Nowe tendencje w spa

powrót

Spa & wellness

W ostatnim czasie rynek spa wydaje się ulegać istotnym przemianom: pojawiają się nowe projekty, stare przeżywają drugą młodość, umysły wrą, pomysły i innowacje napływają... Przyjrzyjmy się temu zjawisku bliżej.
Kosmetolog - zabiegi
Nowe tendencje w spa

Nowa klientela

Kilka odważnych prób podjętych przez dalekowzrocznych menedżerów miało na celu trafienie do innej klienteli niż stereotypowa „kobieta aktywna, w wieku 30–40 lat, dobrze sytuowana mieszkanka dużego miasta”, prawdziwa klisza klientki spa i jedyny punkt odniesienia w ciągu ostatnich lat we wszelkich publikacjach i statystykach. Po klienteli męskiej, dla której już w zasadzie wszystkie spa przygotowały specjalną ofertę zabiegów, zajęto się… klientelą dziecięcą. Mimo że we Francji przestrzeń spa przeznaczona dla dzieci jest na razie słabo rozwinięta, doświadczenia zza oceanu pokazują, że dzieci i młodzież są obiecującą grupą klientów. Chociaż nasze nawyki i kultura nie są w tej chwili oswojone z zabiegami kosmetycznymi dla dzieci, ośrodki spa zauważają wzrost zainteresowania ze strony matek zabiegami dla ich córek, z którymi razem przyjeżdża ją do ośrodka. Wyedukowane dzięki prasie kobiecej i lifestyle’owej, doskonale obeznane z najnowszymi trendami urodowymi, orientują się świetnie również w ofercie gabinetów kosmetycznych i spa. Bardzo wyczulone na dyktaty mody, młode kobiety stają się wcześniej czy później klientkami salonów urody. Poddają się zabiegom twarzy, wyszczuplającym i manicure. Tutaj, inaczej niż zwykle, popyt wydaje się wyprzedzać podaż. Lepiej poddać się tej tendencji i przygotować ofertę zabiegów krótszych, utrzymanych w konwencji zabawy i przystępnych, odpowiednich dla młodych dziewcząt.

O ile młode kobiety stanowią bez wątpienia przyszłość klienteli spa (przyszłe 30–40-latki), klientela starsza, tzw. seniorzy, jest również obiecującą grupą, może nie przyszłościową, ale lojalną i liczną, ponieważ szacuje się, że osoby po 60. roku życia stanowić będą 30% całej populacji w roku 2050. Zasadniczo są to klienci raczej ośrodków uzdrowiskowych – termalnych i talasoterapii, ale przy okazji tych pobytów chętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym i relaksującym. Jest to dla nich okazja ponownego odkrycia przyjemności ciała. Nowe projekty idą jeszcze dalej i skupiają się na seniorach niepełnosprawnych oraz osobach kalekich, dla których ośrodki, mimo że dostępne, nie są przystosowane: takie osoby wymagają specyficznego wyposażenia, szczególnej obsługi, dzięki której mogą poczuć naprawdę dobrze i bezpiecznie. Te różne typy klientów są bardzo otwarte na zabiegi, opiekę i porady, o ile oferta i ośrodek odpowiadają ich potrzebom. Nie można więc lekceważyć tych grup. Jest to ponadto okazja do tego, by zoptymalizować ofertę, rezerwując dla poszczególnych grup klientów specjalne godziny, na przykład przed 16.00 dla seniorów, lub dni (środy dla najmłodszych) i zarazem zapewnić sobie przyszłą klientelę.

Nowe miejsca

Klientela się zmienia i lokalizacje także. A gdyby tak, zamiast czekać na klientów, wyjść do nich z inicjatywą? Nowe spa pojawiają się tam, gdzie klient ma ochotę je znaleźć… Przy okazji wakacyjnych wyjazdów można przecież skorzystać z szerszej oferty niż aktywny wypoczynek, plażowanie i podziwianie krajobrazów. Pokoje gościnne, domki letniskowe, kempingi, przyczepy, barki, domki letniskowe i kliniki wyposażają się, by poszerzyć ofertę świadczonych usług i w ten sposób spełnić marzenia swych gości o idealnych warunkach do przywracania dobrego samopoczucia. Rynek turystyczny żywo interesuje się nurtem wellness, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma dostępność tego typu atrakcji w wyborze miejsca pobytu. Największy francuski organizator wyjazdów kempingowych – www. campingfrance.com – zebrał informacje na temat czterdziestu kempingów z ofertą spa, głównie czterogwiazdkowych. Powstał nawet specjalny portal, na którym można znaleźć informacje o pokojach gościnnych oferujących również zabiegi wellness (www.maisons- hotes-bien-etre.com). Rzadsze, ale równie ciekawe są spa tworzone na barkach, jak na przykład Bouddha Boat w Tuluzie. Są to miejsca mobilne, wykorzystujące kółka lub inne konstrukcje umożliwiające przemieszczanie, tworzone przez spółkę CKoya. Również niektórzy menedżerowie zachodnich domów złotej jesieni i domów opieki rozumieją, jak wielką atrakcję stanowią spa w ich lokalach. Pensjonariusze tych miejsc mają wszak czas i pieniądze, aby cieszyć się zabiegami. W każdym przypadku spa dostosowują się do ograniczeń – przestrzeni, budżetu czy możliwości opieki nad klientem. Wyposażenie jest coraz nowocześniejsze, coraz bardziej kompaktowe, możliwe nawet do samodzielnego stosowania.

więcej w Cabines nr 46

Caroline Marcoux
publikacje Cabines 46
do góry | powrót