Fotozabiegi LED

powrót

Technika

Technologia LED (fototerapia) jest nabierającą popularności metodą terapeutyczną stosowaną również w celach estetycznych. Bezbolesna, nieinwazyjna, bez skutków ubocznych – wykorzystuje zimne światło o specjalnie dobranej długości fali, by pobudzać i regenerować komórki skóry.
Biotechnologia
Fotozabiegi LED

Technologia LED

Dzisiejsi naukowcy są zgodni – wiadomo, że światło może współdziałać z materią poprzez transfer energii. Energia światła LED jest obecnie wykorzystywana w wielu celach, wliczając w to leczenie niektórych odmian nowotworów, do którego stosuje się terapię fotodynamiczną (PDT). Zastosowanie światła LED jest nieinwazyjne, nie powoduje przegrzania tkanek i działa łagodnie poprzez pobudzanie naturalnych procesów organizmu. Początkowo stosowano je w medycynie, przez wiele lat badając jego działanie na ludzki organizm, a dzisiaj stosuje się je również do poprawy stanu skóry.

Historia

Działanie LED opiera się na zasadzie LLLT (Low Level Laser Therapy – terapia laserowa o niskiej intensywności), a podstawą naukową były badania prowadzone w Azji i w Europie przed ponad 30 laty. NASA również donosiła o interesujących rezultatach badań nad wpływem światłoterapii na gojenie się ran w przestrzeni kosmicznej i w łodziach podwodnych.

Mechanizm działania

Tak samo jak roślina wykorzystuje chlorofil, by energią słoneczną odżywiać swoje tkanki, LED powoduje pozakomórkowe reakcje biochemiczne i fizjologiczne, które prowadzą do nasilenia produkcji kolagenu w skórze i pobudzenia funkcji komórkowych. Ekspozycja na źródło światła LED znacząco podnosi odporność na fotostarzenie. LED redukują częściowo zmarszczki i zwiotczenie skóry, przyczyniają się do poprawy jej tekstury i ograniczają takie oznaki starzenia jak ścieńczenie skóry, brak napięcia i jędrności, szary koloryt. Przyczyniają się też do utrzymywania równowagi matrycy pozakomórkowej w skórze właściwej.

Zabiegi z użyciem LED przywracają komórkową integralność dojrzałym fibroblastom narażonym na fotostarzenie i wspomagają ich metaboliczny potencjał (produkcja kolagenu). Światłoterapia i inne zabiegi z użyciem światła uciekają się do LED, by zwalczać zaburzenia tkanki za pomocą fotonów. Fotony to cząstki energii absorbowane przez komórki, co prowadzi do szeregu reakcji fizjologicznych o pozytywnym charakterze. Fakt, że światło jest przekształcane w energię biochemiczną, przyczynia się do odbudowy morfologii i funkcji komórek. Takie podejście opiera się na prostych zasadach biologicznych i fizjologicznych, do których dochodzi działanie światła i wpływ zjawisk elektromagnetycznych. Jak wiadomo, każdy kolor ma swoją długość fali świetlnej, stąd światła o różnych kolorach mogą być wykorzystywane do różnych celów.

Zastosowanie

Możliwości zastosowania LED są rozmaite:

  • zabiegi anti-age,
  • zwalczanie niedoskonałości skóry (zaczerwienienia, plamy),
  • zmniejszanie blizn i rozstępów.

Technologia LED jest pomocna, szybka i skuteczna. To prawdziwa podpora w salonach urody i spa.

Podsumowanie

LED to bardzo dobre połączenie parametrów – sposobu emitowania energii, długości fali światła i absorpcji energii przez komórki ciała. To wszystko przyczynia się do znakomitego efektu zabiegów przy użyciu tej technologii.

więcej w Cabines nr 57

Claude Fontvielle
publikacje Cabines 57
do góry | powrót