Pigułka urody

powrót

Dossier

Za pośrednictwem odpowiednich zabiegów i kosmetyków kosmetyczka każdego dnia przyczynia się do zachowania urody klientek, starając się zapewnić im ładniejszy koloryt cery, jej lepsze napięcie, blask i jędrność. Poza zewnętrznymi czynnikami w postaci zanieczyszczenia i nieprzyjaznego klimatu stan skóry pogarszają niedobory pewnych składników (witaminy, minerały), co jest konsekwencją intensywnego trybu życia i niezrównoważonej diety. Producenci kosmetyków są tego świadomi i uzupełniają linie kosmetyków doustnymi suplementami mającymi poprawić urodę od środka. Używane rozsądnie, doskonale uzupełniają zabiegi i pielęgnację, nasilając ich efekty.
rejuvi cosmetics
Pigułka urody

Suplementy odżywcze nie są lekami w rozumieniu prawa, dlatego znaleźć je można w różnych miejscach – aptekach, ale i hipermarketach, sklepach zielarskich, gabinetach odnowy biologicznej. Nie zastępują prawidłowo skomponowanej diety, co jest zaznaczone na etykietach, ale mogą służyć cenną pomocą w przypadku niedoborów różnych substancji niezbędnych dla zdrowia organizmu. Suplementy są jednak interesujące nie tylko ze zdrowotnego punktu widzenia, ale i z kosmetologicznego. Mówi się nawet dzisiaj o kosmetykach doustnych, czyli nutrikosmetykach. Jak bowiem wiadomo – uroda zewnętrzna pochodzi z wnętrza. Rynek suplementów poprawiających urodę skóry, włosów, paznokci, wyszczuplających, chroniących przed słońcem ma się dziś doskonale. Kobiety chętnie kupują takie produkty.

Suplementy przeciwstarzeniowe

Tłuszcze i cukry dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem są przez niego przekształcane w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania komórek. Proces ten wymaga obecności tlenu i wyzwala wolne rodniki. Te bardzo reaktywne cząstki powstają w wyniku utleniania, powstają także pod wpływem czynników takich jak alkohol, dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza, promienie UV, X, ozon... Kiedy wolnych rodników jest za dużo, to znaczy kiedy zaburzona zostaje równowaga między zdolnością obrony antyoksydacyjnej organizmu a produkcją wolnych rodników, dochodzi do stresu oksydacyjnego, którego efekty mogą być bardzo szkodliwe: zniszczenie błon komórkowych skutkuje uszkodzeniem ich matrycy genetycznej, zniszczeniem włókien kolagenu i elastyny, przyspieszając proces starzenia się. Jak każdy inny organ, skóra musi sobie radzić z rozmaitymi wpływami zewnętrznymi: słońcem, zanieczyszczeniem itp. Żeby zapobiec nadmiernej produkcji wolnych rodników, wyposażona jest w zestaw enzymów (dysmutaza nadtlenkowa, katalaza...) i „wyłapywacze” wolnych rodników – witaminy A, C, E, selen, cynk, miedź... Suplementy przeciwstarzeniowe są to właśnie przede wszystkim antyoksydanty – najczęściej witaminy A, C, E, cynk, selen, esencjonalne kwasy tłuszczowe z roślin (wiesiołek, ogórecznik, argan) lub ryb (makrela, sardynki, łosoś, śledź), izoflawony sojowe, zarodki pszenne, likopen, luteina.

Udowodniono niedawno, że przyjmowanie kwasu hialuronowego doustnie wywiera korzystny wpływ na tkankę łączną.

Suplementy wyszczuplające

Cellulit jest efektem połączenia kilku zjawisk: zwiększenia liczby i objętości adipocytów, zatrzymania wody oraz fibrozy (usztywnienia włókien elastyny). Na pośladkach, udach, brzuchu, kolanach i ramionach skóra nabiera charakterystycznego wyglądu: jest pofałdowana, nierówna, grudkowata. Z racji tego charakterystycznego wyglądu cellulit nazywany jest „pomarańczową skórką”. Przyczyny tego stanu są różne: hormonalne, dziedziczne, trawienne, a także związane ze stylem życia.

Suplementy mające wspomagać walkę z tym problemem działają trojako:

  • regulują apetyt, łagodzą napady głodu i chęć na podjadanie między głównymi posiłkami (tutaj stosuje się przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego, które wypełniają żołądek i dają uczucie sytości – są to algi, owoce, włókna lub gumy: morszczyn, karob, guma guar, pektyny z jabłek, nasiona babki jajowatej...);
  • spalają tłuszcz i kalorie, działając lipolitycznie, ograniczają gromadzenie tłuszczu i pobudzają zużywanie kalorii: zielona herbata, guarana, mate, wyciągi z cytrusów, kwasy linolenowe, papaja, ananas, chityna....
  • drenują, czyli działają diuretycznie, usuwają nadmiar zatrzymanej wody i sprzyjają eliminacji toksyn: ogonki czereśni, jastrzębiec kosmaczek, wiązówka błotna, ortosyfon groniasty, jesion wyniosły.

więcej w Cabines nr 33

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 33
do góry | powrót