Profilaktyka najlepszy lek na każdą chorobę

powrót

Dietetyka

Od wieków wygląd skóry był znaczącym elementem estetycznym. Kąpiele w kozim mleku, maseczki błotne oraz wiele różnych czynności miały utrzymać skórę w dobrej kondycji. W miarę upływu lat i postępu cywilizacji pogłębiano wiedzę, pojawiały się coraz nowsze pomysły i rozwiązania. Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość kosmetyków, począwszy od maseczek, kremów, peelingów, po drogocenne serum mające opóźniać procesy starzenia się komórek. Niestety, pomimo rozwoju cywilizacji, a co za tym idzie – także przemysłu kosmetycznego, nadal dotykają nas różnorodne choroby skóry. Jak postępować, aby tego uniknąć? Jak je leczyć? Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Ważne jest, aby stosować ją w fazie bezobjawowej, a nie w momencie, kiedy choroba dosięgnie już organizmu. Staropolskie przysłowie mówi, że jeśli nie znasz przyczyny choroby, jej matką na pewno jest zła dieta. Może więc powinniśmy zastanowić się głębiej nad tym, co jemy?
Biotechnologia
Profilaktyka najlepszy lek na każdą chorobę

Organizm każdego człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania określonych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. W momencie gdy stężenie tych związków jest poniżej zalecanych dawek przyjmowania, nie zapewniamy naszemu organizmowi niezbędnych elementów dla uzyskania optymalnej efektywności działania. Odnosi się to szczególnie do naturalnych zdolności zwalczania chorób oraz ich prewencji, jak również spowalniania procesów starzenia się. Nie ma w naszym organizmie tkanki ani narządu, który nie byłby połączony z innym elementem. Energią dla prawidłowego działania tej precyzyjnej maszyny jest pożywienie. Pobierany pokarm zostaje strawiony, a wchłonięte do krwiobiegu składniki odżywiają każdą komórkę naszego ciała. Wpływa to także na stan skóry i jej wytworów, czyli włosów i paznokci. Wiele składników odżywczych przyjmowanych w określonych ilościach zapobiega występowaniu różnorodnych dermatoz. Niektóre z nich przyjmowane są również w formie leczniczej. Długotrwały niedobór jakiegokolwiek pierwiastka może spowodować szereg chorób, których nawet nie wiążemy z faktem złego odżywiania. Bogata w składniki mineralne zrównoważona dieta stanowi podstawę uniknięcia deficytów. Często dla ich uzupełnienia i osiągnięcia optymalnych efektów zdrowotnych dodatkowo stosuje się wysokiej jakości dobrze przyswajalne suplementy odżywcze. Do najczęściej spotykanych schorzeń skórnych zaliczamy między innymi: wypryski, łuszczycę, pokrzywkę, choroby zakaźne, zmiany skórne w schorzeniach układowych, atopowe zapalenie, nowotwory. Wyniki wielu badań wykazują, że jedna trzecia zachorowań na nowotwory jest wynikiem złego odżywiania. Samą dietą nie wyleczymy wielu chorób, jednak odżywiając się racjonalnie, jesteśmy często w stanie zapobiec ich powstawaniu. Przede wszystkim powinniśmy prowadzić taki tryb życia, aby móc udoskonalić mechanizm obronny naszego organizmu. System immunologiczny jest bardzo ważnym elementem zarówno w profilaktyce, jak i w zwalczaniu chorób. Bądźmy więc aktywni fizycznie i jedzmy dość duże ilości warzyw, owoców, pełnowartościowych zbóż, orzechów, nasion oraz pełnowartościowego białka. Warzywa zawierają związki silnie przeciwrakowe, między innymi eliminujące nadmiar estrogenów z organizmu. Takie warzywa jak czosnek, por, cebula zawierają związki siarkowe oraz saponiny, które hamują wzrost komórek rakowych. Cebula dodatkowo stymuluje produkcję pewnych enzymów, które zobojętniają wolne rodniki. Warzywa zawierają również spore ilości pierwiastków, błonnika i witamin.

Skóra człowieka stanowi około 15% ogólnego ciężaru ciała. Jej powierzchnia osiąga nawet 2 m2. Dla jej odżywienia potrzebna jest zróżnicowana dieta, zawierająca wszystkie składniki odżywcze, mikro- i makroelementy. Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, określanych jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm nie jest w stanie wytworzyć je w odpowiednich ilościach, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Biorą one udział w odżywianiu wielu komórek i narządów naszego ciała. Wpływają między innymi na układ nerwowy, nerki, wątrobę. Uważa się, że niedobór kwasów omega- 3 powoduje występowanie egzemy, łuszczycy, wysuszenie skóry i powstawanie wyprysków. Ich deficyt w pożywieniu może doprowadzić do łysienia u mężczyzn.

więcej w Cabines nr 42

Joanna Kamińska-Korzeniowska
publikacje Cabines 42
do góry | powrót