Skarby dla skóry

powrót

Dossier

Kiedy diamenty, złoto, perły, kawior i kamienie szlachetne stają się składnikami kosmetyków, powstają produkty prawdziwie luksusowe, niezwykle skuteczne, o niemal magicznych właściwościach. Niezbędna jest tu zaawansowana technologia, która pozwala wykorzystać te właściwości w celach kosmetycznych.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Skarby dla skóry

Laboratoria kosmetyczne skupiają się teraz na rzadkich i cennych surowcach naturalnych, by wyciągnąć z nich wszystko, co najlepsze i co może przysłużyć się skórze. Starożytni medycy w Indiach, Egipcie i Chinach znali dobroczynne właściwości złota, macicy perłowej, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, z których wyciągali bogactwo mikroelementów. Dzisiaj, dzięki osiągnięciom nauki – takim jak nanotechnologia, nowe metody ekstrakcji, pulweryzacji, mikronizacji – substancje te można wykorzystać w pełni. Również opakowania kosmetyków z ich zawartością swoim wyglądem sugerują, że są to produkty luksusowe, słoiczek kremu jawi się niemal jak obiekt magiczny. Oferta takich kosmetyków skierowana jest do kobiet o zasobnych portfelach, ale też do wszystkich, które chcą swojej skórze sprawić luksusowy prezent.

Złoto

Symbol bogactwa, mocy, ale też promieniowania, złoto jest mikroelementem nieesencjonalnym (w odróżnieniu od mikroelementów esencjonalnych, niezbędnych do życia). Rozdrobnione na bardzo małe cząstki (tzw. złoto koloidalne, czyli bardzo delikatne cząsteczki zawieszone w emulsji) sprawia, że skóra staje się rozświetlona i gładka. Ten cenny metal Chińczycy wykorzystywali już 600 lat temu dla jego energetycznych właściwości wpływających na stan ciała i ducha. Złoto poprawia odporność organizmu i wytrzymałość skóry, chroniąc ją przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Pobudzając aktywność komórek, sprzyja natlenieniu skóry i usuwa oznaki „zmęczenia” naskórka. To bardzo wartościowy składnik przeciwstarzeniowy.

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Kamienie te są źródłem mikroelementów, czyli substancji, których zawartość w organizmie jest śladowa, bardzo mała, lecz niezbędna dla jego funkcjonowania. Odgrywają głównie rolę katalizatorów wielu reakcji fizykochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Są niezbędne również dla zdrowia skóry, organizm ich jednak nie produkuje, należy więc dostarczać ich codziennie wraz z dietą lub za pomocą odpowiednio skomponowanych kosmetyków. Kamienie szlachetne były od zarania dziejów stosowane w celach leczniczych i duchowych. Litoterapia, czyli terapia kamieniami (z greckiego lithos, czyli kamień), opiera się na wykorzystaniu ich energii w celu regulowania funkcji enzymatycznych organizmu i pobudzania rozwoju duchowego.

Oczyszczone i zmikronizowane na nanocząstki, wchodzą w skład kosmetyków, przekazując im swe drogocenne zalety. Trzeba tu nadmienić, że określenie „kamienie szlachetne” jest zarezerwowane tylko dla czterech kamieni: diamentu, szmaragdu, rubinu i szafiru. Inne kamienie noszą nazwę kamieni półszlachetnych. Każdy z nich zawiera charakterystyczny dla siebie skład mikroelementów, który decyduje o szczególnych właściwościach danego kamienia.

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 41
do góry | powrót