Zioła w odżywianiu, zioła w kosmetyce

powrót

Dietetyka

Wraz z postępem nauki, rozwojem cywilizacji powstało wiele gałęzi przemysłu, które mają ułatwić nam życie, usprawnić funkcjonowanie oraz zaoszczędzić czas w dobie coraz szybszego tempa życia. Człowiek ciągle musi dostosowywać się do zmiennych warunków środowiska, czy to naturalnego, czy społecznego. Warto się jednak czasem na chwilę zatrzymać i zastanowić, jak traktujemy swój organizm.
Kosmetolog - zabiegi
Zioła w odżywianiu, zioła w kosmetyce© Heike Brauer - Fotolia

Bez wątpienia bardzo ważnym aspektem naszego funkcjonowania jest odżywianie organizmu. Produkty, które spożywamy, powinny zaopatrzyć nas we wszystko, czego potrzebujemy do prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Odżywianie „od wewnątrz” ma ogromne znaczenie również dla wyglądu skóry, włosów i paznokci. Wpływ na nie ma także odżywianie „od zewnątrz”. Zatem nie tylko powinniśmy zastanawiać się nad tym, co jemy, ale również jakich kosmetyków używamy.

Pomimo tak rozwiniętego przemysłu chemicznego przyglądamy się również temu, co od niepamiętnych czasów oferuje nam natura. Często najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze – wróćmy więc do ziół, przyjrzyjmy się im bliżej. Nie chodzi o negowanie rozwoju przemysłu bądź o całkowity „powrót do starożytności”. Skorzystajmy jednak z tego, co skuteczne, dobre i sprawdzone. Zioła – czyli ten element przyrody, którym inspirują się naukowcy, firmy chemiczne, farmaceutyczne, spożywcze czy kosmetyczne.

Historia stosowania ziół jest równie długa jak rozwój cywilizacji. Często stosowano je w leczeniu wielu schorzeń i chorób. Od niepamiętnych czasów towarzyszą nam magiczne praktyki zielarskie, zbiory ziół i metody ich zastosowania. W miarę zgłębiania nauki poznawaliśmy anatomię i fizjologię człowieka, rytmy biologiczne organizmu. Dzięki temu dowiadywaliśmy się, jak substancje czynne zawarte w roślinach leczniczych mogą wpływać na człowieka. W zastosowaniu ziół liczy się nie tylko ich rodzaj i dawka, ale nawet pora zbioru czy pora ich przyjmowania. Wraz z rozwojem przemysłu zaczęto syntetyzować pewne substancje, leki, suplementy diety. Nierzadko pomagały one na pewne schorzenia, a negatywnie wpływały na inne narządy. Dotyczy to również wielu kosmetyków. Te informacje powodowały coraz większe zainteresowanie ziołolecznictwem i stosowaniem ziół w kosmetyce. Natura bowiem potrafi stworzyć rośliny, w których fenomenalnie łączy silnie działające substancje z innymi, łagodzącymi ich szkodliwe skutki. Dlatego leki i kosmetyki pochodzenia roślinnego są nadal niedoścignionym wzorem dla leków i kosmetyków syntetyzowanych chemicznie. W obecnych czasach coraz modniejszy staje się zdrowy model odżywiania, produkty „ekologiczne”, wyroby domowe bez środków chemicznych. Coraz częściej fitoterapia i zastosowanie ziół w kosmetyce jest pożądanym kierunkiem wybieranym w życiu codziennym.

Ukoić nerwy

Stres, który towarzyszy nam od urodzenia aż do samej śmierci, ma ogromny wpływ na procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Warto zatem zdać sobie sprawę z jego działania i szukać wszelkich sposobów na jego unikanie. Musimy pamiętać również o skutecznym rozładowywaniu napięć. Jeśli jednak stres wywarł już wpływ na organizm – postarajmy się usunąć jego źródło i złagodzić jego skutki. Najpopularniejszym ziołem uspokajającym jest melisa. Jednak podobne właściwości ma także korzeń arcydzięgla, dziurawca, głóg, malina, rumianek, szałwia. W kosmetyce możemy wykorzystać gamę produktów do aromaterapii. Jest ona nie tylko modną, ale i skuteczną metodą niwelowania stresu czy uczucia zmęczenia. Dzięki oddechowi wprowadzamy przez płuca do układu krwionośnego i do organizmu pewne substancje zwane olejkami eterycznymi, które działają między innymi uspokajająco. Najnowsze badania naukowe mówią również o przenikaniu olejków nerwami bezpośrednio do ośrodków w mózgu odpowiadających za emocje czy intuicję. Wpływają zatem na nasz nastrój i samopoczucie. Olejki eteryczne mają także zastosowanie przy wielu schorzeniach, wspomagając leczenie. Są grzybobójcze, bakteriobójcze i odkażające. Używane bezpośrednio na skórę i włosy poprawiają ich kondycję, wygląd i wspomagają regenerację. Wpływają na ukrwienie skóry, upiększając jej koloryt. Dzięki swojej różnorodności wykorzystywane są również w przemyśle perfumeryjnym.

Opóźnić upływ czasu

Od tysięcy lat towarzyszy nam chęć zatrzymania procesu starzenia się. Wielu naukowców różnych dziedzin pracuje nad ujarzmieniem tego zjawiska. Im jesteśmy starsi, tym bardziej okres chorób i rekonwalescencji się wydłuża, a odporność organizmu znacznie się obniża. Pamiętając o tym, że najlepszym lekiem na każdą chorobę jest profilaktyka – zastosujmy w odżywianiu odpowiednie gatunki ziół. Składnikami roślin leczniczych jest wiele substancji czynnych, głównie flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, saponiny, fitohormony. Pomagają one w leczeniu wielu schorzeń i chorób, także skórnych, jednocześnie wspomagają pielęgnację ciała. Flawonoidy – to grupa związków o różnorodnym działaniu i składzie, jednak największe zasługi przypisuje im się w uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Zmniejszają ich przepuszczalność, kruchość i przywracają im elastyczność. Wypłukują z organizmu wolne rodniki, co ma wpływ na wolniejsze starzenie się komórek. Garbniki – działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Tworzą warstwę ochronną na skórze dzięki swoim właściwościom ściągającym. Zmniejszają obrzęki. Wykorzystywane są w pielęgnacji cery trądzikowej i przy nadmiernej potliwości. Saponiny – obniżają napięcie powierzchniowe wody, dzięki temu tworzą pieniące się wodne roztwosory. Zwiększają przepuszczalność błon komórkowych, co powoduje lepsze wchłanianie składników odżywczych. Działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Mają zastosowanie przy produkcji żeli do mycia, preparatów do demakijażu, toników. Fitohormony – likwidują wolne rodniki, opóźniają proces starzenia się organizmu. Mają podobną budowę jak żeńskie hormony płciowe. Stymulują produkcję kwasu hialuronowego i regenerację naskórka. Poszerzają naczynia krwionośne, przyczyniając się tym samym do lepszego ukrwienia i odżywienia skóry. Zastosowanie mają najczęściej w produkcji kremów dla cery dojrzałej, wysuszonej, o obniżonej elastyczności.

więcej w Cabines nr 57

Joanna Kamińska-Korzeniowska
publikacje Cabines 57
do góry | powrót