Filozofia przestrzeni w gabinecie

powrót

Wnętrza

Według holistycznej filozofii feng shui otoczenie jest rodzajem naszej zewnętrznej skóry. Inni oceniają nas po wyglądzie, ubraniu, pracy i zachowaniu, ale także po tym, jak wygląda nasz gabinet. Pierwsze wrażenie, jakie budzi nasze miejsce pracy w klientach, jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że „nigdy nie będziemy mieć drugiej okazji, by wywrzeć pierwsze wrażenie”.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Filozofia przestrzeni w gabinecie

Często bywa tak, że sposób postrzegania gabinetu przez klientów stoi w zupełnej sprzeczności z zabiegami, jakie się w nim wykonuje, lub z reklamą, która je zachwala. Należy pamiętać, że wszystko, co robimy dla swojego miejsca życia czy pracy, robimy tak naprawdę dla siebie, dla naszego personelu, dla naszych gości i klientów.

Sztuka harmonii i równowagi w otoczeniu

Od zarania dziejów mędrcy we wszystkich kręgach kulturowych świata byli świadomi tego, że otoczenie ma nie tylko olbrzymie znaczenie dla jakości życia, ale wpływa też na ludzki los. Feng shui, sztuka praktykowana od tysiącleci na Dalekim Wschodzie, przybyła do nas z Chin. Chińczycy byli bardzo wyczuleni na to, co niewidzialne, na energię przenikającą wszystko. Z tej filozofii zrodziła się tradycyjna medycyna chińska, do której przynależy feng shui. Wiele starożytnych kultur interesowało się związkiem człowieka i jego życia z kosmosem. Dzięki uważnej obserwacji mędrcy zdobywali wiedzę na temat sił działających w domu i innych miejscach, mających wpływ na samopoczucie i los osób przebywających tam. Feng shui zajmuje się wpływem naszego najbliższego otoczenia – domu i np. miejsca pracy – na samopoczucie, emocje i ducha. Charakter przestrzeni determinuje sposób reakcji na nią. Nasłonecznienie, kolor ścian, wygląd mebli, styl dekoracji na ścianach i ornamenty, obecność lub brak roślin – wszystko to ma na nas niemały wpływ. Feng shui zajmuje się badaniem przepływu energii, które wpływają na wszystkie dziedziny życia, oraz ich rozkładu w przestrzeni. Energia naszego ciała krąży według niezmiennego schematu. Kiedy chorujemy, oznacza to, że energia jest zablokowana i krąży źle. W akupunkturze poprzez nakłuwanie igłami oddziałuje się na pewne szczególne punkty w ciele, by uwolnić zablokowaną energię; tak samo specjalista od feng shui potrafi zadziałać na energie dzięki wnioskom wysnutym z obserwacji otoczenia. Stosując kilka prostych trików, sprawia, że energia znowu krąży swobodnie, harmonijnie, co wpływa – nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi – na jakość naszego życia i nastrój. Feng shui, nazywane również akupunkturą przestrzeni, medycyną mieszkania lub sztuką urządzania, obejmuje rozmaite dyscypliny: geobiologię, topografię, architekturę, dekorację, zagospodarowanie, harmonizowanie i równoważenie przestrzeni, numerologię, badanie wpływu kształtów i kolorów, kształtowanie krajobrazu, dietetykę, psychologię i inne. Feng shui pomaga nam zrozumieć, że miejsce, w którym żyjemy lub pracujemy, jest jakby przedłużeniem nas samych. Jest zwierciadłem, w którym odbija się nasz wizerunek. Nasze mieszkania nosi znaki i symbole naszej przeszłości, naszych marzeń i myśli. Jeśli chcemy zmienić i poprawić jakość życia, nadać mu nowy kierunek, musimy zrozumieć, że wszystko, co nas otacza, jest wzajemnie powiązane. Różne sposoby urządzenia wnętrza wpływają na przepływ energii. Kreujemy w ten sposób otoczenie, które oddziałuje na nas. „Kształtujemy nasz dom, a potem to on kształtuje nas” – mawiał Winston Churchill. Nie jest zaskakujące, że w okresie przemian instynktownie staramy się odnaleźć najbardziej naturalny i zapewniający siłę sposób życia. Feng shui może w tym pomóc.

Rola feng shui

Feng shui opiera się na prostej zasadzie: osoby mieszkające i pracujące w miejscach zrównoważonych i harmonijnych są szczęśliwsze, zdrowsze i odnoszą sukcesy w życiu. Nawet jeśli nie jest się specjalistą od feng shui, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by poprawić jakość życia i uniknąć niektórych problemów. Często wystarczy zmienić naprawdę niewiele, by osoby przebywające w danym miejscu były zaskoczone słusznością tych zmian. To dlatego, że feng shui naprawdę mocno wpływa na nas. Okazuje się, że te zasady mają zastosowanie tak wobec makrokosmosu, jak i mikrokosmosu. Reguły determinujące jakość przestrzeni są równie skuteczne w biurze, jak i w pokoju dziecinnym. Coraz więcej firm decyduje się na zagospodarowanie przestrzeni w zgodzie z zasadami feng shui, ponieważ widzą zalety takiego postępowania: redukcję stresu i obniżenie absencji pracowników, lepszą produktywność i kreatywność. W Anglii i USA niektóre firmy nawet partnerów do współpracy wybierają na podstawie zasad feng shui. „Powinniśmy wyzwolić naszą przestrzeń, by energia krążyła w niej swobodnie i by otwierały się nowe perspektywy. To dzięki świadomości otaczających nas rzeczy i ich wpływu możemy dokonywać prawdziwie dobrych wyborów w naszym życiu. Feng shui to początek drogi, po przejściu której zyskamy nowe spojrzenie na nasze otoczenie i przyszłość” – mówi G. Lazenby z La Maison Feng Shui.

więcej w Cabines nr 36

Isabelle Milone-Brice
Claude Brice
publikacje Cabines 36
do góry | powrót