Zabiegi i kosmetyki po chemioterapii

powrót

Ekspert radzi

Ciągle wzrastająca liczba zachorowań na nowotwory to niestety wysoka cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny. Na szczęście coraz skuteczniejsze metody leczenia dają duże szanse na wyjście z choroby. Chemioterapia, będąca jedną z nich, bardzo szkodzi skórze, dlatego coraz więcej kobiet szuka pomocy w gabinetach kosmetycznych. Zabiegi dla nich są bardzo ważne, bo dobre samopoczucie pomaga w walce z chorobą.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Zabiegi i kosmetyki po chemioterapii© JPC-PROD - Fotolia

Chemioterapia w leczeniu nowotworów

Coraz większa liczba zachorowań na nowotwory to plaga naszych czasów. U kobiet najczęściej występuje nowotwór piersi, rak jelita grubego i szyjki macicy. Na szczęście nowotwory wcześnie wykryte dają pacjentom duże szanse na powrót do zdrowia. Mimo wielkiego szoku na początku nowotwór przestaje powoli być dla nas wyrokiem. Jedną z coraz skuteczniejszych metod leczenia jest chemioterapia, polegająca na doustnym lub dożylnym podaniu cytostatyków, czyli leków zabijających komórki nowotworowe, ale i wpływających na zdrowe komórki organizmu. Pacjenci bardzo różnie znoszą chemioterapię i związane z nią dolegliwości. Dzielnie stawiają czoło nowotworowi i cierpliwie znoszą kolejne dawki chemii, które oprócz powodowania nudności, bólu czy wypadania włosów, bardzo szkodzą skórze. Dlatego coraz więcej kobiet, które przeszły chemioterapię, szuka pomocy w gabinetach kosmetycznych.

Wpływ chemioterapii na skórę

Skóra bardzo źle znosi leczenie przeciwnowotworowe. Staje się zaczerwieniona, przesuszona, częściej pojawiają się na niej zmiany zapalne. Jest też bardziej podatna na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Może dochodzić do złuszczania naskórka, powstawania bolesnych obrzęków, a niekiedy nawet nadżerek. Suchość i stany zapalne skóry powodują świąd i dyskomfort. Dochodzi również do zmian w obrębie płytki paznokciowej – paznokcie stają się bardzo kruche i łamliwe. Często na wewnętrznych stronach dłoni i stóp pojawiają się zaczerwienienia i obrzęki. Czasem skóra na chemioterapię i steroidy reaguje zmianami trądzikowymi. I tu właśnie zaczyna się rola kosmetyczki, która musi tak dobrać zabiegi, by przynieść klientce ulgę.

Kobieta po chemioterapii w gabinecie kosmetycznym

Coraz więcej kobiet, które przeszły chemioterapię, szuka rozwiązania specyficznych problemów skórnych w gabinetach kosmetycznych. Bez wątpienia to trudna i wymagająca grupa klientów. W zależności od typu nowotworu i czasu, jaki minął od chemioterapii, możemy (lub nie) zastosować różne zabiegi. Z tego też względu bardzo ciężko jest określić zakres zabiegów, które możemy zaproponować pacjentce. Z reguły musimy ograniczać się do delikatnego masażu, nałożenia maski, serum czy do aplikacji specjalistycznego balsamu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy klientka całkiem niedawno przeszła chemioterapię i jej lekarz nie pozwala na inne zabiegi. Dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest dobranie kosmetyku o takim składzie, by mimo wykonania najprostszego zabiegu przyniósł maksimum korzyści. Kosmetyk dobierajmy do konkretnej potrzeby skóry: jeśli jest to ekstremalne przesuszenie, szukajmy składników natłuszczających, świąd skóry wymaga dużej ilości składników łagodzących świąd, a zniszczona skóra – tych, które wspomogą regenerację. Nie kierujmy się więc utartymi schematami, lecz zawsze do klientki podchodźmy w sposób indywidualny. Jeśli widzimy, że problemy skórne są niewielkie, za to klientka potrzebuje poprawy nastroju, zaproponujmy zabieg pielęgnująco-relaksujący. Pamiętajmy o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy: otóż samopoczucie pacjentki, które my, wykonując zabieg, możemy poprawić, jest w tym okresie bardzo ważne. Im jest lepsze, tym więcej sił do walki z nowotworem.

Specjalna oferta zabiegów dla kobiet po chemioterapii

Istnieje spora liczba zabiegów, które mogą poprawić kondycję skóry osób, które przeszły chemioterapię, ale bardzo mało gabinetów podkreśla fakt, że posiada taką ofertę. Dlaczego to tak ważne? Otóż kobiety po chemioterapii często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy. Jeśli nie maja pojęcia, że dany zabieg może im pomóc, to nawet przeglądając ofertę danego gabinetu, mogą odnosić wrażenie, że nic im nie może zaoferować. Często również takie osoby wstydzą się swojej choroby i nie mają odwagi pójść do gabinetu i zapytać, czy kosmetyczka jest w stanie im pomóc. Bardzo często również obawiają się ciekawskich spojrzeń i niepotrzebnych komentarzy. Dlatego warto zaakcentować w swojej ofercie fakt, że gabinet posiada zabiegi, które poprawiają kondycję skóry i paznokci kobiet po chemioterapii. W ten sposób wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom osób, których skóra naprawdę potrzebuje pomocy. Pamiętajmy jednak, żeby oprócz zabiegów ściśle pielęgnacyjnych proponować również zabiegi relaksacyjne, bo w tym okresie jest to klientkom bardzo potrzebne.

Kosmetyki do skóry osób po chemioterapii

Przesuszona i podrażniona skóra osób po chemioterapii potrzebuje bardzo troskliwej opieki. Kosmetyki powinny przyspieszyć jej powrót do formy, ale jednocześnie nie podrażniać. Niektóre firmy kosmetyczne tworzą specjalne kosmetyki dla skóry po chemioterapii czy radioterapii. W ich składzie znajdziemy substancje o silnym działaniu regenerującym i ochronnym, jak np. wyciąg z owsa, pantenol, alantoina, woda termalna, gliceryna czy witamina E. Bardzo ważnymi składnikami są również mocznik, kwas mlekowy, arginina, oleje roślinne – np. canola, bawełniany czy słonecznikowy. Cenny jest również kwas foliowy, chroniący skórę i przyspieszający jej regenerację oraz – co bardzo ważne – nasilający naprawę DNA komórek.

Jeśli jednak nie mamy specjalistycznych kosmetyków w swoim gabinecie, wybierzmy te o składzie dobrym dla skóry po chemioterapii. Przede wszystkim im prostszy skład, tym lepiej. Po drugie – nie powinny zawierać detergentów, środków zapachowych, sztucznych barwników i substancji potencjalnie alergizujących, jak np. wosk pszczeli. Mała ilość konserwantów, alkoholu, za to sporo olejów i substancji nawilżających oraz natłuszczających. Czyli tak naprawdę skład bardzo podobny jak w przypadku kosmetyków do skóry alergicznej i wrażliwej, z tym, że powinien być uzupełniony o substancje regenerujące. Czym jeszcze powinnyśmy się kierować, wybierając kosmetyk dla takiej skóry? Koniecznie musi zawierać filtry UV chroniące przed promieniowaniem zarówno UVA, jak i UVB.

więcej w Cabines nr 56

Izabela Moskal
publikacje Cabines 56
do góry | powrót