Edukacja – szkoła policealna czy studia?

powrót

O tym się mówi

W dzisiejszych czasach jest ogromne zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne i zabiegi spa. Szybkie tempo życia i brak możliwości odreagowania stresów życia codziennego sprawiają, że coraz częściej poszukiwane są miejsca, w których można się wyciszyć, zrelaksować, a przy okazji zadbać o siebie i poprawić swoje samopoczucie. Jednocześnie osoby korzystające z usług salonów kosmetycznych wymagają od nich czegoś więcej niż samych zabiegów. Ważna jest panująca w nich atmosfera, a przede wszystkim – miły, kulturalny i wykształcony personel. Dlatego tak istotne jest właściwe przygotowanie i wykształcenie osób pracujących w zawodzie kosmetyczki czy kosmetologa.
Biotechnologia
Edukacja – szkoła policealna czy studia?

W 37 A iele osób zastanawia się, jaką szkołę wybrać i która z nich przygotowuje najlepiej do zawodu kosmetyczki. Sugerują się czasem trwania nauki, kosztem, wymogami stawianymi przez szkołę, opinią kolegów i koleżanek oraz ilością specjalistycznych przedmiotów. Nie zawsze jednak, kierując się tymi wyznacznikami, dokonamy właściwego wyboru, ponieważ najważniejszą rolę w zawodzie kosmetyczki odgrywa przygotowanie praktyczne. Zarówno szkoły policealne, jak i uczelnie wyższe oferują swoim słuchaczom zajęcia praktyczne z pracowni kosmetyki, kosmetyki leczniczej, stosowanej, pielęgnacyjnej i upiększającej. Programy dydaktyczne różnią się jednak od siebie na wielu płaszczyznach.

Od wielu lat uważa się, że program dydaktyczny studiów na uczelniach wyższych, kończących się uzyskaniem licencjatu kosmetologa, skuteczniej przygotowuje do praktycznego wykonywania tego zawodu. Czy rzeczywiście tak jest? Z każdym rokiem powstaje coraz więcej szkół policealnych, nadających tytuł technika usług kosmetycznych, a kierunek ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczba godzin zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, opłaty za naukę oraz czas trwania nauki znacznie się od siebie różnią, a tym samym budzą wiele wątpliwości co do wyboru szkoły, aby w przyszłości być dobrze przygotowanym do zawodu kosmetyczki.

Jednym z najważniejszych czynników wpływającym na wybór szkoły jest wysokość opłat za nauczanie. W szkołach policealnych nauka tego zawodu może być nieodpłatna lub płatna, natomiast wszystkie studia licencjackie o kierunku kosmetologia są płatne. Koszt nauki za jeden semestr w szkołach policealnych waha się w granicach 150–300 złotych. W przypadku jednego semestru na uczelni wyższej w trybie stacjonarnym może wynieść nawet 400–600 złotych, a w trybie niestacjonarnym – 300–500 zł.

Wiele osób decyduje się więc na policealną szkołę z powodów finansowych oraz ze względu na krótszy czas trwania nauki. Czy jednak słusznie? Przecież studia licencjackie umożliwiają dalszą edukację na studiach magisterskich, podyplomowych oraz doktoranckich, a także przygotowują do praktycznej nauki zawodu. Czy umiejętności praktyczne po ukończeniu studium kosmetycznego i studiów wyższych rzeczywiście się różnią? Czy kosmetyczka z tytułem technika będzie wykonywała inaczej zabiegi kosmetyczne niż kosmetolog po studiach wyższych? Porównajmy więc metody dydaktyczne stosowane w szkołach policealnych i te stosowane na uczelniach wyższych.

Najważniejsze w przygotowaniu do zawodu kosmetyczki są powadzone w szkołach kosmetycznych i na studiach wyższych zajęcia praktyczne. W szkołach policealnych zajęcia praktyczne mają ogólną nazwę „pracownia kosmetyki”. Uczelnie wyższe natomiast wprowadziły specjalizacje: kosmetyka pielęgnacyjna, lecznicza, upiększająca, estetyczna, korekcyjna oraz wizaż.

więcej w Cabines nr 44

mgr Magdalena Niewęgłowska-Wilk
mgr Tomasz Wilk
publikacje Cabines 44
do góry | powrót