Czy tabletka dzień po ma negatywny wpływ na organizm kobiety?

powrót

Aktualności

Tabletka „dzień po” to często ostatnia deska ratunku, jeśli chodzi o ochronę przed nieplanowanym poczęciem.
Czy tabletka dzień po ma negatywny wpływ na organizm kobiety?

Jest to środek o silnym działaniu i dużej dawce hormonów, co nie jest bez znaczenia dla organizmu kobiety. W jakich przypadkach tabletka „po” może negatywnie wpływać na organizm? Zapraszamy do artykułu!

Antykoncepcja awaryjna – działanie i dostępność tabletki „dzień po”

Mechanizm działania tabletki „po” opiera się przede wszystkim na hamowaniu owulacji, by nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Nie jest to zatem działanie poronne i nie przyczynia się do przerwania istniejącej ciąży. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „po” - ellaOne i Escapelle, które różnią się substancją czynną, przeciwwskazaniami i skutkami ubocznymi. Cena tabletek „dzień po” Escapelle jest nieco niższa, jednak czas na ich zażycie jest krótszy niż w przypadku ellaOne.

Tabletki „jeden dzień po” można kupić w Polsce jedynie na receptę. Co ważne, może być wystawiona nie tylko przez ginekologa, ale również lekarza innej specjalizacji, w tym także na wizycie online. Sporo portali oferuje tę opcję - tabletka dzień po może być przepisana pacjentce m.in. na stronie NaszaRecepta. Jest to cenione rozwiązanie głównie dlatego, że skuteczność tabletek „dzień po” zależna jest od czasu, jaki upłynie od stosunku do połknięcia pigułki.

Skuteczność tabletek „dzień po” i ich skutki uboczne

Antykoncepcja ratunkowa jest skuteczna, gdy pacjentka przyjmie pigułkę w odpowiednim czasie. Mowa tutaj o max. 5 dniach w przypadku ellaOne (a najlepiej w pierwsze 24 godziny od współżycia) oraz max. 3 dniach w przypadku Escapelle (a najlepiej w pierwsze 12 godzin od współżycia). Tabletki „dzień po”  to nie tylko pożądane działanie o wysokiej skuteczności, ale również szereg możliwych skutków ubocznych. Do niepożądanych objawów zalicza się mdłości, wymioty, bóle piersi i brzucha, a także zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Może również wystąpić opóźnienie miesiączki.

Objawy mogą pojawić się tylko u niektórych kobiet i przypominać symptomy wczesnej ciąży. Należy pamiętać, że żadna tabletka „dzień po” nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia. W sytuacji gdy okres się opóźnia, warto pójść na wizytę do ginekologa, aby znaleźć tego przyczynę.

Czy tabletki „dzień po” są niebezpieczne?

W kwestii bezpieczeństwa stosowania tabletki jeden „dzień po” wiele zależy od podejścia samej pacjentki. Przede wszystkim po antykoncepcję ratunkową należy sięgać wyłącznie w sytuacjach, gdy okazuje się to niezbędne. Nie są to preparaty, które powinno się stosować często i w dużych ilościach, szczególnie jako standardowej metody antykoncepcyjnej. Tabletka „dzień po” może również prowadzić do rozregulowania cyklu menstruacyjnego – dzieje się tak, gdy zażywana jest zbyt często.

Stosowanie tabletek „po” nie stanowi zagrożenia dla pacjentki, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań. Dlatego istotna jest konsultacja z lekarzem oraz sprawdzenie stanu zdrowia przed ewentualnym przyjęciem antykoncepcji ratunkowej. Każdy lek zażyty przez osobę, która nie powinna go stosować, może negatywnie wpływać na jej organizm i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Do antykoncepcji ratunkowej należy podejść odpowiedzialnie – zasada ta dotyczy każdego przyjmowanego leku, również tego wydawanego bez recepty.

 

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!