Konferencja podologiczna w Opolu

powrót

Aktualności

25 lutego w opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się konferencja na temat „Podologia wyzwaniem XXI wieku”.

Zgodnie z definicją przedmiotem zainteresowania podologii są stopy, ale nie tylko w ich aspekcie estetycznym, to znaczy nie tylko ich pielęgnacja, ale również w aspekcie zdrowotnym. Mówił o tym podczas konferencji lek. Aleksander Wojtyłko, przywołując definicje podologii zaczerpnięte z różnych źródeł.

Te dwie niewielkie części naszego ciała, zbudowane z niezwykle precyzyjnego rusztowania kości, z mięśni i ze skóry noszą dzień po dniu cały nasz ciężar. Jest to nie lada wyzwanie, skutkujące tym, że stopy są narażone na ogromne obciążenia statyczne i dynamiczne. Do tego dochodzi specyficzna budowa skóry na stopach, cienkiej i z niewielką liczbą gruczołów łojowych, która sprawia, że łatwo ulegają one przesuszeniu. Stopy chowane w butach i skarpetkach nie mogą swobodnie oddychać, narażone są na ucisk, a jako części ciała najbardziej oddalone od serca – również na niedomaganie krążenia.

Jak wynika z wykładu dr n. med. Joanny Maj, chorób, które objawiają się na stopach, jest mnóstwo. Co więcej – wbrew temu, co wydaje się sądzić spora część społeczeństwa, nie wszystkie niepokojące zmiany na skórze stóp i paznokciach są zakażeniami grzybiczymi.

Nic więc dziwnego, że zajmowanie się pielęgnacją stóp i dbaniem o ich zdrowie wymaga specjalistycznego podejścia. Takie podejście, profesjonalne i całościowe, zapewnia właśnie podolog.

U naszych zachodnich sąsiadów zawód podologa od lat jest uznawany i jasno zdefiniowany. W Niemczech wyewoluował z zawodu pedikiurzystki i od roku 2002 jest wpisany do wykazu zawodów. We Francji jeszcze dłużej, bo od roku 1946. A w naszym kraju?

Na stronach Polskiego Towarzystwa Podologicznego (www.ptp-podologia.pl) można przeczytać: „Jednym z głównych celów działania Polskiego Towarzystwa Podologicznego jest podejmowanie inicjatyw zmierzających do rejestracji zawodu podologa w Polsce”. Stowarzyszenie czuwa nad tym, aby zawód podologa został uwzględniony w krajowej klasyfikacji zawodów i specjalności, a dla wzmocnienia skuteczności tych działań dba o integrowanie różnych środowisk, medycznych i kosmetycznych, mających do czynienia ze stopami.

Świadomość znaczenia dbania o stopy nie tylko latem, kiedy je odkrywamy, i nie tylko w ich aspekcie estetycznym, na szczęście rośnie. Podczas konferencji podolog Anna Pawluczuk opowiadała o tym, z jakimi przypadkami spotyka się w swojej pracy i jak sobie z nimi radzi. Pacjenci nie przychodzą już tylko z wrastającymi paznokciami. Szukają pomocy w wielu schorzeniach i proszą o porady co do metod dbania o zdrowie stóp.

Problemem zasługującym na szczególną uwagę jest tzw. stopa cukrzycowa. Diabetycy, ze względu na upośledzone krążenie krwi narażeni są na powstawanie ran na stopach, które goją się z trudem i często prowadzą do amputacji zajętej kończyny. Ten problem podczas konferencji przybliżył dr n. med. Andrzej Kucharski.

Zwieńczeniem wykładów były prelekcje Justyny Kapuściok, która prezesuje Polskiemu Towarzystwu Podologicznemu. Na zakończenie odbyły się jeszcze prezentacje firm – Farmona i Schülke.

Dlaczego warto zamówić standardową prenumeratę Cabines!
  • otrzymasz 6 kolejnych numerów czasopisma z rabatem 20%
  • każdy numer otrzymasz w dniu jego ukazania się na rynku
  • uczestniczysz w losowaniu atrakcyjnych nagród
  • otrzymujesz 50% rabatu na ogłoszenie drobne
zamów!