Masaż szwedzki

powrót

Masaż

Szwedzki masaż nie jest zwyczajną techniką relaksacyjną, jak się o nim często sądzi. Przynosi nie tylko odprężenie psychiczne, ale też rozluźnienie mięśni. Masaż ten jest niezwykle bogaty w rozmaite techniki, manewry i warianty. Spopularyzowany w Ameryce na początku XX wieku, jest dzisiaj nauczany w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie jego opanowanie wymaga 450 godzin szkolenia.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Masaż szwedzki

Masaż szwedzki przeprowadza się z użyciem oliwki i najlepiej wykonywać go na stole do masażu. Jest to masaż mięśniowy, bardzo skuteczny. Głęboki lub lekki, relaksujący lub pobudzający, zależnie od intensywności i rytmu, respektuje przebieg włókien mięśniowych i kierunek biegu krwi. Technika ta jest modyfikowalna, można ją dostosować do potrzeb klienta, zależnie od tego, czy prowadzi on siedzący, czy może sportowy tryb życia. Specyficzne ruchy tego masażu mają na celu rozgrzanie spiętych stref, by uelastycznić mięśnie i ścięgna, usunąć napięcia odczuwane przez większość osób. Napięcia mięśniowe są często wywoływane przez powtarzające się ruchy, stres lub złą postawę ciała, najczęściej siedzącą. Lokalizują się zazwyczaj w górze pleców (mięśnie trapezoidalne, podnośniki łopatek) oraz w dole pleców. Często odczuwane są jako zesztywnienie lub bolesność, nie stanowią stanu patologicznego; dobrze wykonany masaż szwedzki może je złagodzić, przywracając poczucie lekkości i dobrej formy. Masaż ten sprzyja ponadto prawidłowemu krążeniu krwi, działa jak drenaż limfatyczny, ułatwiając eliminację toksyn z organizmu, regenerację oraz lepsze natlenienie tkanek. To właśnie wszechstronność tego masażu czyni z niego technikę numer jeden w Ameryce Północnej.

Szkolenie

Podczas nauki masażu szwedzkiego trzeba rozwinąć zmysł dotyku, żeby umieć rozpoznawać strefy napięcia na ciele klientów – wyczuwać sztywność, bolesność, ciepło... Ważne jest, by masować zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu i odwrotnie”, najczęściej zgodnie z przepływem krwi. Nauka ruchów powinna być integralnie połączona z nauką anatomii. Poznaje się główne mięśnie powierzchniowe i głębsze, a także sposób dotykania, tak by wiedzieć, jak masować i gdzie. Pozwala to masującemu być świadomym tego, co się dzieje pod jego dłońmi. Stosowane techniki: głaskanie, mocne głaskanie, ugniatanie, ubijanie, uderzanie, tarcie, rozciąganie, drenaż. Skutki fizjologiczne każdego gestu i całego masażu również stanowią przedmiot nauczania. Podczas szkolenia postawa masażysty, sposób używania dłoni i ciała stanowią bardzo ważny element. Umożliwiają one skuteczną pracę, ułatwiają panowanie nad plecami i stawami, by zachować energię. Masaż wydaje się łatwy, ale jeśli chcemy zaproponować coś na wysokim poziomie, dostosowane do oczekiwań klienta, trzeba wiedzieć, jak to zrobić bez nadmiernego wysiłku i urazów. Niezbędne jest odpowiednie drenowanie. Płynność gestów, harmonia, rytm są kluczowymi elementami niezapomnianego masażu szwedzkiego.

Pożytki z masażu szwedzkiego

  • Głównym celem szwedzkiego masażu relaksującego jest prewencja.
  • Sprzyja rozluźnieniu mięśni.
  • Poprawia ruchomość stawów.
  • Usprawnia krążenie i odpływ krwi.
  • Wspomaga eliminację toksyn.
  • Poprawia natlenienie i odżywienie tkanek.
  • Wywołuje odprężenie.
  • Poprawia jakość snu.
  • Wspomaga walkę ze stresem.
  • Zmiękcza skórę i tkanki.

więcej w Cabines nr 39

Gaëlle Le Corre
Daniel Paré
publikacje Cabines 39
do góry | powrót