Żylaki

powrót

Zdrowie

Zaburzenia krążenia mogą być wielorakiego rodzaju i obecne
w różnych postaciach u jednego pacjenta, co powoduje niemałe
trudności w terapii i przysparza wielu problemów pacjentom. Jasne
klasyfikacje są niezbędne, by uniknąć postawienia złej diagnozy
i zapewnić najlepszy sposób leczenia przewlekłych schorzeń żył.
Kosmetolog - zabiegi
Żylaki

Co to są żylaki?

Żylak to poszerzenie (równe 3 mm lub większe), któremu towarzyszy wydłużenie żyły. Z powodu tej zmiany krążenie żylne jest utrudnione i nieregularne.

Objawy przewlekłej choroby żył

Przewlekłe choroby żył, do których zalicza się żylaki, powodują mało specyficzne objawy. Są to:

  • bóle – kiedy u kobiet występują po wewnętrznej stronie ud i promieniują ku miednicy, powoduje to przekrwienie miednicy i wystąpienie żylaków w okolicach krocza;
  • świąd;
  • puchnięcie – ten objaw jest często wskazywany przez pacjentów i objawia się obrzękami nóg utrudniającymi włożenie butów pod koniec dnia;
  • ociężałość nóg – uczucie ciężkich nóg dotyka często kobiety przed miesiączką, podczas upałów itp.;
  • męczenie się – zmęczenie pojawia się nawet po niezbyt intensywnym wysiłku i po długotrwałym utrzymywaniu pozycji stojącej;
  • nieprzyjemne odczucia, takie jak mrowienie, kłucie, szczypanie itp.

Dodatkowo pojawiają się kurcze mięśniowe, szczególnie nocą. Dotykają głównie łydek i powodują ból, który wybudza pacjenta ze snu. Te objawy często pojawiają się w okresie upałów i są zależne od czasu, który pacjent poświęca na codzienne czynności, nawykowe lub inne. Z całą pewnością można stwierdzić, że symptomy nasilają się pod koniec dnia. Żeby być bardziej precyzyjnym – objawy nasilają się wskutek długotrwałego stania, wiosną i latem, w warunkach podwyższonej temperatury (np. podczas zabiegów depilacji ciepłym woskiem), w czasie miesiączki lub stosowania terapii hormonalnej. Ustępują natomiast po wypoczynku, podczas chodzenia, rano lub nocą, w okresie chłodu i po zakończeniu miesiączki.

Na co najczęściej skarżą się pacjenci

Wspomniane objawy, często dokuczliwe, powodują u pacjentów niepokój, a bywa, że i depresję. Pacjenci cierpią z powodu wyglądu nóg, który przyciąga spojrzenia i uniemożliwia noszenie pewnych ubrań (spódnic, szortów) oraz uprawianie sportów takich jak pływanie.

Te przykre uczucia są tym mocniejsze, że pacjenci z chorobami żył są zmuszeni do ciągłego ruchu, żeby unikać zbyt długiego trwania w pozycji stojącej i w bezruchu. Jednak najczęściej wymienianymi są opisane wyżej objawy fizyczne, zwłaszcza ból i opuchlizna nóg.

Różne typy żylaków

Żylaki można podzielić na różne typy w zależności od ich przyczyny. Istnieją cztery rodzaje żylaków dotyczące kończyn dolnych:

  • żylaki pierwotne lub idiopatyczne,
  • żylaki wtórne będące następstwem zakrzepicy żylnej,
  • żylaki wtórne nie będące następstwem zakrzepicy,
  • żylaki wynikające z wrodzonej nieprawidłowej budowy żył.

Pośród pierwotnych żylaków mamy żylaki głównych pni żylnych. Dotykają żył odpiszczelowych (dużych i/ lub małych), najczęściej tylko w jednej nodze. U szczupłych osób są dobrze widoczne pod powierzchnią skóry.

Osoba z żylakami na przedniej lub tylnej stronie nóg wymaga szczególnej obserwacji żył odpiszczelowych i ich okolic.

Żylaki nie dotyczą tylko naczyń przywołanych wyżej. Mogą pojawić się w pośladkach, sromie, kroczu, brzuchu, klatce piersiowej i kończynach górnych.

Żylaki w okolicach krocza pojawiają się u kobiet podczas ciąży lub po porodzie. Dotykają szczególnie strony lewej i mogą być powiązane z żylakami miednicy mniejszej. Biegną równolegle od pachwiny do uda po wewnętrznej stronie. Co więcej, mogą powodować znaczny wzrost ciśnienia krwi i takie objawy jak przekrwienie narządów miednicy. Żylaki sromu i waginy zazwyczaj znikają po ciąży. Jeśli tak się nie dzieje, ich obecność jest często oznaką przekrwienia miednicy. Jeśli żylaki pojawiają się w brzuchu, wskazują na utrudniony przepływ krwi w tej okolicy (żyła główna i żyła biodrowa). Mogą też ciągnąć się do klatki piersiowej, jeśli żyła główna dolna jest zatkana albo uszkodzona.

więcej w Cabines nr 56

Florent Amsallem
publikacje Cabines 56
do góry | powrót