Puder i techniki jego aplikowania cz. I

powrót

Makijaż

Puder to jeden z kilku tematów w branży, z którymi wiąże się najwięcej nieporozumień. W niniejszym artykule przedstawię informacje na jego temat i postaram się odpowiedzieć na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Puder i techniki jego aplikowania cz. I

Czy każdy makijaż, np. ślubny, należy zawsze pudrować? Czy wszystkie make- upy wymagają pudrowania? Co zrobić, aby makijaż długo się utrzymywał? Czy narzędzia do pudrowania są tak samo ważne jak te do nakładania make-upu? Jakie narzędzia służą do pudrowania? Jakie są rodzaje pudrów? Jak ważny jest dobór pudru i od czego on zależy? Do czego służą pudry sypkie? Jaki powinien być puder do utrwalania makijażu? Czy istnieje zależność między rodzajem pudru a narzędziem, których użyjemy do jego aplikacji? Jak pudrować? Czy pudrowanie jest tym samym co utrwalanie? Czy istnieje jakaś określona kolorystyka pudrów, od czego ona zależy? Czym się różni puder sypki od pudru w kamieniu? Do czego służy puder w kamieniu? Czy można makijaż pudrować pudrem w kamieniu? Czy puder podkreśla zmarszczki? Czy pigmenty to też pudry?

Co to jest puder z punktu widzenia wizażysty i zwykłego klienta?

Pudrem nazywamy kosmetyk występujący najczęściej w dwóch postaciach: sypkiej (w proszku) i sprasowanej, zwanej pudrem w kamieniu. Mimo że oba mają podobną nazwę, służą do czego innego i różnią się składnikami, wymagają innego sposobu aplikowania, innych narzędzi itd. Pudry różnego rodzaju mają bardzo zbliżony skład chemiczny, różnią się ewentualnie proporcjami składników (np. talku, kaolinu, czyli białego tlenku glinu, miki, mineralnych pigmentów, kredy, tlenku tytanu, tlenku cynku, tlenków żelaza, perfum nadających delikatny zapach itp.). Na jakość i cenę pudru wpływ mają substancje wyróżniające je i uszlachetniające, stanowiące najczęściej tajemnicę receptury. Należą tu m.in.: jedwab i pył z pereł, który optycznie zmniejsza widoczne na twarzy linie, np. przy oczach, zbiera ze skóry nadmiar łoju, a w zamian pozostawia delikatną poświatę, ale co najważniejsze – regeneruje komórki skóry i ją odmładza dzięki aminokwasom i innym substancjom. Perłowy pył jest używany w Japonii do produkcji kremów na indywidualne zamówienie najzamożniejszych kobiet z całego świata. Zastosowanie nowoczesnej technologii do produkcji pudrów, jak np. wysokiego ciśnienia, znacznie podwyższa ich jakość, co jest równie cenne jak wykorzystanie wyjątkowych surowców.

Rodzaje pudru

Sypka postać pudru to coś zupełnie oczywistego dla wizażystów, klientki natomiast miewają problemy z jego dozowaniem i nakładaniem. Najczęściej nabierają go zbyt dużo, co czyni twarz starszą, z kolei zbyt mała ilość nie gwarantuje trwałości makijażu. Dla wygody chętnie zastępują puder sypki pudrem w kamieniu, co jest błędem. Puder sypki różni się od pudru w kamieniu przede wszystkim konsystencją, a co za tym idzie – substancjami wiążącymi, które „lepią” puder i są dla cery przyjazne, czyniąc ją bardziej jedwabistą i wypielęgnowaną. Najważniejsze jednak jest to, że puder w kamieniu służy jedynie do poprawek, np. kiedy jesteśmy w podróży, w trakcie spotkania czy na przyjęciu, aby zmatowić ewentualny połysk niektórych partii twarzy (nos, broda czy czoło). Częstym powodem „spływania” makijażu jest stosostosowanie pudru w kamieniu do jego utrwalania. Jeśli przy tłustej cerze zastosujemy zbyt ciężki make-up kompaktowy i jeszcze przypudrujemy go pudrem w kamieniu, osiągniemy mało estetyczny efekt grubej warstwy makijażu i słabą trwałość.
Puder w kamieniu jest bardziej kryjący niż puder sypki i użyty bezpośrednio na mokrą skórę może tworzyć plamy.
Puder mineralny pomimo sypkiej formy jest odmianą make-upu (podkładu), jego stosowanie jako pudru do utrwalania makijażu jest błędem!
Pigmenty występują w formie gotowych pudrów pigmentacyjnych lub czystych pigmentów do produkcji kosmetyków, np. cieni w kamieniu, różu itp. Stosowanie ich do utrwalania makijażu jest błędem!

Podział pudrów sypkich

Pudry sypkie mają różne przeznaczenie, mogą służyć do osiągania różnych efektów.

Podzielimy je ze względu na kolorystykę i strukturę.

Kolory pudrów: ciepłe, zimne i neutralne, tzw. bezpieczne Pudry sypkie mogą występować w wielu odcieniach, zaczynając od całkiem białego, po bardzo ciemny brąz. Ich kolor dobieramy do make- upu (zawsze podobny odcień, tyle że o ton jaśniejszy), rodzaju makijażu i sposobu użycia pudru.

Zadania pudru sypkiego

  • Łącząc się z make-upem i absorbując wodę z powietrza, przedłuża żywotność makijażu, jest gwarantem perfekcyjnego wyglądu przez cały dzień, a co za tym idzie – zapewnia poczucie bezpieczeństwa i luksusu.
  • Likwiduje połysk, który niektóre partie twarzy może oszpecać (szczególnie na fotografii), absorbuje wydzielany łój i pot.
  • Stanowi bazę dla makijażu kolorowego – cienie lepiej się rozprowadzają, tusz do rzęs ma lepszą przyczepność i pogrubia rzęsy, róż jest równomierniej zaaplikowany.
  • Likwiduje różnice odcieni w miejscach łączenia się makijażu ze skórą, np. na szyi i twarzy lub szyi i dekolcie.
  • Chroni skórę przed promieniowaniem UV, słońcem, wiatrem, mrozem, pyłem itp.
  • Może mieć właściwości przeciwzapalne.
  • W zależności od rodzaju pudru i sposobu aplikowania może delikatnie nawilżać skórę, absorbując wodę z powietrza, lub ją delikatnie osuszać z nadmiernie wydzielanego łoju.

więcej w Cabines nr 36

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 36
do góry | powrót