Indywidualne doradztwo kosmetyczne i makijażowe

powrót

Styl

Nauczenie klientek pielęgnacji skóry dostosowanej do typu cery i odpowiedniego sposobu malowania się jest jedną z najatrakcyjniejszych usług, jakie możecie zaoferować. Usługa taka pozwala kobiecie nauczyć się odpowiedniego spojrzenia na samą siebie, doceniania swojej twarzy, wyglądu, umożliwia poznanie własnych atutów, zaakceptowanie i zatuszowanie niedociągnięć, cieszenie się swoim wiekiem i poznanie „swoich” kolorów, które podkreślają urodę. Dobrze opanowana umiejętność malowania się jest sposobem na zajęcie się sobą, podkreślenia kobiecości; to dowód szacunku i miłości dla siebie. Celem niniejszego artykułu jest dostarczenie Wam dodatkowych narzędzi, którymi możecie wzbogacić swoją pracę.
Kosmetolog - zabiegi
Indywidualne doradztwo kosmetyczne i makijażowe

Żeby jednak osiągnąć taki efekt, konieczna jest jeszcze umiejętność dopasowania rad do potrzeb klientki. Techniczna wiedza i podstawowe umiejętności są oczywiście fundamentem kursów automakijażu. Każda kosmetyczka powinna umieć je przekazywać dzięki temu, co sama wie. W doradztwie wizerunku klientka jest analizowana globalnie, jako całość: kolory, które do niej pasują (na podstawie analizy kolorystycznej), jej osobowość i upodobania, jej styl, jej osobiste potrzeby i wymogi uprawianego przez nią zawodu.

Obserwacja skóry i twarzy

Posadźcie klientkę wygodnie przed lustrem, najlepiej w świetle dziennym, z włosami odsuniętymi w tył, żeby odsłonić całą twarz. Obserwujcie jej skórę, ale swoje spostrzeżenia zachowajcie dla siebie. Zapytajcie o jej nawyki i jej własne zdanie na temat jej skóry. Zapytajcie o sposób pielęgnacji w domu, w gabinecie, czy depiluje brwi, czy się maluje i jak często, jakich produktów używa. Zapytajcie, czy zgodzi się pokazać Wam swoją kosmetyczkę, żebyście mogły ocenić jej wybór produktów i kolorów. Jej własne słowa powiedzą Wam bardzo wiele o jej osobowości i o tym, czego szuka w kosmetykach. Powiedzcie jej o swoich własnych uwagach na temat typu jej skóry, naturalnego kolorytu, kształtu twarzy. Zapytajcie, co jej samej podoba się w jej twarzy, a także o to, co wolałaby zatuszować. Dobrze byłoby powiedzieć jej coś miłego, dowartościowującego, na przykład że ma piękne oczy, delikatną skórę. Unikajcie uwag na temat tych wad, których nie można zmienić.

Przede wszystkim – pielęgnacja twarzy

Tak jak doskonale gładkie płótno podkreśla walory pięknego malowidła, najpiękniejszy makijaż przyniesie oczekiwany efekt tylko na skórze zadbanej i gładkiej. Geny, wiek, czynniki hormonalne mają oczywiście znaczenie w przypadku większości kobiet, ale zastosowanie się do kilku prostych i praktycznych rad pomoże przygotować skórę do makijażu. Kosmetyczki często bywają zaskoczone, odkrywając, jak niektóre kobiety niewiele robią dla swojej skóry. Bardzo ważne jest zatem powiedzieć tym klientkom, że najbardziej naturalne piękno jest zasługą podstawowych zabiegów zapewnianych skórze. I tak po zdiagnozowaniu typu skóry (tłusta, sucha, wrażliwa, mieszana, dojrzała, zanieczyszczona) przekażcie klientce następujące reguły:

Oczyszczanie

Piękna skóra potrzebuje przede wszystkim codziennego, wykonywanego dwukrotnie zabiegu podstawowego – oczyszczania. Rano wystarczy lekkie przetarcie tonikiem, wieczorem dokładniejsze mycie, z użyciem dobranych do typu cery produktów. Ten zabieg zapewni skórze przygotowanie do przyjęcia kolejnych kosmetyków.

Nawilżanie

Rano lekki krem nawilżający dopasowany do typu cery, wieczorem bogatszy, działający naprawczo, a do tego coś na okolice oczu i ust.

Pielęgnacja i regeneracja

Oczyszczanie i nawilżanie należy uzupełnić specjalnymi zabiegami, nastawionymi bardziej na konkretne problemy: peelingami, maskami, serum, kremami o specjalnym działaniu. Kosmetyczka powinna wyjaśnić klientce znaczenie tych dodatkowych zabiegów i zaproponować produkty dopasowane do stylu życia i potrzeb klientki. Comiesięczny zabieg w gabinecie będzie dobrym rozwiązaniem dla kobiety, która nie ma czasu na zabiegi domowe. Dla Was zaś będzie to znakomita okazja do zdobycia lojalnej klientki. Niezależnie od tego, jaki typ cery posiada klientka, jeśli będzie wypielęgnowana i zdrowa, każdy makijaż będzie stanowił rzeczywistą jej ozdobę.

Piękna linia brwi dla naturalnego i wyrazistego spojrzenia

Brwi podkreślają oczy, ich wyraz, nadają głębi i „duszy” spojrzeniu. Istnieje wiele kształtów brwi. Najważniejsze to zachować zgodność ich rysunku z wyglądem twarzy, nadać jej charakter poprzez ich wygląd. Wyjaśnijcie klientce, jakie są zasady regulacji brwi, wyznaczania ich łuku, i pokażcie, jak można wyznaczyć najlepsze proporcje. Zachęcajcie ją, by regularnie przychodziła na depilację; to nie jest kosztowny zabieg. Podkreślajcie, że zbyt mocno wydepilowane brwi nie wyglądają dobrze. Mają mieć naturalny wygląd, trzeba jedynie usunąć zbędne włoski zaburzające ich kształt.

więcej w Cabines nr 51

Amélie Rigano
publikacje Cabines 51
do góry | powrót