Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

powrót

Medycyna estetyczna

Trądzik jest wyjątkowo uporczywym schorzeniem. Najpierw walczymy ze zmianami wypryskowo-łojotokowymi oraz z towarzyszącym im bólem i swędzeniem. Potem – z bliznami potrądzikowymi. To, czy przywrócimy cerze zdrowy wygląd, zależy w dużej mierze od nas samych. Od naszych nawyków oraz tego, jaką strategię leczenia obierzemy. Czy można całkowicie ustrzec się przed bliznami potrądzikowymi? I w jaki sposób leczyć te, które już mamy?
rejuvi cosmetics
Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia© Lev Dolgatsjov - Fotolia

Blizny potrądzikowe są nazywane zanikowymi (inaczej atroficznymi), ponieważ wnikają w głąb naszej skóry. Zazwyczaj mają postać małych, okrągłych, kraterowatych dołeczków, przez które cera wygląda, jakby była dziurkowana. Jedni tuszują te defekty makijażem, inni… zamykają się w sobie, nie lubią swojego odbicia w lustrze, nerwowo reagują na każdą wzmiankę o swoim wyglądzie itd… Czy mając cerę trądzikową, można uniknąć powstawania blizn i towarzyszących im kompleksów? Tak, ale należy przestrzegać kilku prostych zasad. Regularnie oczyszczać cerę, złuszczać naskórek oraz jak najszybciej rozpocząć profesjonalną kurację antytrądzikową (konsultacja z lekarzem specjalistą, odpowiednia dieta, peelingi medyczne). Ale przede wszystkim nie możemy doprowadzać do zakłóceń gojenia się stanów zapalnych i ropnych towarzyszących trądzikowi poprzez popularne wyciskanie „pryszczy”.

Strategia 1: mezoterapia

Rozumiem, że trądzik jest męczący i bolesny, a zdrapanie krostki daje ulgę – mówi lek. med. Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody. – Musimy jednak pamiętać, że zawsze jest coś za coś. Tymczasowe ukojenie bardzo często skutkuje ryzykiem powstawania blizn potrądzikowych, z którymi później musimy się zmagać całe życie. Jeśli jednak już mamy blizny, najlepiej jak najszybciej rozpocząć leczenie. Medycyna estetyczna oferuje cały szereg zabiegów aktywnie wygładzających.

Na początek zła wiadomość: trudno jest pozbyć się blizn na zawsze. Blizna jest zmienioną tkanką skórną. W miejsce zdrowej skóry pojawia się tkanka zbudowana z włókien kolagenowych ułożonych w nieuporządkowany sposób. W ten sposób tworzy się struktura znacznie różniącą się od skóry właściwej i gorzej od niej unaczyniona, tym samym o znacznie mniejszej zdolności do odnowy komórkowej. Za to dobra informacja jest taka, że można je wyraźnie „zatuszować”. Jedną ze skuteczniejszych obecnie metod redukujących efekt „dziurkowanej cery” jest pewien rodzaj mezoterapii. Zabieg polega na podawaniu małych ilości substancji leczniczej (opartej na kwasie hialuronowym, aminokwasach, wyciągach roślinnych i peptydach) – punkt po punkcie na określonym obszarze twarzy za pomocą iniekcji. Dzięki temu, że preparat podawany jest dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć, efekt wygładzenia skóry uzyskujemy dużo szybciej niż innymi metodami. Mezoterapia intensywnie odżywia skórę i rozjaśnia cerę. Blizny po całej kuracji stają się ledwie widoczne. Zabiegi warto wykonywać w systematycznych cyklach, podtrzymując tym samym uzyskany efekt na znacznie dłużej.

więcej w Cabines nr 62

Joanna Siemińska
publikacje Cabines 62
do góry | powrót