Okuloplastyka - odmładzanie starzejącego się oka

powrót

Medycyna estetyczna

Zdrowe oczy są podstawowym źródłem informacji o otaczającym nas świecie. Zmysł wzroku pozwala odbierać najistotniejsze z bodźców, przekładając je na intensywne doznania. Oczy służą komunikacji, odbierają i wysyłają sygnały, można nimi wyrazić emocje i nastroje. W aspekcie estetyki stanowią o dobrym wyglądzie, są wyrazem dbałości i oznaką wieku. Nowoczesna okulistyka, okuloplastyka i medycyna estetyczna stwarzają szereg możliwości leczenia oczu i pielęgnowania ich okolic.
rejuvi cosmetics
Okuloplastyka - odmładzanie starzejącego się oka

Szybko rozwijająca się medycyna proponuje coraz większą gamę zabiegów na oczy i ich okolicę, z drugiej jednak strony nieumiejętnie przeprowadzona procedura na tym obszarze naraża na wystąpienie ciężkich powikłań. Wśród laików panuje ogólna opinia, że plastyka powiek jest szybkim i prostym zabiegiem. Jednak z medycznego punktu widzenia chirurgia plastyczna powiek wymaga dużej wiedzy, umiejętności, doświadczenia lekarza oraz szczegółowych i skomplikowanych badań poprzedzających zabiegi pod względem anatomicznym i funkcjonalnym.

Okuloplastyka jest dziedziną obejmującą zabiegi chirurgiczne na powiece i zewnętrznej części gałki ocznej oraz niwelowanie zmian aparatu ochronnego oka. Szereg dolegliwości nie tylko zaburza prawidłowe działanie układu wzrokowego, ale i powoduje występowanie nieestetycznych zmian w okolicy oczu, stwarzających dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny pacjenta. Do najczęstszych zmian operowanych w ramach okuloplastyki należą opadające powieki. Powodem tego schorzenia jest dziedziczność i tendencja do wiotczenia powieki nasilająca się z wiekiem. W efekcie fałd skóry powieki górnej tworzy nawis ograniczający pole widzenia. Gdy celem zabiegu jest wyłącznie poprawa wyglądu, wykonuje go chirurg plastyczny, w przypadku schorzeń o podłożu neurologicznym lub okulistycznym – chirurg okulista. Plastyka powiek – blefaroplastyka – jest skuteczną metodą odmładzania wyglądu oka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest przytomny, lecz nieco wyciszony i rozluźniony, nie odczuwa żadnego bólu, a powieki i obszar wokół oczu są zdrętwiałe. Operacja trwa od 1 do 3 godzin.

Przy korekcji powiek górnych lekarz wykonuje nacięcie w miejscu naturalnych bruzd, następnie oddziela skórę od leżącej poniżej tkanki tłuszczowej i mięśni, usuwa zbędny tłuszcz i często wycina nadmiar skóry. Przy zaburzonej funkcji rozcięgna i dźwigacza powiek – również skraca mięsień. Po operacji występują obrzęki i zasinienia wokół oczu. Dolegliwości te znikają po upływie tygodnia. Po około 3–4 dniach zdejmowane są szwy. Do tego czasu należy unikać wysiłku, a zwłaszcza nachylania się i dźwigania. Po 10 dniach pacjent może powrócić do pracy i zacząć stosować kosmetyki kolorowe. Przez miesiąc dobrze jest nosić ciemne okulary chroniące oczy przed światłem. Młodszy wygląd po prawidłowo wykonanej operacji utrzymuje się przez 5–10 lat, jednak nie jest trwały. Z upływem czasu skóra i mięśnie mogą ulegać ponownemu zwiotczeniu. Wtedy proponowany jest kolejny zabieg z okresową skutecznością.

Przeciwwskazania do blefaroplastyki to:

  • zaburzenia krzepliwości
  • skazy naczyniowe
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • infekcje ropne w miejscach operowanych.

Do innych chirurgicznych zabiegów w okolicy oka należą: korekta podwinięcia i wywinięcia powiek, odwinięcia punktów łzowych, nieprawidłowo wyrastających rzęs, wycięcie zmian patologicznych na powiekach (tj. kępek żółtych, brodawczaków, nowotworów, mięczaków zakaźnych, znamion, torbieli, prosaków, gradówek).

Resurfacing laserowy skóry powiek jest mniej inwazyjną metodą poprawy wyglądu oka. Coraz szerzej stosowane w okulistyce lasery dają szereg nowych możliwości. Dzięki skupieniu energii na bardzo małej powierzchni uzyskuje się precyzyjne narzędzie, np. do ściśle zlokalizowanej destrukcji tkanek. Do korekcji laserowej powiek kwalifikują się zmiany naczyniowe (pajączki, naczyniaki jamiste), brodawki (także z infekcji HPV), znamiona i przebarwienia, wrastające rzęsy. Laserem usuwa się także tatuaże (makijaż permanentny), blizny po ospie, zmarszczki i inne zmiany mechanicznie utrudniające otwieranie się prawidłowej powierzchni powiek.

Okuliści byli prekursorami zastosowania laserów w medycynie. Do dziś laseroterapia jest podstawą leczenia chorób siatkówki, jaskry, nowotworów oka. Laserem wykonywane są też zabiegi korekcji wzroku. Takie leczenie wad to najbezpieczniejsza, wysoce precyzyjna metoda chirurgiczna, redukująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. 

więcej w Cabines nr 62

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 62
do góry | powrót