Korekta i powiększanie ust

powrót

Medycyna estetyczna

Usta najbardziej z całej twarzy przyciągają wzrok rozmówcy, na nich skupia się uwaga otoczenia, a dla kobiet stanowią dodatkowo wizytówkę zwracającą uwagę mężczyzn. Jeszcze kilka lat temu o powiększonych, idealnie skorygowanych ustach mogły marzyć tylko nieliczne kobiety; samo wykonanie zabiegu kojarzone było ze sceniczną fanaberią rodem z Hollywood. Obecnie, dzięki rozwojowi medycyny estetycznej, odmłodzenie, wypełnienie ust stało się nie tak trudnym i powszechnie dostępnym zabiegiem.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Korekta i powiększanie ust

Niezwykle ważny dla wyglądu twarzy jest kształt, objętość, koloryt i nawilżenie konturu, jak i samej czerwieni warg. Dzięki zabiegom wypełnienia można powiększyć usta, skorygować je, wymodelować ich kontur i przede wszystkim przywrócić jędrność oraz koloryt charakterystyczne dla młodego wieku. Niestety, w procesie starzenia wargi ulegają odwodnieniu, skóra, także otaczająca je, traci sprężystość, a barwa staje się mniej wysycona. Zwiotczenie brzegów ust zapoczątkowuje powstawanie promienistych, okalających je zmarszczek. Ponieważ woda jest niezbędna do utrzymania jędrności skóry, a kwas hialuronowy jest najsilniejszą obecnie dostępną substancją nawilżającą, stosowanie go do zabiegów korekty warg jest powszechne. Kwas hialuronowy, szeroko stosowany do wypełniania tkanek miękkich, jest produktem ulegającym biodegradacji, obecnym naturalnie w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, mazi stawowej, powięzi. W dużych ilościach występuje w pępowinie i skórze właściwej. O bezpieczeństwie jego stosowania decyduje brak niezgodności gatunkowej, co także minimalizuje obawy o reakcje alergiczne i immunologiczne. Wiążąc wodę, pełni rolę „gąbki” chłonącej i zatrzymującej ją. Kwas hialuronowy poza nawilżeniem wypełnia i pomaga w usuwaniu wolnych rodników. Podanie go do skóry właściwej w formie spójnego, nierozpuszczalnego w wodzie żelu gwarantuje efekt wypełnienia na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Dzięki rozwojowi biotechnologii nowoczesne produkty oparte na kwasie hialuronowym są bezpieczne i nie wymagają przeprowadzania wcześniejszego testu skórnego.

Wskazania

Typowymi wskazaniami do stosowania pochodnych kwasu hialuronowego, gwarantujących pozytywne efekty estetyczne w modelowaniu ust, są:

  • zwiększenie objętości,
  • korekta rynienki (philtrum),
  • korekta granicy czerwieni wargowej.

Technika i środki ostrożności

Zabieg wykonywany jest bez względu na wiek pacjenta. Najczęstszym zaleceniem w przypadku osób młodych są usta zbyt wąskie, słabiej wykształcona jedna z warg, znaczna asymetria. U osób starszych jest to korekta zmian wynikających z procesu starzenia. Preparat podawany jest w znieczuleniu stomatologicznym lub po okluzyjnej aplikacji kremu Emla. Zabieg trwa około 40 minut. Efekt widoczny jest natychmiast po aplikacji preparatu. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego ze zmianą objętości, a przy dotykaniu preparat nie jest wyczuwalny.

więcej w Cabines nr 42

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 42
do góry | powrót