Syndrom drażliwego jelita

powrót

Zdrowie

Przypomnijmy, że osoby określane jako nadwrażliwe charakteryzują się nadmierną lub przesadną reaktywnością na rozmaite bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne. Konsekwencją tej nadreaktywności są zaburzenia funkcjonalne, często bolesne i przewlekłe, dotyczące zarówno psychiki, jak i fizjologii. Syndrom drażliwego jelita jest jedną z form rozwoju nadwrażliwości.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Syndrom drażliwego jelita

Kilka informacji ogólnych

Z definicji syndrom drażliwego jelita jest klasyfikowany obok innych zaburzeń trawiennych, co oznacza, że nie ma tutaj anomalii strukturalnych. Choroba charakteryzuje się bólami brzucha, na które uskarża się 30– 50% osób diagnozowanych pod kątem tego schorzenia. Warto przy tym wspomnieć, że wśród chorych przeważają kobiety.

Diagnoza

O wystąpieniu syndromu drażliwego jelita mówi się, jeśli u pacjenta stwierdzono następujące objawy (określone i sklasyfikowane przez specjalistów podczas kongresu w Rzymie):

  • bóle i uczucie dyskomfortu w brzuchu
    • utrzymywanie się tych objawów co najmniej przez trzy dni w miesiącu w ciągu ostatnich trzech miesięcy,
    • wystąpienie pierwszych objawów ponad pół roku wcześniej,
  • a także co najmniej dwa z poniższych objawów:
    • poprawa samopoczucia po defekacji,
    • zmiany w częstotliwości oddawania stolca,
    • zmiany w wyglądzie i konsystencji stolca.

Przyczyny

Przyczyny tego schorzenia są wielorakie. Mówi się o syndromie drażliwego jelita jako chorobie wieloczynnikowej. Obecnie za jedną z głównych przyczyn bólów brzucha i dyskomfortu trawiennego uznaje się stres. Badania wykazały, że stres powoduje zmiany w motoryce żołądka (opóźniając jego opróżnianie) i jelit (przyspieszając transport w jelicie grubym i spowalniając pracę jelita cienkiego). Jest to konsekwencja wielu drobnych zaburzeń komunikacji między mózgiem a układem trawiennym. Co więcej, stres jest powodem nadwrażliwości trzewnej, a na jego odczuwanie składają się między innymi zaburzenia w pracy hormonu podwzgórza i wynikające z tego zmiany wydzielania hormonów (estrogenowych). Według niektórych specjalistów tłumaczy to, dlaczego kobiety szybciej odczuwają skutki stresu. Dochodzą tutaj jeszcze inne czynniki, zwłaszcza zaburzenia o charakterze zapalnym (np. nieżyt żołądka i jelit), nietolerancje pokarmowe i zmiany we florze bakteryjnej jelit. Warto bliżej przyjrzeć się owej florze jelitowej, której rola w organizmie nie jest dokładnie poznana. Ma ona niewątpliwie wpływ na nasz układ odpornościowy, ponieważ 80% naszych komórek limfatycznych znajduje się w jelicie. Zapobiegają zatem rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów i dbają o równowagę organizmu. Flora jelitowa zmienia się na niekorzyść pod wpływem antybiotyków, diety i hormonów (estrogenów oraz testosteronu).

Leczenie

W przypadku tego schorzenia proponuje się bardzo wiele rozmaitych terapii. Prawdą jest, że medycyna alternatywna odnosi duże sukcesy w terapii syndromu drażliwego jelita, zwłaszcza jeśli chodzi o przynoszenie ulgi w skurczach jelitowych i zaburzeniach transportu. Z pewnością należy przede wszystkim zadbać o higienę żywieniową. Aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, stosowanie probiotyków, zdrowy sen, balneoterapia (ciepło działa przeciwbólowo), zabiegi relaksujące, psychoterapia itp. mają niebagatelne znaczenie.

więcej w Cabines nr 51

Florent Amsallem
publikacje Cabines 51
do góry | powrót