Glinka - piękno z wnętrza ziemi

powrót

Wiedza

Lecznicze właściwości glinki znane są już od czasów biblijnych. Teraz również w kosmetologii coraz częściej sięga się po produkty naturalne, coraz więcej jest preparatów ekologicznych. Warto więc bliżej przyjrzeć się cudownym właściwościom argilloterapii.
Kosmetolog - zabiegi
Glinka - piękno z wnętrza ziemi

Co to jest argilloterapia?

Argilloterapia to naturalna metoda leczenia i upiększania za pomocą glinki. Zabiegi z zastosowaniem leczniczych właściwości glinek organicznych są proste w wykonaniu, mają szerokie zastosowanie i wysoką skuteczność. W kosmetyce glinka naturalna jest chętnie stosowana i często wykorzystywana do produkcji kosmetyków takich jak maski rozrabiane z wodą, pudry do ciała, naturalne mydła czy sole do kąpieli. Znajdziemy ją również w kremach, lotionach, dezodorantach, antyperspirantach oraz w maskach i szamponach do pielęgnacji włosów.

– Glinki stosowane są od wieków, a teraz odkrywa się je na nowo. Stworzone przez naturę, oczyszczają skórę i dostarczają jej niezbędnych substancji odżywczych. Glinki są chętnie używane przez kosmetologów w spa i coraz częściej w codziennej, domowej pielęgnacji skóry. Ich aplikacja jest łatwa, a ponieważ są produktem naturalnym, nie niosą ze sobą ryzyka uczuleń czy podrażnień – mówi Tomasz Nowak z firmy Benta Polska.

Najbogatsze w minerały i pierwiastki śladowe są oczywiście glinki z czystych ekologicznie obszarów. Glinka pochodząca z głębokich pokładów jest wolna od zarodników bakterii chorobotwórczych i najlepiej nadaje się do celów leczniczych.

– Jeśli chcemy, aby kuracja glinką była skuteczna i szybko przyniosła efekty, należy sprawdzić, jaką czystość ma glinka, której używamy. W preparacie kupionym w aptece czy dobrej drogerii prócz glinki występują zanieczyszczenia. Zwykle są one nieszkodliwe, to kwarc i mika, jednak w kiepskiej jakości glinkach ich zawartość przekracza 60%, co sprawia, że tak naprawdę aplikujemy sobie piasek. Powinno się używać glinek o czystości co najmniej kosmetycznej, a najlepiej medycznej. Najlepsze glinki na rynku zawierają 2–5% zanieczyszczeń. Należy zwracać uwagę, aby glinki były w czystej postaci. Dodatki w formie substancji zapachowych, antyzbrylaczy czy konserwantów zwykle powodują uczulenia. Czysta glinka nie uczula, co najwyżej może spowodować podrażnienia, jeśli jest źle dobrana – twierdzi Tomasz Nowak.

Argilloterapię możemy stosować wewnętrznie i zewnętrznie, w zależności od rodzaju schorzenia oraz w profilaktyce wielu chorób. Z glinki wykonuje się okłady, kompresy, roztwory, pasty czy maseczki, praktykuje się również jej picie. Glinki w niezmienionej postaci używa się jako antyseptycznego pudru. Podczas terapii lekami powinno się zachować dwugodzinny odstęp między przyjęciem leku a zastosowaniem glinki. Natomiast zabiegi te warto łączyć z kuracjami ziołowymi, preparatami naturalnymi oraz dietą wysokobłonnikową, które wspomogą oczyszczanie organizmu z toksyn.

Kuracja odtruwająca

Codziennie odczuwamy niekorzystny wpływ, jaki wywiera na nas zanieczyszczone środowisko. Ze względu na bardzo duże właściwości adsorpcyjne glinki argilloterapia jest skuteczną kuracją odtruwającą. Glinka neutralizuje toksyczne substancje, normalizuje pH płynów ustrojowych oraz wykazuje działanie antyseptyczne, przez co zapobiega rozmnażaniu się niebezpiecznych drobnoustrojów i bakterii. Zawarte w glince enzymy oczyszczają krew, usprawniając funkcjonowanie układu krwionośnego. Poza tym glinka kaolinowa doskonale reguluje produkcję łoju oraz wspomaga regenerację cery.

– Glinki kosmetyczne należą do grupy minerałów ilastych, są uwodnionymi glinokrzemianami. Główne ich działanie to adsorbcja zanieczyszczeń, czyli produktów metabolizmu skóry, pochłanianie sebum. Dodatkowym działaniem jest mineralizacja, działanie przeciwzapalne i łagodzące, pilingujące i wygładzające. Glinki zwiększają wytrzymałość skóry, działają odświeżająco. Niektóre glinki mają silne działanie przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w leczeniu chorób skóry, między innymi trądziku – mówi Tomasz Nowak.

więcej w Cabines nr 41

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 41
do góry | powrót