Podstawy doradztwa Podkreślanie zalet różnych typów sylwetki kobiecej wizerunku cz. 3

powrót

Styl

Jest rzeczą umysłu, a ściślej - rozumu, oceniać piękno, ponieważ ocenianie piękna to ocenianie porządku, proporcji i trafności. Jacques-Bénigne Bossuet
rejuvi cosmetics
Podstawy doradztwa Podkreślanie zalet różnych typów sylwetki kobiecej wizerunku cz. 3

Ciało kobiece, opiewane przez artystów i poetów, pozostaje często tajemnicą dla jego szczęśliwej (albo nieszczęśliwej) posiadaczki. Osoby zawodowo zajmujące się urodą codziennie spotykają kobiety, które czują się źle w swojej skórze, mówią o kłopotach z doborem garderoby dopasowanej do ich kształtów, szukają wszelkich sposobów, żeby zatuszować wygląd ciała, które oceniają jako pozbawione wdzięku. Słowa pochwały i porady – szczere i budzące zaufanie – to najlepszy sposób na zyskanie zadowolonych i lojalnych klientek. Porady i informacje zamieszczone w niniejszym artykule zapewnią Wam podstawowe narzędzia w pracy nad podkreślaniem zalet wyglądu Waszych klientek niezależnie od tego, jaki typ sylwetki mają.

Cytat z początku artykułu przywołuje pojęcie trafności i proporcji w ocenie urody. W analizie morfologicznej, jakąkolwiek sylwetkę się analizuje, dąży się do osiągnięcia harmonii – równowagi między ramionami a biodrami, z ładnie zarysowaną talią pomiędzy nimi. Każda kobieta ma tendencję do uważania swojej sylwetki za nieładną i postrzegania jej wyłącznie poprzez jej wady. Waszym zadaniem jest zmiana tego sposobu myślenia i przekonanie klientki, że brak idealnej talii nie jest dramatem: odpowiedni dobór ubrań może sprawić, że KAŻDA sylwetka będzie wyglądała kobieco.

Różne typy sylwetki i rady dla nich

Sylwetka typu „X” – wzorzec

Jest to sylwetka modelowa, to znaczy o doskonałej równowadze między szerokością bioder i ramion, z wyraźnie zarysowaną talią. Taka sylwetka przypomina literę X. Kobieta o takiej budowie może sobie pozwolić na każdy strój, pamiętając jedynie o podkreślaniu talii. Jednak jeśli jest niskiego wzrostu, powinna unikać ubrań, które wizualnie ją „ubiją”, czyli zbyt długich spódnic oraz poziomych akcentów kolorystycznych ubioru – od ciemnej góry do jasnego dołu. Kiedy więc pracujecie z klientką nad sylwetką, uświadomcie jej, że celem jest sylwetka z podobną szerokością ramion i bioder oraz mocno zaznaczoną talią.

Sylwetka typu „A” – wąskie ramiona i kobiece biodra

Sylwetka ta przypomina literę A z powodu wąskich, często spadzistych ramion, które sprawiają, że biodra wydają się szerokie i dominujące. Taką budowę mają również kobiety pełniejszych kształtów, o mocno zaokrąglonych biodrach. Wasza praca w tym przypadku polega na dodaniu objętości ramionom, żeby je poszerzyć i w ten sposób zrównoważyć biodra. Bluzki z aplikacjami dodającymi objętości, bufki są szczególnie korzystne, podobnie jak okrycia wierzchnie poszerzające ramiona. Na dole sprawdzi się trapezowa spódnica, a także proste spodnie z zaznaczonymi kantami lub suknia w stylu empire, rozszerzająca się od biustu w dół i maskująca biodra. Przy takiej sylwetce lepiej wybierać materiały grube i jasne na górze, a lejące i ciemniejsze na dole.

Sylwetka typu „Y” – ramiona szersze od bioder

Takie kobiety mają mocno zaznaczone ramiona, szersze od bioder, co nadaje im wygląd nastolatek, który trzeba zrównoważyć, nadając objętość biodrom poprzez mięsiste tkaniny na dole, szwy lub horyzontalne linie (na przykład krótka spódnica w duże poziome pasy). Taka sylwetka dobrze wygląda w prostych, obcisłych spódnicach, które podkreślają biodra, w spódnicach trapezowych nadających kobiecy wygląd oraz w spódnicach-bombkach i drapowanych. Jeśli chodzi o górną część ciała, nie należy podkreślać kwadratowych ramion, lepiej wybierać tkaniny lejące, miękkie, dekolt w V, żeby zrównoważyć biodra.

Sylwetka typu „I” – ciało nitkowate, chude

Jest to raczej rzadki typ sylwetki (z wyjątkiem anorektyczek, modelek, osób cierpiących na pewne schorzenia itp.), przypominający literę I. Jest prosta, bez zaznaczonych kształtów. Należy nadać jej kobiecy charakter, kształt. W tym celu wybieramy materiały grube, wytrzymałe. Dodajemy objętości w niektórych partiach za pomocą dużych dodatków i wzorów, takich jak duże pasy, naszyjniki, marynarki i ubrania z kieszeniami. Kobiety o takiej budowie mogą sobie pozwolić na zabawy z ozdobami, na przykład girlandami naszyjników. Chodzi o wywołanie wrażenia objętości.

więcej w Cabines nr 49

Amélie Rigano
publikacje Cabines 49
do góry | powrót