Nowe technologie a bezpieczeństwo

powrót

Wiedza

Coraz więcej kobiet decyduje się skorzystać z zabiegów z użyciem aparatury dostępnej w gabinetach kosmetycznych i spa. Czynnikiem, który może nieco hamować ten lawinowy wzrost zainteresowania nowymi technologiami, bywa często obawa przed działaniem aparatów. Umiejętność udzielania odpowiedzi na pytania, które zadają klientki, a także na te, które zadają sobie same kosmetyczki, jest więc konieczna. Precyzyjne i klarowne wyjaśnianie celu zabiegów, ich przebiegu i efektów sprawia, że zaufanie do personelu rośnie i w konsekwencji zwiększa się zadowolenie klientów.
rejuvi cosmetics
Nowe technologie a bezpieczeństwo

Kobiety dzięki artykułom w prasie, reklamom, internetowi, rozmowom z innymi są coraz lepiej poinformowane na temat nowych rozwiązań stosowanych w kosmetyce, a wskutek tego – coraz bardziej wymagające. Oczekują szybkich i wyraźnych efektów, bez bólu, bez konieczności odbywania długiej rekonwalescencji, a ponieważ zabiegi z użyciem drogich aparatów zazwyczaj są kosztowne, wymagania klientów decydujących się na nie są naprawdę wysokie. Od wykwalifikowanej kosmetyczki spodziewają się uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i rozwiać obawy dotyczące działania silnych metod. Współcześni konsumenci są wyczuleni na jakość usług oraz świadomi kwestii zdrowotnych. Media niejednokrotnie przekazywały informacje o katastrofalnych skutkach zabiegów upiększających, a w Polsce generalnie zaufanie społeczeństwa wobec przedstawicieli zawodów medycznych jest niskie. Personel wykonujący zabiegi z użyciem preparatów musi więc umiejętnie rozmawiać z klientami, by zdobyć ich zaufanie.

W jakich zabiegach pielęgnacyjnych i relaksujących kosmetyczka może wykorzystać nowe technologie?

Zabiegi z wykorzystaniem aparatów opartych na nowych technologiach można zaproponować w celach:

  • ujędrniania twarzy, poprawy wyglądu cery, działania przeciwstarzeniowego;
  • wyszczuplania, ujędrniania, modelowania ciała, a także relaksacji.

Do osiągnięcia tych celów profesjonalistka zaproponuje urządzenia sprawdzone, przebadane, a także takie, z których obsługi została przeszkolona. O znaczeniu szkoleń i powodach, dla których warto wybierać droższy sprzęt, można przeczytać w zamieszczonym w niniejszym numerze wywiadzie z doświadczoną kosmetyczką Katarzyną Kielar. Przekonuje ona, że jakość szkolenia oferowanego przez dystrybutora sprzętu, gotowość do pomocy i dostęp do wyników badań są kluczowe przy wyborze urządzeń.

Czy nowe technologie są godne zaufania?

Niektóre z nich są już od ponad 30 lat stosowane w celach medycznych, potem zostały przejęte przez świat kosmetyki. Takie aparaty są gruntownie przebadane i sprawdzone w wieloletnich zastosowaniach. Inną sprawą jest – znowu wrócimy do tej kwestii – szkolenie personelu obsługującego maszyny. Czas trwania szkolenia, liczba ćwiczeń praktycznych, czas na pytania i wątpliwości – to podstawowe wyznaczniki dobrego szkolenia. A także gwarancja poczucia bezpieczeństwa klientów.

Ultradźwięki

Ultradźwięki wykorzystuje się od ponad 30 lat w medycynie i od ponad 15 lat w zabiegach kosmetycznych oraz relaksujących. Mogą wpływać na komórki tłuszczowe, a to za sprawą dwóch mechanizmów działania:

  • Ultradźwięki niskiej częstotliwości mogą wywoływać efekt kawitacji w adipocytach, co powoduje ich rozpad.
  • Skupione ultradźwięki wysokiej intensywności, wykorzystujące wyższe częstotliwości i mechanizm skupiania, wywołują – przez działanie termiczne – selektywną fototermolizę adipocytów.

Technologia ta jest bardzo dobrze przebadana. 13 opracowań naukowych znanych na całym świecie dotyczy ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Oprac. na podstawie artykułu we francuskim Cabines (nr 258)

więcej w Cabines nr 58

Dorota Bury
publikacje Cabines 58
do góry | powrót