czynniki pochodzenia zewnętrznego, jej silne właściwości higroskopijne umożliwiają wiązanie w naskórku wody; łagodzi podrażnienia i stany zapalne, rekomendowana do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej.

więcej w Cabines nr 85

Małgorzata Bajerska
publikacje Cabines 85
do góry | powrót