Makijaż dla mężczyzn

powrót

Makijaż

Puder i kredka do oczu w męskiej kosmetyczce? Wbrew pozorom to nie żart. Mężczyźni jako pierwsi stosowali makijaż i to już w czasach prehistorycznych. Malowali ciało przed wyruszeniem na polowanie, wojnę czy przed ważnymi uroczystościami. Dzisiaj jest podobnie, chociaż polują na nieco inną „zwierzynę” i toczą inne wojny...
Kosmetolog - zabiegi
Makijaż dla mężczyzn

Tak naprawdę mężczyźni zrezygnowali całkowicie z makijażu dopiero pod koniec XIX wieku (około roku 1880), a to za sprawą Anglików, którzy wszystkim narzucili „modę” na surowy wygląd męskiej części społeczeństwa. Jak do tego doszło? Z powodu królowej Wiktorii. Ta słynąca z pruderii monarchini zapoczątkowała w Anglii ruch purytański, zakazując kobietom i mężczyznom upiększania się makijażem i frywolnym strojem. Mężczyźni zaczęli nosić wtedy ciemne ubrania z krawatem. Ponieważ Anglia była wtedy silnym państwem o rozległych wpływach, narzuciła swoją modę innym krajom. W naszych czasach mężczyźni na najwyższych stanowiskach – decydujący o losach świata i poszczególnych krajów, finansiści i biznesmeni – nadal noszą garnitury w ciemnych kolorach, krawaty i... nie malują się. Ciągle więc, jak widać, pozostajemy pod wpływem ceniącej umiarkowanie królowej. Jednak niektóre firmy kosmetyczne wypuszczają kosmetyki kolorowe dla mężczyzn – przeznaczone do ukrywania niedoskonałości i podkreślania wyrazistych rysów męskich twarzy. Przykładem jest linia męska, którą stworzył Jean Paul Gaultier.

Czemu służy męski makijaż?

Makijaż dla mężczyzn zalecany jest na wieczór, czyli chwile przy sztucznym oświetleniu, które sprawia, że jest on niewidoczny. Pozostaje tylko wyraźny rezultat, czyli jednolita w kolorze cera i podkreślone rysy twarzy. Makijaż męski sprawdza się także w przypadku okazji takich jak ślub. Perfekcyjna fryzura i wykwintny ubiór podkreślają, niestety, niedoskonałości skóry – zaczerwienienia i cienie pod oczami. W tym przypadku makijaż staje się nieoceniony, ponieważ maskuje wszystkie wady. Od dawna stosuje się makijaż męski w telewizji, kinie, teatrze, na koncertach i w kabarecie. Niebiańsko przystojni amanci filmowi, którymi zachwycają się miliony kobiet, wyglądają tak pięknie właśnie dzięki pracy wizażystów. To dzięki nim w telewizji, na ekranie kinowym, na scenie i na fotografiach widzimy piękne twarze bez skazy.

Męski makijaż krok po kroku

Podkład

Podkład to podstawa i największy problem, jeśli chodzi o wybór dobrego kosmetyku. Męska skóra jest podrażniona goleniem, a stan ten pogłębia jeszcze niechęć panów do pielęgnowania jej i niewiedza na temat tego, jakich kosmetyków używać. Wszystko to sprawia, że prezentuje ona więcej niedoskonałości niż skóra kobieca. Żeby ujednolicić kolor cery, potrzebny jest sypki puder i korektor maskujący cienie pod oczami oraz zaczerwienienia. Puder w kompakcie jest dobry dla cery z dużą ilością skaz. Nakładamy go równomierną warstwą, po czym dobrze jest utrwalić go rozpyloną wodą mineralną, która dodatkowo zapewni naturalny wygląd twarzy. Puder brązujący nakładamy na całą twarz zamiast pudru zwykłego w przypadku skóry bez niedoskonałości.

Brwi

Pamiętajmy, że męskie brwi wskazują na osobowość i podkreślają urodę. Jeśli brwi są miejscami pozbawione włosów lub bardzo jasne, trzeba je lekko skorygować i podkreślić. Ciemnym ołówkiem (brązowym lub szarym – nigdy czarnym!) i szczoteczką do brwi nadamy im odpowiedni wygląd.

więcej w Cabines nr 35

Michel Dumas
publikacje Cabines 35
do góry | powrót