Mezoterapia pomocą w problemach z włosami

powrót

Medycyna estetyczna

Piękne, zdrowe, bujne włosy to jeden z głównych atrybutów naszego wyglądu. Czasami jednak pielęgnacja w domu czy bardziej wyspecjalizowana, w salonie fryzjerskim, nie jest w stanie zapobiec lub leczyć problemów związanych z kondycją włosów i ich wypadaniem. Skutecznym ratunkiem likwidującym problem w wielu przypadkach jest mezoterapia skóry owłosionej głowy.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Mezoterapia pomocą w problemach z włosami

Niestety, wiele osób skarży się na problemy związane z osłabieniem i wypadaniem włosów. W początkowym stadium zmian trudno jest jednoznacznie zdiagnozować, czy ilość traconego owłosienia przekracza normę. Należy wiedzieć, że cykl wzrostu włosa ludzkiego złożony jest z trzech następujących po sobie faz:

  • anagen – faza pierwsza – trwa u kobiet od 3 do 5 lat, u mężczyzn nieco krócej. Jest to okres, w którym zdrowy włos rośnie od 0,5 do 1 centymetra w ciągu miesiąca.
  • katagen – faza druga – trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, włos wtedy przestaje rosnąć, a cebulka zaczyna obumierać.
  • telogen – faza trzecia – przebiega w czasie 2-3 tygodni. Obumarła już cebulka włosa wysuwa się z pochewki mieszka. Równolegle do wypadającego włosa rośnie nowy, który go zastąpi.

Wszystkie fazy przebiegają dla każdego włosa oddzielnie; cykl życiowy jednego z nich jest niezależny od rozwoju sąsiedniego. Dlatego też u ludzi nie występuje charakterystyczny dla zwierząt okres linienia.

Trichogram jest szczegółowym badaniem, dzięki któremu możemy ocenić stan włosa. W jego przebiegu pobiera się około pięćdziesięciu włosów i bada je pod mikroskopem, szczególnie na poziomie cebulki. Oceniając jej stan, można stwierdzić, w jakiej fazie wzrostu znajduje się włos. Za prawidłową przyjmuje się czterokrotnie wyższą liczbę włosów w fazie anagenu niż w fazie telogenu. Gdy stosunek ten jest niższy od 3, istnieje ryzyko łysienia.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne, odmienne u kobiet i mężczyzn. Wypadanie u kobiet może być spowodowane:

  • czynnikami hormonalnymi – nasilenie podczas i po ciąży, w czasie menopauzy;
  • czynnikami mechanicznymi – fryzury typu koki, warkocze, napinające włos, skracają jego ostatnią fazę wzrostu;
  • czynnikami chemicznymi – przez błędy fryzjerskie w odbarwianiu, farbowaniu i trwałej ondulacji;
  • zaburzenia krążenia – utrudniają odżywienie włosa, co spowalnia procesy podziału przy odrastaniu.

więcej w Cabines nr 45

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 45
do góry | powrót