Endometrioza

powrót

Zdrowie

U różnych kobiet mogą występować różne objawy tej choroby o rozmaitym natężeniu. Endometrioza jest chorobą łagodną, ale bardzo uciążliwą dla osoby, która na nią cierpi. Rozwija się i nasila z czasem. Wymaga szczególnego podejścia, połączenia metod medycznych i specjalnych zabiegów, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości.
Kosmetolog - zabiegi
Endometrioza

Co to jest endometrioza?

Jest to dysfunkcja polegająca na migrowaniu fragmentów błony śluzowej macicy (endometrium) po całym organizmie. Błona ta jest podatna na zmiany hormonalne związane z cyklem miesięcznym i kiedy jej fragmenty odrywają się, by migrować w odległe od macicy rejony, one również podlegają tym cyklicznym zmianom. Podczas menstruacji krwawią, co może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania otaczających narządów. Mapa wędrówek fragmentów endometrium jest rozległa – od jajników i jelit, po klatkę piersiową i płuca.

Objawy kliniczne

Ból jest głównym objawem endometriozy. Na ogół w początkowej fazie rozwoju tej choroby objawy bólowe są mało nasilone i pojawiają się w czasie menstruacji.

Czynniki sprzyjające rozwojowi endometriozy są wielorakie:

  • stosunki seksualne powodują podrażnienie mechaniczne i tak osłabionej tkanki;
  • owulacja – występuje na 14 dni przed menstruacją i polega na uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik; kobiety mogą odczuwać ten moment poprzez wzrost libido w tym momencie aktywności hormonalnej;
  • oddawanie moczu;
  • obecność ciała obcego (wkładka wewnątrzmaciczna, tampon).

Bóle stopniowo stają się coraz bardziej nasilone, a czasem są nie do zniesienia. Lokalizują się w okolicach narządów rodnych, ale mogą też pojawiać się w innych obszarach ciała w miarę rozwoju choroby. Często trudno jest zrozumieć sposób przejawiania się endometriozy, ponieważ nasilenie objawów bywa niezależne od stopnia rozwoju choroby. Kiedy objawy bólowe pozostają miejscowe, mogą dotyczyć tylko jelit i strefy lędźwiowo-krzyżowej. Jeśli endometrioza rozwinie się poza strefę genitalno-miednicową, do bólu dochodzą inne objawy. I tak choroba może mieć wtedy bardzo zróżnicowane symptomy, od zaburzeń nastroju, do ogólnego złego samopoczucia.

Różne stopnie rozwoju choroby

W poważnych stanach nasilenia w wyniku uogólnionego stanu zapalnego rozwija się zwłóknienie, które może dotyczyć wszystkich narządów z obszaru dotkniętego chorobą. Konsekwencje tego przewlekłego stanu zapalnego to rozmaite zaburzenia naturalnych procesów, takich jak owulacja, zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy. Bezpłodność jest więc częstą konsekwencją endometriozy. W lekkich postaciach choroby ogranicza się ona do okolic jajników i macicy.

Warunki sprzyjające pojawieniu się endometriozy

Są one mało poznane, chociaż wysuwane są pewne hipotezy. W przypadku wstecznych miesiączek komórki endometrium migrują poprzez jajowody aż do brzucha. W jamie brzusznej istnieje ryzyko, że zatrzymają się na lokalnych tkankach i podczas menstruacji będą wywoływać różne dolegliwości. Sprzyjające warunki to: narażenie na przewlekły stres, nadwrażliwość. Przypomnijmy, że nadwrażliwość to stan charakteryzujący się szeregiem objawów pojawiających się od dzieciństwa i wymagających specjalnej kuracji oraz diety.

więcej w Cabines nr 52

Florent Amsallem
publikacje Cabines 52
do góry | powrót