Podstawy doradztwa wizerunku cz. 2

powrót

Styl

Kolor jest par excellence częścią sztuki; posiada niemal magiczną moc. Podczas gdy temat, forma, linia kierują się przede wszystkim do myślenia, kolor z intelektualnego punktu widzenia nie ma znaczenia, ale ma wielką moc, jeśli chodzi o wrażliwość”.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Podstawy doradztwa wizerunku cz. 2

Kolory otaczają nas wszędzie. Co się dzieje, kiedy przyglądamy się kolorowi z uwagą? Wywołuje w nas jakieś odczucia, przyjemne lub nieprzyjemne, pozwala też przejawiać się wrodzonemu zmysłowi piękna i harmonii. Ponieważ to właśnie o to chodzi, o zmysł – zmysł koloru. Natura nie uczyła się nigdzie zasad kolorymetrii, a jest pełna zróżnicowanych i harmonizujących ze sobą kolorów, wobec których jednak nasze oczy z roku na rok obojętnieją. Z kolei człowiekowi często brakuje wyobraźni, ma skłonność do pomyłek, szczególnie z powodu instynktownej chęci bycia w zgodzie z normami i modami, które są mu narzucane, nawet za cenę ewidentnego, choć nieświadomego popełniania błędów. Prawdą powszechnie znaną jest to, że istnieją kolory, z którymi czujemy się dobrze, podczas gdy inne nas drażnią. Jednak z powodu dyktatury mody i pewnej subiektywności w końcu tracimy naturalny zmysł kolorymetrii... nie tylko dlatego, że nie posiadaliśmy go wcześniej. Osoby mało zdecydowane w swoich opiniach łatwo kierują się ku kolorom określanym jako uniwersalne, podstawowe, nie dostrzegając, że na przykład beż może wyglądać bardzo źle na kimś, kto ma nieodpowiednią karnację i odcień włosów, natomiast dla odmiany rozświetla twarz kogoś innego, dla kogo jest odcieniem korzystnym.

Otóż tak jak możemy rozwijać wrażliwość każdego zmysłu, tak samo możemy rozwijać zmysł wyczucia koloru.

Odpowiedzcie spontanicznie na pytanie: „Jaki jest twój ulubiony kolor?”. Czy nie zauważyliście nigdy, że zależnie od nastroju zmienia się kolor, który was pociąga i korzystnie wpływa na stan ducha? Sęk w tym, że wiele osób popełnia błąd, sądząc, że kolor, który poprawia im samopoczucie, jest kolorem, który do nich fizycznie pasuje.

Opanowanie podstaw kolorymetrii pozwala odróżnić kolory, które nam się podobają, od tych, które podkreślą naszą urodę: do każdego odcienia skóry pasuje szereg barw.

Kolory ciepłe i zimne

Podstawy kolorymetrii opierają się na podziale kolorów na ciepłe i zimne. Kolory ciepłe to te, które ciągną ku żółci. Pośród ciepłych barw znajdziemy więc na przykład: ciepłe żółcie, pomarańcze, róż, beż, brąz... wszystkie te barwy, w których odnajdujemy nutę koloru żółtego. Z kolei kolory zimne zawierają nutę niebieskiego. Rozejrzyjcie się wokół siebie: obejrzyjcie ubrania, kolor umeblowania itd. Spróbujcie określić, jaką wytwarzają atmosferę, co dominuje: ciepło czy chłód? Kiedy będziecie w stanie określić, czy kolor jest ciepły czy zimny, nauczycie się też rozróżniać kolory i odcienie intensywne lub jasne.

W kolorymetrii mówi się, że kolory odpowiadają porom roku:

  • jasne ciepłe – wiosna,
  • jasne zimne – lato,
  • ciepłe intensywne – jesień,
  • zimne intensywne – zima.

Kolory podstawowe a skóra

W naturze istnieją trzy barwy podstawowe, z których można tworzyć nieskończoność wariacji. Te barwy to czerwień, niebieski i żółty. Test kolorymetrii nie pozostawia wątpliwości: skóra wyraźnie determinuje to, czy nasza najkorzystniejsza kolorystyka jest ciepła, zimna, intensywna czy jasna. Jednak te niuanse trudno uchwycić, jeśli pozostajemy sami z naszymi upodobaniami i narzuconymi wpływami. Wtedy lepiej zasięgnąć porady specjalisty, który wie, jak przeprowadzić ten ważny test. Możecie jednak spróbować wykonać go z drugą osobą, co będzie zabawne i ciekawe.

Test kolorystyczny

Usiądźcie naprzeciw lustra, blisko okna, przy świetle dziennym (okno powinno być z boku). W lustrze powinno być widoczne całe popiersie. Załóżcie białą bluzkę, żaden inny kolor nie powinien znaleźć się w pobliżu waszej twarzy. Makijaż zróbcie bardzo lekki, a jeśli kolor włosów znacznie odbiega od naturalnego, ściągnijcie włosy w tył za pomocą opaski. Profesjonalny test wykonywany przez doradcę wizerunku wykorzystuje różnokolorowe chusty. Wykonując test domowym sposobem, możecie użyć ubrań. Wybierzcie takie, które mają kolory pasujące do wymienionych wcześniej pór roku: jasne ciepłe, intensywne ciepłe, jasne zimne i intensywne zimne.

więcej w Cabines nr 48

Amélie Rigano
publikacje Cabines 48
do góry | powrót