Na ratunek skórze po wakacjach

powrót

Dossier

Po powrocie z wakacji skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, usunięcia nadmiernie zgrubiałego naskórka oraz zlikwidowania przebarwień, które pojawiają się po zbyt długim opalaniu. Te zabiegi pozwolą jej lepiej pochłaniać aktywne składniki odżywcze oraz zachować zdrową i ładną opaleniznę.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Na ratunek skórze po wakacjach

Lato to okres, w którym jesteśmy wyjątkowo narażeni na wpływ szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV, morska woda czy wiatr, które uszkadzają barierę hydrolipidową skóry, niszczą jej struktury i zakłócają równowagę fizjologiczną. Dlatego skóra po lecie jest bardzo często odwodniona i szorstka w dotyku.

– Po wakacjach skóra całego ciała, a także włosy są przesuszone nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, dlatego bardzo ważne jest ich nawilżanie. W domu dobrze sprawdzają się peelingi całego ciała oraz balsamy nawilżające, natomiast na włosy – maski odżywcze i regenerujące – mówi Katarzyna Litwinowicz, kosmetolog z Gabinetu Kosmetologii Estetycznej New Derm.

Peeling migdałowy i kwasy owocowe na zrogowaciały naskórek

Skóra po wakacjach ma zazwyczaj zbyt gruby, zrogowaciały naskórek. Aby go usunąć, powinniśmy systematycznie stosować odpowiednio dobrany do rodzaju skóry peeling oraz tonik i krem zawierający kwasy owocowe. Po wakacjach warto się zdecydować np. na peeling migdałowy w gabinecie kosmetycznym. Jest to delikatny zabieg, który stosowany systematycznie przez około czterech tygodni wyrówna koloryt, zlikwiduje nieestetycznie wyglądające przebarwienia oraz odpowiednio nawilży i wygładzi skórę.

Algi, kolagen i kwas hialuronowy – kuracja nawilżająca

Kolejnym problemem po usunięciu zrogowaciałego naskórka jest przywrócenie skórze odpowiedniego nawilżenia. W pielęgnacji domowej zalecane są kosmetyki, w których skład wchodzą: kwas hialuronowy, ceramidy, algi, chitozan, kwas mlekowy, retinol, odżywiające skórę witaminy A, C i E, a w przypadku pań dojrzałych – fitohormony. Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi głęboko nawilżające – z zastosowaniem maski algowej lub kolagenowej.

Kolejnym problemem skóry po wakacjach jest zwiększona ilość rozszerzonych naczynek. Osoby o skórze naczynkowej powinny stosować kosmetyki z wyciągiem z miłorzębu japońskiego i witaminą K. Z zabiegów kosmetycznych na rozszerzone naczynka poleca się zabieg jonoforezy z witaminą C i chlorkiem wapnia, natomiast zabieg z użyciem lasera IPL nie tylko pomoże nam pozbyć się przebarwień i rozszerzonych naczynek, ale również pobudzi regenerację i odbudowę kolagenu, dając efekt wygładzenia, m.in. poprzez likwidację drobnych zmarszczek.

Włosy po wakacjach

Latem również włosy wymagają specjalnej troski. Promieniowanie UV, wiatr, piasek, słona woda niszczą je i sprawiają, że stają się suche, łamliwe i wypłowiałe. Można zminimalizować negatywne skutki kąpieli słonecznych i wodnych odpowiednimi kosmetykami. Należy wybierać te, które zawierają filtry UV. Dobrze jest postawić na preparaty stylizujące, a to ze względu na fakt, że nie spłukuje ich się i warstwa ochronna pozostaje na włosach dłużej. – Dla włosów salony fryzjerskie oferują szeroką gamę rytuałów regenerujących z ampułkami i sauną na włosy, czasami potrzebne jest też podcięcie zbytnio wysuszonych końcówek – twierdzi Katarzyna Litwinowicz. Aby chronić włosy przed szkodliwym wpływem słońca, nie zapominajmy o kapeluszu i odpowiednich kosmetykach. Przesuszonym włosom nie pomoże również codzienne prostowanie i suszenie gorącym powietrzem. Silnie nawilżająca i regenerująca odżywka oraz odpowiedni szampon to podstawa. Wysuszone włosy warto także wspomóc raz na tydzień maską zawierającą olejki roślinne, proteiny, pantenol czy aminokwasy, którą zostawiamy na włosach na dłużej. Należy unikać masek zawierających sylikon, który długotrwale stosowany uniemożliwia docieranie składników odżywczych do wnętrza włosa. Aby ułatwić wniknięcie składnikom odżywczym w głąb włosa, należy nałożyć specjalny foliowy czepek i zwykły ręcznik. Tak przygotowany kompres trzymamy przez kilkanaście minut i spłukujemy chłodną wodą, żeby łuski z powrotem się zamknęły. Jeśli po urlopie włosy wyglądają o wiele gorzej, warto zmienić dietę oraz wspomóc się przez krótki czas suplementami, które poprawiają stan włosów. Niestety, włosy blondynek zawierają mniej barwnika, czyli melaniny, i są nieodporne na szkodliwe promieniowanie słoneczne, które niszczy je trwale.

Żródła:

więcej w Cabines nr 48

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 48
do góry | powrót