Podstawa pielęgnacji

powrót

Dossier

Prawidłowy program pielęgnacyjny skóry rozpoczyna się demakijażem i gruntownym oczyszczaniem skóry. Jak bowiem można nakładać produkty pielęgnacyjne, jeśli nie usuniemy zanieczyszczeń, które uniemożliwiają wykorzystanie dobroczynnych właściwości kosmetyków? Kosmetyczki, jako specjalistki, wiedzą o tym doskonale, ale czy klientki też są tego świadome? Często lekceważą ten niezwykle istotny etap pielęgnacji, należy więc przypominać im o jego znaczeniu dla zdrowia i urody skóry. A także zaprezentować pełną gamę produktów i zabiegów służących oczyszczaniu skóry.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Podstawa pielęgnacji

Skóra twarzy, podobnie jak skóra całego ciała, wymaga rygorystycznej higieny, ponieważ jest cały czas narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Pod koniec dnia naskórek gromadzi na sobie tyle zanieczyszczeń, że jego ochronny film hydrolipidowy jest zanadto obciążony i źle spełnia swoją funkcję. Zanieczyszczenia, martwe komórki, pot, sebum, resztki kosmetyków do makijażu mieszają się na powierzchni skóry i należy je jak najszybciej usunąć, żeby nie blokowały porów i nie doprowadziły do powstania wyprysków. Z kolei oczyszczanie poranne pozwala oczyścić skórę z sebum i potu pozostających na niej po nocy i przygotować ją do makijażu. Kobiety często traktują tę czynność jak uciążliwy obowiązek, ale jego staranne wypełnianie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek na twarzy i zachować ładną, zdrową skórę dłużej.

Oczyszczanie a typ cery

Cera sucha

Cierpi z powodu niedoboru sebum i słabego uwodnienia warstwy rogowej. Uczucie ściągnięcia, dyskomfortu oraz zaczerwienienie to dla niej codzienność. Trzeba więc przede wszystkim dbać o jej film ochronny, aby go nie uszkodzić, tylko wzmacniać. Lepiej unikać zmywania takiej skóry wodą.

Cera tłusta

Cera błyszcząca, gruba, często ziemista w odcieniu, z nierównościami i zaskórnikami, rozszerzonymi porami, lubi być oczyszczana dogłębnie, często traktowana peelingami i maskami oczyszczającymi.

Cera normalna

Dobrze znosi wszystkie produkty do demakijażu.

Kosmetyki oczyszczające

Gama produktów służących do codziennego oczyszczania nieustannie się wzbogaca, a wybór jest na tyle szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie i potraktować ten zabieg jako chwilę przyjemności i komfortu. Produkty dopasowane są do typu skóry, kondycji, wieku.

Mleczka do demakijażu

Klasyczne i nie wychodzące z mody, dostępne we flakonikach z pompką i doceniane przez wielbicieli gęstych, kremowych konsystencji. Świetnie nadają się do zmywania skór suchych, wrażliwych, dojrzałych i normalnych. Po ich użyciu należy przetrzeć skórę wacikiem zwilżonym wodą lub tonikiem.

Żele

W kontakcie z wodą pienią się lekko i należy je zmywać wodą. Zalecane są raczej dla cer mieszanych i tłustych, zapewniają uczucie świeżości i są najlepsze dla osób, które nie uznają mycia bez wody.

Pianki

Nakłada się je na zwilżoną skórę i po rozmasowaniu spłukuje wodą. Dobrze jest też przetrzeć na koniec skórę tonikiem bezalkoholowym. Mają właściwości wysuszające, dlatego najlepiej sprawdzą się u osób z cerą tłustą lub trądzikową.

Płyny micelarne

Zawierają micele, czyli mikrokulki zawierające delikatne, ale skuteczne substancje oczyszczające, które przyciągają zanieczyszczenia jak małe magnesy. Mogą ich używać osoby o cerze suchej i/lub wrażliwej.

Emulsje do mycia bez użycia wody

Idealne dla kobiet zabieganych, ponieważ oczyszczają i tonizują jednocześnie. Można też polecić je, gdy czyjaś skóra źle reaguje na kontakt z wodą.

Kompakty do demakijażu

Stosunkowo nowe kosmetyki o solidnej formie. Zapewniają łatwość użycia mydła i delikatność mleczka. Nakłada się je rękawiczką lub zwilżonym płatkiem kosmetycznym. W kontakcie z wodą zamieniają się w delikatną emulsję, która nie podrażni nawet wrażliwej cery.

Kostki dermatologiczne (syndety)

Mniej drażniące niż mydło, zawierające mniej detergentów, mogą służyć do oczyszczania skóry twarzy. Te do oczyszczania cery tłustej zawierają substancje antybakteryjne, zwalczają nadprodukcję sebum, natomiast te dla cer suchych zawierają substancje delikatnie natłuszczające.

Chusteczki do demakijażu

Cenione przez kobiety śpieszące się lub w podróży. Ich główną zaletą jest łatwość stosowania i wszystkie cechy dobrego oczyszczania w jednym, prostym geście. Dobrze oczyszczona skóra ma jednolity koloryt, jest promienna, zaróżowiona. Poza codziennymi nawykami higienicznymi, o których warto klientkom przypominać, do dyspozycji mamy również bardziej zaawansowane metody oczyszczania: maski, peelingi, zabiegi z użyciem kosmetyków i urządzeń.

więcej w Cabines nr 44

tłum. i oprac. Dorota Bury
Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 44
do góry | powrót