Pudrowanie okolic oczu

powrót

Makijaż

Temat pudrowania oczu zapewne jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wszystkie kobiety, które zawodowo zajmują się makijażem, i te, które korzystają z niego na co dzień. Dla jednych makijaż jest delikatnym i dyskretnym podkreśleniem naturalnej urody, dla innych – kolorowym urozmaiceniem, ciekawą odmianą, a bywa też maską. Wszystkie panie łączy jedno: każda chce wyglądać świeżo, atrakcyjnie i intrygująco, bez widocznych zmarszczek pod oczami.
rejuvi cosmetics
Pudrowanie okolic oczu

Po pierwsze: pielęgnacja

Podstawową sprawą jest określenie stanu skóry powiek, której wygląd może znacząco odbiegać od wyglądu pozostałej części twarzy. Zadajmy sobie pytanie: czy cera otrzymuje od nas odpowiednią porcję witamin i składników regenerujących? Jeżeli naskórek jest suchy i się łuszczy, to nawet najlepszy kosmetyk do makijażu będzie się wałkował i zbierał w fałdach skóry. Przed wykonaniem makijażu trzeba nawilżyć i odżywić skórę za pomocą zabiegów z użyciem kosmetyków zawierających kwas hialuronowy, kolagen, witaminy, olejek arganowy i z wiesiołka, proteiny jedwabiu, elastynę itp. Masaż okolic oczu wraz z okładami uspokajającymi i relaksacyjną muzyką, zapachami naturalnych, eterycznych olejków sprawi, że oczy będą zdrowsze i piękniejsze. Na koniec stosujemy profilaktycznie krople do oczu.

Po drugie: stabilność

Jeśli chcesz dobrze i profesjonalnie pomalować twarz, tak aby klientka była zadowolona, powinnaś zadbać o wygodę i stabilną postawę, klientki i swoją. Utrzymywanie głowy w powietrzu przez długi czas jest męczące. Aby tego uniknąć, należy zastosować podpórkę pod głowę przymocowaną do krzesła lub wykorzystać ścianę, o którą można się oprzeć. Jeżeli makijaż robimy osobie już uczesanej, np. w ślubnej fryzurze, możemy zastosować lekki, nadmuchiwany kołnierzyk odciążający kręgosłup. Dzięki temu głowa jest usztywniona, a uczesanie bezpieczne. Stabilna postawa jest w pracy wizażysty elementarna. Wyobraźmy sobie, że przez cały dzień wykonujemy makijaże. Powinnyśmy być wypoczęte i rozluźnione. Przyjmujemy pozycję stojącą, najczęściej przed klientką, na lekko rozstawionych nogach, utrzymując balans ciała i przenosząc ciężar z jednej nogi na drugą. Jeśli trzymamy rękę przez długi czas w powietrzu, bez oparcia, po pewnym czasie „mdleje”, bark się usztywnia, a my stajemy się spięte. Czy wówczas mamy szansę na idealny makijaż?

Co może negatywnie wpłynąć na jakość makijażu

Brak stabilności, błędna kolejność wykonywania makijażu (np. malowanie brwi po wykonaniu makijażu oczu), złe kierunki malowania ust, które zamiast upiększać i odmładzać – postarzają, źle dobrane konsystencje korektorów, make-upów i pudrów (np. stosowanie kamuflażu bezpośrednio pod oczy).

Po trzecie: kolejność wykonywania makijażu

Jaka jest kolejność nakładania kosmetyków? Czy jest ona ważna? Czy na całe powieki nakładamy korektor? Kiedy i jak? Jakie pudry można stosować na powieki? Ile warstw możemy nałożyć pod oczy? Czy pudrowanie oczu jest konieczne? Kiedy malujemy oczy cieniami? Czy można okolice oczu pozostawić bez pudrowania?

Istnieją dwie szkoły: dla profesjonalistów i dla laików.

Technika dla profesjonalistów

Makijaż rozpoczynamy od aplikowania na powiekę górną i dolną korektora Under Eye Cover, następnie na całą twarz i powieki fluid, a na końcu puder sypki, który utrwali makijaż. Dopiero na tak przygotowane powieki można aplikować bazy, utrwalacze i cienie w różnych postaciach, kredki, eyelinery itp. Jeśli użyjemy tych produktów w odpowiedniej kolejności, powieki będą długo wyglądać dobrze.

Technika dla laików

Oczy malujemy jako pierwsze, bez użycia korektorów i make-upu, dopiero po ich pomalowaniu nakładamy fluid i puder na pozostałą część twarzy. Taką kolejność można stosować jedynie na sobie lub jeśli wiemy dokładnie, jak się ma kolorystyka make- upu i pudru na skórze do makijażu oczu.

Poniższa technika została wymyślona dla osób, które mają małe doświadczenie w nakładaniu cieni, zwłaszcza ciemnych lub w postaci pudru sypkiego (pyłku). Opadające na dolną powiekę drobinki kosmetyku tworzą nieestetyczne podkowy, makijaż staje się brudny. Aby zapobiec temu problemowi, można rozsypać pod oczami puder, który wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami zostaje spod oczu zmieciony. Jednak tę metodę stosujemy tylko przy odpowiednim makijażu i raczej u osób młodych. W makijażu dziennym czy ślubnym jest wykluczona.

Po czwarte: narzędzia do pudrowania

Podstawowy zestaw do wykonania idealnego makijażu, szczególnie oczu, który zagwarantuje cieniutką warstwę kosmetyku i idealne utrwalenie: pędzel do korektora i make-upu, gąbka lateksowa, pędzel z włosia wiewiórki lub dwufazowy (do make-upu i pudru).

Po piąte: wysoka jakość pracy

Składają się na nią: dobre wykształcenie, zdolności manualne, kreatywność i znajomość produktów, która umożliwia łączenie rozmaitych konsystencji i stosowanie różnych trików, umiejętność szukania optymalnych rozwiązań i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Istnieją różne rodzaje korektorów, ale najczęściej stosowane są dwa, które różnią się sposobem aplikacji i efektami, jakie dają. Korektor w pędzelku nakłada się na make-up. Bardziej rozjaśnia, niż kryje, można go pozostawić bez pudrowania. Jeśli chcesz zastosować korektor w pędzelku bezpośrednio na powiekę, rób to tylko na powiekę dolną. Pamiętaj, że mimo to otrzymasz efekt wyschniętej, naciągniętej skóry pod oczami. Po jakimś czasie powierzchnia zrobi się jeszcze bardziej sucha, a co za tym idzie – zmarszczki będą bardziej widoczne. Szczególnie gdy nie użyto wcześniej nawilżającego kremu. Jak temu zapobiec?

Korektor w kremie nakłada się bezpośrednio na powiekę górną i dolną; ma działanie pielęgnujące, kryjące i aplikujemy go przed make-upem.

Po nałożeniu fluidu, np. wodoodpornego, pudrujemy go śladową ilością pudru. Jeśli zastosujesz trójfazową gąbkę lateksową, uzyskasz w każdym przypadku znakomity efekt.

więcej w Cabines nr 37

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 37
do góry | powrót