Syndrom policystycznych jajników

powrót

Zdrowie

Schorzenie to przez długi czas opisywano jako charakteryzujące się powiększeniem jajników, które przybierają perłowobiały kolor, czemu towarzyszą: oznaki bezpłodności, brak miesiączki i nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Dzisiaj diagnoza, dzięki postępowi medycyny i leczenia hormonalnego, jest nieco inna. Niemniej mimo tego postępu przyczyny syndromu policystycznych jajników nadal nie są znane, mamy jedynie coraz więcej hipotez na temat okoliczności jego pojawiania się.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Syndrom policystycznych jajników

Objawy kliniczne

Generalnie najbardziej widoczne oznaki choroby to: nadmierne owłosienie (hirsutyzm) w strefach zwykle pozbawionych włosów w przypadku kobiet (kark, klatka piersiowa, pośladki), rzadkie menstruacje i wypryski na skórze przypominające trądzik.

Hirsutyzm

Hirsutyzm jest związany z nadmiarem androgenów, męskich hormonów. Nasilenie tego objawu zależy od indywidualnej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny i poziomu tych hormonów w organizmie. Pachy i wzgórek łonowy są szczególnie podatne na wpływ androgenów. Kiedy niewiele androgenów jest wydzielanych, owłosienie tych stref rozwija się normalnie. Z kolei strefy takie jak twarz, na których również objawia się hirsutyzm, są szczególnie nasycone androgenami. Podczas badania lekarz szuka też innych oznak nadmiaru męskich hormonów. Szczególnie objawów maskulinizacji – męskiej budowy ciała i obniżonej barwy głosu. Trądzik i łojotok to także charakterystyczne symptomy zbyt wysokiego poziomu androgenów. Najczęstszą przyczyną hirsutyzmu jest syndrom policystycznych jajników. Guzy jajników wpływające na proces maskulinizacji objawiają się uogólnioną maskulinizacją i zanikiem miesiączek. Maskulinizacja to nadmierny rozwój męskich cech związany z nadmiernym wydzielaniem męskich hormonów (testosteronu).

Kiedy z kolei hirsutyzm jest związany z nieprawidłową pracą nadnerczy, może wynikać z:

  • guza kory nadnerczy, który daje takie same objawy jak guz jajnika;
  • wrodzonego przerostu nadnerczy związanego z zaburzeniami syntezy hormonów nadnerczowych. Zaburzenie to wykrywane jest w dzieciństwie na podstawie oznak maskulinizacji.

Czasami hirsutyzm jest wynikiem terapii (kortykosteroidami anabolicznymi i androgenami). Chodzi na przykład o niektóre leki stosowane w leczeniu epilepsji i endometriozy.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Charakteryzują się zanikiem owulacji. Kobiety, które dotknięte są przewlekłym brakiem owulacji, mają stały poziom estrogenów, ale nie dochodzi do produkcji progesteronu. Konsekwencją tego zaburzenia gospodarki hormonalnej może być rozwój nowotworu śluzówki macicy.

U połowy przypadków występuje również zanik krwawienia miesięcznego. Jeśli miesiączki się pojawiają, to zwykle w dużych odstępach czasowych. I oczywiście kobiety takie mają problemy z zajściem w ciążę. Inne oznaki zaburzeń hormonalnych zdarzają się rzadziej. Chodzi o skórne wyrzuty – plamy o czarniawym zabarwieniu – w okolicach pach i karku.

Otyłość w przypadku osób dotkniętych syndromem policystycznych jajników ma charakterystyczną formę – nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w górnych partiach ciała, tak jak w otyłości typu męskiego.

więcej w Cabines nr 57

Florent Amsallem
publikacje Cabines 57
do góry | powrót