Znamiona – skuteczne metody ich usuwania

powrót

Wiedza

Większość z nas ma na skórze różne znamiona, takie jak pieprzyki, piegi czy przebarwienia. Na szczęście zdecydowana większość znamion jest zupełnie niegroźna. Jednak bywają i takie, które mogą przekształcić się w nowotwór. Można się przed nim uchronić, regularnie badając swoją skórę.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Znamiona – skuteczne metody ich usuwania

Co to są znamiona skórne?

Znamiona są to nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze wrodzonym lub nabytym. Istnieje bardzo wiele ich odmian i rodzajów, mogą być płaskie, wypukłe lub guzowate. Najogólniej rzecz ujmując – w zależności od tego, z jakiej struktury skóry znamiona się wywodzą, dzieli się je na melanocytowe (barwnikowe) i komórkowe.

Przebarwienia to ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry plamy lub plamki, które są widoczne gołym okiem. Zazwyczaj powstają przy udziale światła słonecznego i są nagromadzeniem melaniny, barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe – mówi dr Olga Warszawik z Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki „Elite”.

W powstawaniu znamion dużą rolę odgrywają m.in. predyspozycje genetyczne, typ karnacji (im jaśniejszy, tym większa skłonność do znamion) i promienie UV.

Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień zaliczamy: promieniowanie słoneczne, zmiany zapalne skóry, m.in. trądzik, zmiany o podłożu hormonalnym, spowodowane np. ciążą, tabletkami antykoncepcyjnymi, zastępczą terapią hormonalną etc. – twierdzi Olga Warszawik.

Uwaga: czerniak!

Przyczyną powstania czerniaka może być: drażnienie mechaniczne, promienie UV lub częste poparzenia słoneczne. Oczywiście, nie każda zmiana jest groźna i wymaga interwencji lekarza. Zazwyczaj usuwa się znamiona usytuowane w miejscach narażonych na drażnienie, nasłonecznienie, powiększające się i nieregularne. Najbardziej narażone na ryzyko czerniaka są osoby, które mają jasną karnację, liczne piegi i lubią opalać się na słońcu oraz w solarium, a nie stosują kremów z filtrami. Jeżeli w okolicy znamion odczuwamy swędzenie, pieczenie lub ból, powinniśmy to sprawdzić u lekarza, szczególnie jeśli nagle pojawiają się wypustki, strupki, a znamiona zaczynają krwawić lub zmieniają kolor.

Substancje rozjaśniające stosowane w kosmetykach

Jednym ze skuteczniejszych naturalnych surowców o działaniu wybielającym jest hydrochinon, związek o silnych właściwościach redukujących. Produkty z hydrochinonem można stosować maksymalnie 4-6 miesięcy. Kolejnymi środkami, często stosowanymi w produktach do usuwania przebarwień skóry, są kwasy kojowy i fitowy. Kwas kojowy obok własności odbarwiających wykazuje także działanie antybakteryjne, przeciwrodnikowe i nawilżające. W preparatach rozjaśniających chętnie stosuje się również kwas azelainowy oraz retinol, czyli witaminę A. Retinol przyspiesza regenerację komórek, wygładza zmarszczki, uelastycznia skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z zawartością witaminy A skóra staje się wyraźnie rozjaśniona. Inną witaminą powszechnie stosowaną w preparatach rozjaśniających jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Wykazuje ona działanie depigmentacyjne i rozjaśniające, a także odgrywa ważną rolę w opóźnianiu procesów starzenia skóry. Witamina C jest szczególnie skuteczna w przypadku przebarwień powstałych w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na światło słoneczne. Kolejnymi związkami chętnie wykorzystywanymi w preparatach rozjaśniających są kwasy owocowe, tzw. alfa-hydroksykwasy (m.in. glikolowy, mlekowy, jabłkowy czy cytrynowy) oraz beta-hydroksykwasy (m.in. salicylowy, glukuronowy oraz galakturonowy). Podobnie do alfa- i beta- -hydroksykwasów działają enzymy. W rozjaśnianiu przebarwień wykorzystuje się zarówno enzymy roślinne (wyciąg ananasa, ogórka, banana, papai), jak i enzymy zwierzęce (np. trzustkowe). Nowością na rynku kosmetycznym jest kwas migdałowy. Kosmetyki zawierające kwas migdałowy w połączeniu z substancjami rozjaśniającymi na bazie hydrochinonu lub kwasu fitowego zapewniają efektywne działanie rozjaśniające. Niestety, kremy wybielające dają widoczne efekty jedynie na płytkie przebarwienia (umiejscowione w naskórku), jeśli natomiast znajdują się one w głębszych warstwach, to przed użyciem kremu wybielającego powinno się zastosować preparat peelingujący. Kuracja wybielająca jest zazwyczaj długa i pierwsze rezultaty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach, a czasem kilku miesiącach stosowania odpowiednio dobranego preparatu. Należy jednak pamiętać, że produkty wybielające zawierające w składzie recepturalnym hydrochinon, kwas kojowy czy azelainowy powinny być stosowane pod kontrolą lekarza dermatologa.

Usuwanie znamion

Większość znamion usuwana jest jedynie w celach kosmetycznych. Coraz częściej usuwamy też znamiona profilaktycznie – np. gdy znamię jest tak umiejscowione, że narażone jest na ciągłe drażnienie. Natomiast każde znamię usuwamy bezwzględnie w przypadku podejrzenia pojawienia się nowotworu w jego obrębie. Przy usuwaniu znamion barwnikowych należy zachować dużą ostrożność, dlatego o tym, czy dane znamię wymaga usunięcia, powinien zadecydować doświadczony lekarz. W przypadku znamion z podejrzeniem nowotworu jedyną metodą na ich usunięcie jest wycięcie chirurgiczne z marginesem zdrowej skóry, co w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie.

więcej w Cabines nr 43

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 43
do góry | powrót