Leczenie zmian potrądzikowych

powrót

Medycyna estetyczna

Problemy natury estetycznej są częstym powikłaniem po leczeniu zmian trądzikowych. Brak zadowolenia z własnego wyglądu ma szereg konsekwencji psychospołecznych. Dlatego też rola zabiegów minimalizujących defekty po trądziku pospolitym istotnie warunkuje ostateczny sukces leczenia.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Leczenie zmian potrądzikowych

W konsekwencji przebytego trądziku występują zmiany skóry o charakterze barwnikowym, naczyniowym i w postaci blizn. Leczenie ich oparte jest na zastosowaniu następujących metod o różnej inwazyjności.

Metody leczenia zmian potrądzikowych

Peelingi chemiczne – w zależności od rodzaju zmian barwnikowych stosowane są preparaty o różnym działaniu: powierzchniowe, średnio głębokie, głębokie. Przy bliznach zanikowych dobre efekty przynosi skojarzenie peelingu chemicznego z laseroterapią.

Masa perłowa – pozyskiwana z muszli ostryg, działa rozjaśniająco, zmiękczająco i wygładzająco na przerosłą tkankę blizn. Preparaty zawierające ją przyspieszają regenerację tkanek. Stosowane są na miejsca całkowicie zagojone przez wmasowanie.

Cebula morska – w preparatach leczących działa uelastyczniająco na blizny, rozjaśnia je i znosi ich wyniosłość nad poziom skóry. Stosowana jest w kremach, aplikowana przez wmasowanie kilka razy dziennie lub okłady.

Mikrodermabrazja – pozwala na stopniowe złuszczanie naskórka i skóry właściwej. Stosowana jest przy leczeniu trądziku pospolitego, grudkowego, zaskórnikowego, rozszerzonych ujściach gruczołów łojowych, rogowaceniu okołomieszkowym, prosakach, bliznach potrądzikowych oraz przebarwieniach skóry. W przypadku przerosłych blizn stosowane są serie 6–8 zabiegów co dwa tygodnie każdy.

Laseroterapia – obejmująca lasery nisko- i wysokoenergetyczne. Pierwsze z nich, czyli lasery biostymulujące, przyspieszają gojenie ran i stosowane są w terapiach skojarzeniowych z innymi metodami. Kolejne metody dzielą się na nieablacyjne (przy ich zastosowaniu nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka) i ablacyjne (wymagające gojenia skóry przez 1–2 tygodnie). Lasery wysokoenergetyczne dają pozytywne efekty w leczeniu blizn zanikowych i spłycaniu blizn przerosłych oraz likwidacji zmian barwnikowych.

Wypełnienia ubytków – polegają na iniekcjach śródskórnych i podskórnych preparatami resorbowalnymi i nieresorbowalnymi.

Terapia uciskowa – przewlekły ucisk przerosłych blizn i keloidów doprowadza do miejscowego niedokrwienia tkanek, co ogranicza pracę fibroblastów i powoduje degenerację kolagenu. Stosowane niegdyś ubrania uciskowe (niedogodne dla pacjentów) obecnie zastępowane są żelowymi i sylikonowymi opatrunkami okluzyjnymi.

więcej w Cabines nr 48

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 48
do góry | powrót