Microlipofiling

powrót

Medycyna estetyczna

Poszukując nowych metod odmładzania skóry, medycyna estetyczna sięga do różnych źródeł, nawet do... tkanki tłuszczowej pacjentów. Microlipofiling, bo tak brzmi nazwa tego zabiegu, daje bardzo dobre efekty i jest przy tym bezpieczny.
rejuvi cosmetics
Microlipofiling

Estetyka skóry zawsze odgrywała ważną rolę w życiu ludzi. Już człowiek pierwotny wykorzystywał informacje przekazywane poprzez wygląd. Plemienwykone znakowanie ciała dawało poczucie bezpieczeństwa, mówiło o przynależności, miało związek z magią. Kanony piękna obowiązujące w różnych epokach narzucały formy estetyczne. Starożytni Egipcjanie i Grecy przywiązywali ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego, do dziś stosujemy praktykowane przez nich sposoby pielęgnacji ciała. Średniowieczni asceci, odrzucając higienę, przyczynili się do ukierunkowania renesansowych i barokowych zasad estetyki wyłącznie na upiększanie. Dopiero w XIX wieku nastąpił ponowny zwrot i do eksponowania urody zaczęto wykorzystywać osiągnięcia dynamicznie rozwijających się dziedzin naukowych, tj. chemii, medycyny (ze szczególnym zorientowaniem na dermatologię), fizykoterapii i chirurgii kosmetycznej. W wieku XX zdrowa skóra stała się symbolem piękna. Kluczem do kolejnego stulecia jest powstanie medycyny estetycznej, pomagającej zachować lub odzyskać urodę, opóźnić starzenie i choć częściowo spełnić marzenia o nieprzemijającej młodości. Obok wcześniej stosowanych w tym celu metod, takich jak peelingi medyczne, fotoodmładzanie, mezoterapia, powstają nowe zabiegi. Do takich należy autologiczny przeszczep tłuszczu – microlipofiling, stosowany co prawda od 30 lat, ale od niedawna w nowej, zwiększającej efekt i zakres formie. Zabieg oparty jest na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej zarówno w chirurgii estetycznej (wygładzanie bruzd, korekcja zmarszczek), jak i rekonstrukcyjnej (uzupełnianie ubytków spowodowanych urazami, chorobami i wadami wrodzonymi). Tkankę tłuszczową pobiera się najczęściej z fałdów brzusznych lub przyśrodkowych powierzchni ud. Następnie poddaje się ją frakcjonowaniu i odpowiednio przygotowaną przeszczepia. Miejscem wypełnień są najczęściej obszary, w których tkanka tłuszczowa pod wpływem starzenia zanikła, w wyniku czego powierzchnia skóry zapadła się i doszło do osłabienia wypukłości, np. czoła, policzków czy podbródka. Ostrzyknięciami można zapobiec zbliżeniu się mięśni do powierzchni skóry i postępującym za tym zaburzeniom dynamiki, znoszącym równowagę między siłą skurczu a grubością skóry. Zabiegi wolumetryczne (objętościowe) polegają na odtworzeniu obszarów tkanek miękkich, dając efekt lipoliftingu.

Zalety zabiegu

  • stosunkowo niskie koszty dzięki własnemu materiałowi do wypełnienia,
  • małe ryzyko powikłań, wykluczenie ryzyka odrzuceń i uczuleń, brak blizn,
  • kilkudniowy czas rekonwalescencji,
  • w pełni satysfakcjonujący efekt odmłodzenia.

Cele

Zabieg można wykonywać zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkową zaletą jest możliwość łączenia go np. z plastyką powiek górnych i dolnych. Zabiegi estetyczne wykonywane kilka lat temu dawały słabsze efekty, gdyż nie znano obecnej metody uzupełniania tłuszczu. Osobom młodym również polecana jest ta forma pielęgnacji, jako świetnie korygująca zasinienia pod oczami czy początkowe zagniecenia skóry w fałdach nosowo-wargowych. Niezwiązana z wiekiem jest także korekta kształtu żuchwy, poprawiająca owal twarzy. Unoszenie łuku brwiowego daje bardzo dobry efekt wizualny dzięki dużej plastyczności wstrzykiwanego materiału. Typowym zabiegiem estetycznym jest powiększenie ust. W tym przypadku efekt utrzymuje się przez ok. 12 miesięcy. Korzystając z możliwości przeszczepu własnego tłuszczu, można także modelować sylwetkę, powiększać biust i pośladki przez podanie ok. 500-800 ml tłuszczu. Piękne efekty (na 3-5 lat) uzyskiwane są przez podniesienie obwisłej skóry.

więcej w Cabines nr 36

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 36
do góry | powrót