Nowe trendy w odżywianiu cz. 2

powrót

Dietetyka

W ostatnim numerze pisaliśmy o współczesnych tendencjach dietetycznych – zdrowej żywności, modzie na naturalność, nowych składnikach i najnowszych metodach wyszczuplania. Dzisiaj przyjrzyjmy się nutrikosmetykom. Jakie produkty żywnościowe, suplementy diety i nutriceutyki wpływają na urodę skóry?
Kosmetolog - zabiegi
Nowe trendy w odżywianiu cz. 2

Nutrikosmetyka, czyli piękno pochodzi z wnętrza…

Zanim rozważymy poddanie się operacjom plastycznym, zanim nałożymy drogi krem, powinniśmy przeanalizować swój sposób odżywiania. Wcześniej czy później ciało i twarz zdradzą bowiem wszystko o tym, jak wygląda nasza dieta. Żaden zabieg kosmetyczny nie będzie naprawdę skuteczny, jeśli dieta będzie niezrównoważona, a podaż niezbędnych składników odżywczych niewystarczająca. W problemach związanych ze starzeniem się, wysuszeniem lub tłustością skóry sposób odżywania się odgrywa niepoślednią rolę.

Dieta anti-age

Z wiekiem skóra ulega naturalnemu procesowi starzenia, zarówno na twarzy, jak i na ciele. Manifestuje się to najpierw wysuszeniem skóry, potem zmniejszeniem grubości i utratą elastyczności, co sprzyja powstawaniu zmarszczek i bruzd, zwłaszcza na twarzy.

Nie jesteśmy równi wobec tych oznak wieku: czynniki genetyczne i hormonalne sprawiają, że niektóre osoby starzeją się szybciej niż inne. Wiadomo jednak, że starzenie się może zostać przyspieszone z powodu pewnych czynników, takich jak zanieczyszczenie, przedłużona ekspozycja na słońce, używanie nikotyny, stres, niezrównoważona dieta… Wszystkie te czynniki nasilają produkcję wolnych rodników w organizmie, te zaś, kiedy jest ich zbyt dużo, wywołują stres oksydacyjny w komórkach, który może spowodować niekorzystne zmiany w strukturze DNA i w błonach komórkowych. Powoduje to zniszczenie włókien kolagenu i elastyny w skórze, co przyczynia się do wiotczenia i starzenia skóry. Organizm broni się przed wolnymi rodnikami za pomocą pewnych enzymów, ale przede wszystkim za pomocą antyoksydantów – substancji dostarczanych głównie z jedzeniem, neutralizujących wolne rodniki. Głównymi substancjami o takim działaniu są: witamina C i E, beta-karoten i inne karotenoidy, cynk, selen, likopen, flawonoidy i polifenole. Dostarczamy ich z różnymi pokarmami.

Witamina C – owoce (porzeczki, truskawki, kiwi, pomarańcze, wiśnie acerola), ale też warzywa, np. pietruszka. Witaminę E znajdziemy w olejku z zarodków pszenicy, migdałach i orzechach laskowych. Witaminy C i E działają w sposób komplementarny, by unieszkodliwiać wolne rodniki w komórkach: rozpuszczalna w tłuszczach witamina E chroni ściany komórkowe, podczas gdy witamina C odgrywa swoją rolę ochronną w samej komórce.

Karotenoidy i beta-karoten znajdziemy szczególnie w takich warzywach jak marchew, szpinak, papryka, ale też w kolorowych owocach (czerwonych, pomarańczowych i żółtych). Poza działaniem ochronnym beta-karoten odgrywa istotną rolę jako prekursor witaminy A, która stymuluje syntezę włókien kolagenu i elastyny.

Cynk znajdziemy w skorupiakach, wątrobie wołowej lub wieprzowej. Sprzyja odnowie skóry, syntezie kolagenu i elastyny.

Selen, obecny szczególnie w mięsie i rybach, pobudza fibroblasty i komórki skóry. Odgrywa rolę koenzymu.

Flawonoidy, czyli rodzaj polifenoli, również są koenzymami. Znajdziemy je w herbacie, naparach ziołowych, jabłkach.

Jak widać, dieta przeznaczona do ochrony zdrowia i urody skóry powinna być zróżnicowana i zrównoważona. Te same substancje można dostarczyć skórze dzięki suplementom diety, zwłaszcza gdy nasze menu jest nieprzemyślane i ubogie. Poza odpowiednią dietą, wzbogaconą suplementami, trzeba zadbać o higienę życia i unikać szkodliwych czynników: nikotyny, częstego opalania się, chronić skórę zimą za pomocą kremów ochronnych, uprawiać sport, który sprzyja wypoczynkowi, zadbać o dobry sen.

Produkty nawilżające

Przesuszenie skóry jest wywołane niedoborem ochronnych lipidów w naskórku. Esencjonalne kwasy tłuszczowe, których organizm nie jest w stanie syntetyzować, można dostarczyć jedynie z pożywieniem. Kiedy ich poziom spada, skórze brakuje ochrony przed zimnem i słońcem. Stan ten pogarsza zbyt mała ilość wypijanej dziennie wody.

Produktami, które mogą wspomóc nawilżenie skóry, są:

  • Oleje z wiesiołka i ogórecznika, bogate w esencjonalne kwasy tłuszczowe, zwłaszcza rodzaju omega-6. Wzmacniają barierę ochronną skóry i wspierają film hydrolipidowy, zapobiegając odwodnieniu.
  • Oleje z ryb, bogate w kwasy omega- 3, regulujące przepuszczalność błon komórkowych i przepływ płynów, odgrywając tym samym niepoślednią rolę w gospodarce wodnej skóry.

więcej w Cabines nr 45

Robert Sandoz
publikacje Cabines 45
do góry | powrót