Korekcyjne i fantazyjne – sztuczne rzęsy

powrót

Makijaż

Sztuczne rzęsy stają się coraz popularniejsze. W Stanach Zjednoczonych niektóre kobiety noszą je bez przerwy. Przymocowują je za pomocą specjalnego kleju, który sprawia, że rzęsy, te wyglądające naturalnie i te bardziej wymyślne, utrzymują się przez wiele dni.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Korekcyjne i fantazyjne – sztuczne rzęsy© Cédric Bourion

Czemu służą sztuczne rzęsy?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że sztuczne rzęsy nie są jedynie elementem mody. Stanowią główną metodę korygowania wyglądu rzęs naturalnych. Zanim stały się modne i zanim pojawiły się fantazyjne sztuczne rzęsy, przez wiele lat przyklejano sztuczne kępki długich włosków między naturalnymi rzęsami w zewnętrznym kąciku oka, żeby zapewnić efekt „sarnich oczu”.

Czy można korygować długość rzęs naturalnych za pomocą sztucznych?

Wydłużenie, pogrubienie i zagęszczenie rzęs naturalnych jest jak najbardziej możliwe. Trzeba przede wszystkim przyjrzeć się naturalnym rzęsom klientki i określić, co należy poprawić w ich wyglądzie. Istnieją trzy najczęściej wykonywane sposoby korekcji – zależnie od długości i wyglądu naturalnych rzęs:

  • Rzęsy „normalne” – rzęsy na całej długości powieki można podzielić na trzy części. W każdej z nich włoski mają różną długość. W pierwszej są krótkie, w drugiej długie, a w trzeciej średnie. Korekcja skupia się więc na dołożeniu dłuższych rzęs w trzeciej części, na przykład poprzez przyklejenie krótkiego paska ze sztucznymi rzęsami. Można też przykleić kilka kępek o średniej długości między częściami pierwszą i drugą, żeby wydłużyć te najkrótsze rzęsy.
  • Rzęsy w stylu „sarnie oko” – naturalne rzęsy zaczynają się od najkrótszych w części pierwszej po najdłuższe w części trzeciej. W takim przypadku można wydłużyć rzęsy w części środkowej, mieszając średnie i długie kępki. I właściwie dlaczego by nie wydłużyć jeszcze rzęs w części trzeciej?
  • Krótkie rzęsy o tej samej długości – włoski mają niemal jednakową długość we wszystkich częściach. Taki typ rzęs wymaga korekcji najbardziej. We wszystkich częściach trzeba więc przedłużyć włoski. Kiedy zdecydujemy się na rodzaj korekcji, trzeba wybrać odpowiednie rzęsy, które najnaturalniej skorygują długość, grubość i kształt rzęs naturalnych. Można wybierać spośród wielu form sztucznych rzęs: kępek, pasków dłuższych lub krótszych, przedłużania rzęs włos po włosku itd. Wybór należy do Was. Istnieją także rzęsy na paskach, których długość można dowolnie przyciąć. Mają około 30 cm długości. Każdy rodzaj sztucznych rzęs istnieje w różnych rozmiarach: małe, średnie i długie. Mają też różne kolory, od czerni po brąz (dla blondynek).

Sztuczne rzęsy – modny detal

Teraz, kiedy wiemy już, po co stosowano sztuczne rzęsy korekcyjne, zrozumiemy łatwiej, jak to się stało, że zostały bardzo modnym detalem stosowanym do upiększania. Od kilku lat angielska marka EyeLure proponuje rzęsy dla mężczyzn. Tak, tak, mężczyźni dzisiaj również stosują sztuczne rzęsy! Takie rzęsy dla mężczyzn są oczywiście krótsze i nie tak fantazyjne jak te dla kobiet. W innych krajach nie są jeszcze takie modne, na razie to Anglia wiedzie prym, jeśli chodzi o ich popularność.

Skąd pochodzą sztuczne rzęsy?

EyeLure to jeden z najstarszych i najbardziej znanych producentów sztucznych rzęs. Firma powstała pod koniec lat 40. XX wieku. Utworzyli ją dwaj bracia Aylott, angielscy makijażyści. Sławę zdobyli za sprawą filmu Kleopatra z Elisabeth Taylor, która nosiła w nim wyprodukowane przez nich sztuczne rzęsy. Od chwili sukcesu Kleopatry wszystkie gwiazdy Hollywood chciały przedłużać swoje naturalne rzęsy za pomocą sztucznych.

Z czasem wygląd sztucznych rzęs stawał się coraz mniej dyskretny. Pojawiały się na nich dekoracje, brokat, kolory i wzory... W ciągu ostatnich dwóch lat przeszły prawdziwą ewolucję: ich aplikacja jest coraz łatwiejsza, trwalsza, a miejsce klejenia zdecydowanie mniej rzuca się w oczy. Wykończenie jest czystsze i ładniejsze, a stosowane materiały syntetyczne wyglądem bardzo przypominają rzęsy naturalne.

więcej w Cabines nr 56

Stéphanie Bernard
publikacje Cabines 56
do góry | powrót