Modelowanie poszczególnych partii ciała w gabinecie kosmetycznym

powrót

Dossier

Smukłe ramiona, płaski brzuch i jędrne pośladki to marzenie każdej kobiety. Jednak nie zawsze tak było. Wykopaliska z epoki kamienia (30–50 tys. lat p.n.e.) pokazują figurki kobiet pulchnych, szczególnie w okolicy brzucha, pośladków i ramion. Taki wygląd kiedyś świadczył o wysokiej pozycji społecznej, takie kobiety chcieli mieć za żony mężczyźni. Dzięki swojej tuszy mogły one wydawać na świat zdrowe dzieci, ciężko pracować czy przetrwać epidemię. W dzisiejszych czasach ideałem jest kobieta szczupła, z nienaganną sylwetką. Jednak aby utrzymać taką sylwetkę, czasami przyda się pomoc nie tylko kosmetologa i kosmetyczki, ale także lekarza, dietetyka, psychologa, instruktora fitness i fizykoterapeuty.
Kosmetolog - zabiegi
Modelowanie poszczególnych partii ciała w gabinecie kosmetycznym

W celu kształtowania sylwetki powstają nowe terapie wyszczuplające, pamiętać jednak należy, że nie każdy zabieg jest odpowiedni dla każdej klientki. Podczas konsultacji przed pierwszym zabiegiem należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, dokładnie zanalizować sylwetkę klientki i ustalić indywidualny program działania, który uwzględni wszystkie czynniki i realne przyczyny problemów z sylwetką.

Brzuch

Częstym problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Może on mieć różne podłoże: zła dieta, złe trawienie, syndrom napięcia przedmiesiączkowego, siedzący tryb życia, brak ćwiczeń. Innym problemem jest cellulit (tzw. cellulit stresowy) – odkłada się w formie tarczy obronnej na brzuchu – którego przyczyną są wahania poziomu hormonów stresu. Oznaki utraty napięcia mięśniowego i napięcia skóry to kolejny sygnał, aby wprowadzić odpowiednie zabiegi. Dlatego dokładna analiza przyczyn dolegliwości, badanie palpacyjne (pinch test), wzrokowe czy przy pomocy odpowiedniej aparatury pomogą w doborze odpowiedniej terapii.

Podstawowy schemat analizy sylwetki:

  • Sprawdzenie postawy (wystający brzuch) – patrzymy na sylwetkę z boku, obserwujemy plecy. Znaczne wgłębienie w okolicy lędźwi to znak, że wystający brzuch jest przyczyną złej postawy i problemów z kręgosłupem. Pomocne będą wizyty u ortopedy, zajęcia instruktażowe u fizjoterapeuty i systematyczne ćwiczenia domowe.
  • Określenie warstwy tłuszczowej – palpacyjny test ze szczypaniem pozwoli określić rozmiar tkanki tłuszczowej (jak duże i czy mocno pozbijane są grudki).
  • Ocena wizualna – napompowany i wydęty brzuch – po rozmowie z klientką ustalono, że wydęty brzuch występuje często po posiłku i przed miesiączką. Przyczyna to zatrzymanie wody i powolne trawienie.
  • Ustalenie napięcia skóry – brzuch oglądamy i wykonujemy podstawowy test, tj. bierzemy fałd skóry pomiędzy palce, skręcamy i sprawdzamy efekt. Jeśli szybko wraca do uprzedniego stanu – napięcie jest dobre, jeśli trwa to chwilę, to należy wprowadzić zabiegi ujędrniające. Często np. po ciąży czy zrzuceniu dużej liczby kilogramów rozluźnienie tkanki jest bardzo duże, tworzą się nawisy skórne spowodowane jej nadmiarem. W takim przypadku zabiegi kosmetyczne, fizykalne będą mało pomocne. Takim klientom proponuję lifting brzucha, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Masaże, zabiegi uelastyczniające i nawilżające skórę przyśpieszą rekonwalescencję.
  • Ocena napięcia mięśniowego – polega na napięciu mięśni. Problemy z napięciem mięśni mają najczęściej osoby prowadzące siedzący tryb życia, nie uprawiające żadnych sportów.

Przykładowe zabiegi na brzuch

Zabiegi z użyciem fal radiowych doskonale sprawdzają się w redukcji tkanki tłuszczowej, cellulitu i ujędrnianiu skóry na brzuchu. Aparatura wykorzystuje technologię AMFLI (Automatic Multi Frequency and Low Impedance), która oparta jest na selektywnej termoindukcji. Podgrzewa tkanki do temperatury powyżej 42 oC, dzięki czemu tłuszcz ulega lipolizie (rozpadowi), a w skórze właściwej fibroblasty stymulują produkcję kolagenu i elastyny – białek wpływających na napięcie skóry. Badania przeprowadzone na setkach pacjentów przez czołowe europejskie szpitale uniwersyteckie udowodniły wysoką skuteczność fal radiowych. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a efekty widoczne już po kilku wizytach.

Zabieg z użyciem ultradźwięków doskonale nadaje się do rozbijania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Specjalna głowica wytwarza drgania o wysokiej częstotliwości i zamienia je na energię mechaniczną. Drgania fal powodują efekt termiczny, który przenikając w głąb tkanek, przyśpiesza tempo przemiany materii, poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a w efekcie przyśpiesza uwalnianie energii z tkanki tłuszczowej. Zabieg usuwa zbędne produkty przemiany materii i wpływa na usuwanie tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu znacznemu zwiększeniu ulega przepuszczalność błon komórkowych, co ułatwia aplikację substancji aktywnych (kofeina, fosfatydylocholina, escyna, kwas hialuronowy, witaminy). Masaż ciśnieniowy to masaż przez rytmiczne zasysanie. Wykonywany jest przez sondę zasysającą i indukuje procesy drenowania oraz oczyszczania, poprawia unaczynienie tkanek. Ciśnienie jest na przemian dodatnie i ujemne, co rozluźnia tkankę łączną, powodując przemodelowanie okolic poddawanych zabiegowi, jednocześnie pobudza proces lipolizy w tkance podskórnej, a także usprawnia krążenie limfy. Na rynku jest wiele aparatów wykorzystujących masaż ciśnieniowy (specjalne bańki pod ciśnieniem, endermologia, Body Mix).

więcej w Cabines nr 36

Anna Kamińska
publikacje Cabines 36
do góry | powrót