Dieta antyrodnikowa

powrót

Dietetyka

Flawonoidy, cynk, selen, witaminy A, C i E... z pewnością słyszeliście o tych słynnych antyoksydantach (przeciwutleniaczach). Wiele się o nich mówi, w kontekście zarówno zdrowia, jak i podtrzymania młodości. Czemu służą antyoksydanty? Zapraszamy do odkrycia tego pasjonującego świata, co pozwoli zrozumieć znaczenie tych cennych substancji.
Biotechnologia
Dieta antyrodnikowa

Dlaczego się starzejemy?

Stres oksydacyjny jest biologicznym atakiem „toksycznych” cząstek – wolnych rodników – na organizm. Owe wolne rodniki odpowiadają za wiele szkodliwych procesów w ciele i przyspieszają starzenie się komórek. Współczesny styl życia charakteryzuje się nadmiarem jedzenia, niezrównoważoną dietą, do tego dochodzi powszechne zanieczyszczenie powietrza, gleby, wód... Te wszystkie czynniki sprzyjają powstawaniu wolnych rodników. Dlatego regularne dostarczanie organizmowi antyoksydantów, które wychwytują wolne rodniki, jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i młodości oraz stawiania czoła agresywnym czynnikom zewnętrznym. Przeciwutleniacze chronią komórki organizmu przed utlenianiem i degeneracją spowodowaną wolnymi rodnikami, które neutralizują.

Wolne rodniki

Wolne rodniki są naturalnie wytwarzane w ciele. Ich cechą szczególną jest skłonność do utraty jednego elektronu na zewnętrznej powłoce, przez co stają się niekompletne, a ponieważ natura nie znosi próżni, wolne rodniki szukają brakującego elektronu i przez to są wyjątkowo agresywne. Nie są one jednak całkowicie szkodliwe, wprost przeciwnie – są naszą podstawową bronią. Kiedy do organizmu dostaje się intruz, przeprowadzają one prawdziwy atak bombowy, by go unicestwić. Kiedy jednak wolnych rodników jest za dużo (a tak jest niemal zawsze), dochodzi do utleniania i komórki ulegają degeneracji.

Przyczyn nadmiaru wolnych rodników jest wiele:

  • zanieczyszczenia środowiska
  • stres
  • dym tytoniowy
  • nadmierne opalanie się
  • mało zróżnicowana i niezrównoważona dieta
  • alkohol
  • nadwaga
  • zmęczenie
  • intensywny sport.

Wszystkie te czynniki przekraczają możliwości naszych naturalnych sił antyoksydacyjnych. Kiedy do takiego stanu dochodzi, proces oksydacji (utleniania) postępuje bez przeszkód. 

Antyoksydanty

Żeby się obronić przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, organizm stworzył swój własny układ obronny: antyoksydanty. Są to cząstki złożone głównie z witamin i minerałów, które likwidują nadmiar wolnych rodników. Czasami jednak nasze naturalne siły antyoksydacyjne są niewystarczające. Są albo zbyt mało liczne, albo osłabione. Rezultatem zachwiania równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami jest tzw. stres oksydacyjny. Pierwszymi widocznymi skutkami stresu oksydacyjnego są: rozluźnienie skóry, pojawienie się pierwszych zmarszczek, plamy pigmentacyjne, łamliwe paznokcie, szara cera i utrata połysku włosów. Celem jest wtedy przywrócenie równowagi, redukcja nadmiaru wolnych rodników, zwiększenie produkcji antyoksydantów i dostarczanie ich z zewnątrz.

Źródła antyoksydantów

Przeciwutleniacze można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Witamina C: truskawki, papryka, gujawa, szczaw, cytryny, pomarańcze, kiwi, kapusta, papaja... Witamina E: masło, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej kukurydziany, jaja... Witamina A: wątroba, masło, jaja... Selen: ryby, jaja, mięso... Cynk: owoce morza, mięso, pełne ziarno, zielone warzywa... Polifenole (flawonoidy i taniny w szczególności): owoce i warzywa, wino, herbata...

więcej w Cabines nr 61

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 61
do góry | powrót