Uroda na talerzu

powrót

Dietetyka

Zbilansowana dieta zapewnia nam zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest warunkiem utrzymania dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. Wpływa także na nasze samopoczucie, eliminując często stres i zmęczenie. Odżywianie to nie tylko przyjmowanie pokarmu podczas posiłku. Odbywa się ono także na najniższym szczeblu naszego organizmu – tak zwane odżywianie na poziomie komórkowym. Wraz z krwią transportowane są do komórek różne składniki odżywcze: aminokwasy pochodzące z rozkładu białek, węglowodany, tłuszcze, mikro- i makroelementy oraz witaminy.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Uroda na talerzu

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że stosowanie racjonalnej diety sprzyja utrzymaniu nienagannej sylwetki. Czy dobrze ułożony jadłospis ma wpływ na kondycję skóry?

Oczywiście. Prawidłowe odżywianie nie tylko pomaga nam w odchudzaniu. Dostarczanie określonej puli kalorii pochodzących ze spalania tłuszczy, węglowodanów i białek oraz odpowiednia ilość witamin, mikro- i makroelementów pomagają nam w zachowaniu zdrowia, dobrej kondycji ciała – dotyczy to także skóry. Nasz organizm jest precyzyjną „maszyną”, w której każdy element, każdy narząd lub tkanka pełni określone funkcje. Jeśli jeden z nich nie otrzyma odpowiedniego dla siebie „paliwa” w postaci składników odżywczych, kolejne będą obciążone bądź przestaną prawidłowo funkcjonować.

Ilość składników odżywczych jest dla nas aż tak ważna?

Bardzo ważna. Często zapominamy o tym, że składniki odżywcze to nie tylko białka, tłuszcze czy węglowodany. O ile o witaminach jeszcze pamiętamy, to mikro- i makroelementy nie są przez nas uwzględniane. Dieta powinna być tak ułożona, abyśmy mogli dostarczyć organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, aby utrzymać zdrowie. Każdy element pełni określoną rolę i każdy z nich powinien być przyjmowany w ilościach zgodnych z normą dla danej osoby. Nasze indywidualne zapotrzebowanie zależy od wielu czynników, a długotrwałe niedostarczanie któregoś z pierwiastków może doprowadzić do różnych chorób. Potrzebujemy wielu składników dobrej jakości. Liczy się dla nas czasem mikrogram jakiegoś pierwiastka, wtedy praca w organizmie przebiega bez zakłóceń. Ponadto składniki te powinny być w stosunku do siebie w określonych proporcjach.

Czyli różnorodność pokarmu?

Dokładnie. Im więcej spożywamy danego rodzaju pożywienia, tym więcej nasz organizm będzie się go domagał. Tym większe będą niedobory innych składników. Jeśli na przykład jemy dużo cukru, nawet będącego składnikiem różnych produktów i potraw, nasz organizm będzie „potrzebował” go coraz więcej. Po pewnym czasie takiego odżywiania będziemy mieć niedobór magnezu, wapnia, witamin z grupy B, miedzi czy cynku. Doprowadzić to może również do nadwagi lub nawet otyłości.

Przyjmowanie preparatów witaminowych ma znaczenie dla kondycji skóry?

W komórkach zachodzą różnorodne procesy biochemiczne, m. in. proces starzenia się. Witaminy są koenzymami, czyli „starterami” niektórych reakcji.

Przyjmowanie ich w formie tabletki też wzmacnia organizm? Czy powinniśmy je raczej czerpać z pożywienia?

Powinniśmy dbać bardziej o naturalny „dowóz” witamin. Prawidłowo ułożona dieta zaspokaja nasze potrzeby. Gdybyśmy mieli schorzenia powodujące zakłócenia przyswajalności pokarmu lub długotrwale nie dostarczalibyśmy podstawowych składników do organizmu, wtedy trzeba by było przyjmować je w postaci syntetycznej – tabletki czy nawet zastrzyku. Pamiętajmy również, że jakiekolwiek preparaty przyjmowane doustnie najlepiej popijać wodą.

Ma to tak istotne znaczenie?

Tak. Niektóre leki czy suplementy popijane na przykład sokiem grejpfrutowym mogą być lepiej wchłaniane, ale czasem mogą być dla organizmu toksyczne. Jeśli nie jesteśmy pewni reakcji preparatu z danym płynem, po prostu popijmy go wodą.

Prawidłowe odżywianie może opóźnić starzenie się skóry?

Każda komórka zaprogramowana jest na śmierć. Dotyczy to wszystkich narządów, także skóry. Prawie wszystkie tkanki naszego ciała ulegają regeneracji. W ciągu jednego dnia obumiera na przykład 1% czerwonych krwinek, białko wątroby „wymienia się” w ciągu 4-5 tygodni, a nasza skóra odnawia się całkowicie w ciągu około 160 dni. Jeśli będziemy dostarczać odpowiedniego „budulca”, jakość komórek i tkanek będzie właściwa. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie. W takiej sytuacji nasze narządy będą mogły dobrze pełnić swoje funkcje fizjologiczne, a wygląd skóry też będzie nienaganny. Wiele chorób, takich jak nowotwory, cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza, przyspiesza proces starzenia się organizmu. Prawidłowe odżywianie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia. Jednak żadna dieta i żaden stosowany kosmetyk nie zapewni nam „zatrzymania czasu”.

Wytworem skóry są włosy i paznokcie. Na ich stan także ma wpływ racjonalna dieta?

Zarówno włosy, jak i paznokcie są martwą tkanką. Zbudowane są z twardego, elastycznego białka – keratyny. Odżywiane są od środka, dlatego jak najbardziej na ich kondycję ma wpływ dieta. Do włosów składniki odżywcze dostarczane są przez naczynia krwionośne cebulek włosowych, a do paznokci – dzięki macierzy (miejsce, z którego wyrasta płytka paznokcia). Dla ich odżywiania, tak samo jak dla skóry, bezpośrednio lub pośrednio znaczenie mają wszystkie składniki odżywcze.

więcej w Cabines nr 40

Joanna Kamińska-Korzeniowska
publikacje Cabines 40
do góry | powrót