Makijaż w trakcie jazdy samochodem. Czy to wykroczenie?

powrót

Aktualności

Najczęściej z powodu braku czasu i życia w ciągłym pośpiechu, pewne rzeczy robimy zupełnie bez zastanowienia.
Makijaż w trakcie jazdy samochodem. Czy to wykroczenie?

Makijaż w trakcie jazdy samochodem. Czy to wykroczenie? Najczęściej z powodu braku czasu i życia w ciągłym pośpiechu, pewne rzeczy robimy zupełnie bez zastanowienia. Jedną z takich czynności jest poprawianie własnego wyglądu w samochodzie, w czasie jazdy. Czy poprawa makijażu w aucie jest legalna? Co mówią na ten temat przepisy? Wyjaśniamy!


W sieci możemy znaleźć wiele opracowań na temat negatywnego wpływu make-upu na naszą koncentrację podczas prowadzenia pojazdu. Jest to porównywalne do innych czynności, jak np. rozmowa telefoniczna lub obsługa radioodtwarzacza samochodowego. Nie trzeba dużej wyobraźni aby zdawać sobie sprawę, że nawet chwilowa nieuwaga może doprowadzić do nieszczęścia na drodze. Makijaż w trakcie prowadzenia pojazdu znacząco zwiększa ryzyko wypadku. Ale nie tylko.

Brak koncentracji może także skutkować innymi konsekwencjami, np. przeoczenie zmiany organizacji ruchu lub zakazu parkowania, co ostatecznie uszczupli nasz portfel o wysokość mandatu, jaki przypisany jest do popełnionego w ten sposób wykroczenia. A jak wiemy, nowy taryfikator mandatów jest znacznie bardziej surowy. Wielokrotne łamanie przepisów może skończyć się nawet odebraniem prawa jazdy.

Co prawda wykonywanie makijażu podczas jazdy nie zostało ujęte w liście wykroczeń drogowych, jednak nie oznacza to wcale, że make-up przy jednoczesnym prowadzeniu auta jest rozsądnym działaniem. Kodeks drogowy wprost zabrania rozmów telefonicznych z aparatem przy uchu, czytania książek lub gazet. Nie ma tam mowy o makijażu, ale jednocześnie wskazane jest, iż „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób będących w pojeździe lub poza nim”. Tak szerokie ujęcie tej tematyki sprawia, że możemy je interpretować indywidualnie.

Wiele tutaj zależy od podejścia policjantów z wydziału ruchu drogowego lub okoliczności samego zajścia. Trudno bowiem oczekiwać, by np. pudrowanie twarzy lub malowanie ust szminką w czasie oczekiwania na zielone światło uznać za naruszenie bezpieczeństwa swojego lub innych uczestników ruchu drogowego. W takich okolicznościach możemy najwyżej spotkać się z upomnieniem ze strony stróżów prawa.

Jednak jeśli się zagapimy, co z kolei doprowadzi do wstrzymania ruchu, wówczas musimy liczyć się z mandatem w wysokości minimum 500 złotych. Dodatkowo, w razie stłuczki, niemal na pewno zapłacimy więcej za ubezpieczenie samochodu.

Ubezpieczyciele korzystają z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie zapisana jest historia szkód spowodowanych przez każdego kierowcę. Takie osoby z automatu mają wyższe rachunki za polisy komunikacyjne. Jeśli chcesz przekonać się, ile wyniesie składka za Twoje OC lub AC, sprawdź ofertę Beesafe.pl. Firma ta posiada najszybszy kalkulator OC AC na rynku, który pozwala uzyskać wiążącą cenę na ubezpieczenie po podaniu zaledwie dwóch informacji – daty urodzenia właściciela i numeru rejestracyjnego pojazdu. Przekonaj się sam, jakie to proste!

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!