Afryka dzika...

powrót

Wiedza

Afryka, uważana przez znawców za najbardziej odpowiednie do życia człowieka miejsce na Ziemi, zachwyca łagodnym klimatem, bogactwem fauny i flory, rozmaitością krajobrazów, żyznością gleby i bogactwem mineralnym. Z tego kontynentu firmy kosmetyczne i farmakologiczne czerpią inspirację, kupują surowce roślinne i mineralne do wyrobu najnowszych kosmetyków. Dzięki ich pracy możemy mieć namiastkę Czarnego Lądu nie tylko w gabinecie kosmetycznym czy spa, ale i w zaciszu domowym.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Afryka dzika...

Dobroczynne składniki z afrykańskich drzew

Baobab (Adansonia digitata) to potężne drzewo liściaste o wysokości 20-25 m. Posiada charakterystyczny potężny, gruby pień i krótkie gałęzie. Występuje na obszarach sawannowych Afryki i Australii. Jest rośliną długowieczną, dożywa nawet 5000 lat, dlatego określane jest jako afrykańskie „drzewo życia”. Wyciąg z tego drzewa jest bogaty w polisacharydy, minerały, witaminy, białka i flawonoidy. Właściwie z każdej jego części wyodrębnić można dobroczynne składniki wykorzystywane w kosmetyce. Olejek z baobabu (Adansonia digitata oil) zawiera bogactwo witamin: A, B1, C, D, E i F oraz sterole, działa kojąco i wspomaga regenerację komórek skóry, wygładza cerę szorstką i suchą. Jest przeciwutleniaczem i środkiem zmiękczającym. Zapewnia silne nawilżenie, poprawia elastyczność i jest szybko wchłaniany, przy czym nie zatyka porów skórnych. Wykorzystywany jest w preparatach przeznaczonych do leczenia wyprysków i łuszczycy oraz do pielęgnacji paznokci. Ekstrakt z miąższu owoców baobabu (Adansonia digitata fruit) posiada działanie przeciwutleniające, wodorozpuszczalne, zmiękcza i regeneruje skórę, charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C i wapnia.

Nasiona baobabu (Adansonia digitata seed) posiadają właściwości nawilżające, odżywcze, przeciwutleniające. Charakteryzują się wysoką zawartością protein, roślinnych steroli, witaminy B1, B2, PP, karotenu, wapnia, magnezu, fosforu, miedzi. Wykorzystywane są często jako środek ścierający w peelingach. Miąższ z owoców baobabu (Adansonia digitata fruit) działa przeciwutleniająco. Charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C, fosforu, magnezu, wapnia. Proszek z liści baobabu (Adansonia digitata leaf) działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Zawiera duże ilości prowitaminy A, wapnia i polisacharydów. Czerwone włókna baobabu (Adansonia digitata fruit) mają imponującą zawartość przeciwutleniaczy. Zapewniają doskonałe działanie w walce przeciw pierwszym oznakom starzenia się skóry, działają także przeciwzapalnie.

Masłosz – drzewo Butyrospermum parkii

Literatura podaje wiele nazw dla tej samej substancji. W Afryce nazywają ją masłem karité lub masłem galam (karité butter, galam butter), w Anglii nazwano je shea butter, a w Polsce najczęściej spotykane określenia to masło karité lub olej z masłosza. Roślina ta uprawiana jest w Afryce Centralnej. Rośnie na wysokość do 15 m. Ma twarde, skórzaste liście i mlecznobiały sok. Kwitnie dopiero w dwudziestym roku życia, a najwięcej owoców rodzi w wieku 50-100 lat. Owocem tej rośliny jest orzech, przypominający wyglądem śliwkę. Orzech zawiera około 50% tłuszczu i dzięki niemu znalazł tak szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Masłosz jest drzewem czczonym przez mieszkańców Czarnego Lądu. Nawet zbiory owoców z tego drzewa przebiegają zgodnie ze starym afrykańskim rytuałem zwanym Begu. Pierwszy etap to biesiada, której kulminacyjnym punktem jest składanie ofiary z napojów i ubój koguta pod drzewem hebanowym. Następnie z tłuszczu pierwszych zebranych owoców gotuje się danie z brązową fasolą, które spożywane jest w trakcie biesiady. Tradycja mówi, że tylko kobietom wolno zbierać owoce świętego drzewa sawanny. Mężczyźni nie mogą go dotykać, jeśli nie będą go ścinać.

Tłuszcz z orzechów masłosza pozyskuje się dwiema metodami:

  • Orzechy wyjmuje się z łupiny i suszy na wolnym powietrzu. Następnie rozbija w drewnianych moździerzach na proszek o konsystencji gruboziarnistej mąki, a potem gotuje według tajnej recepty, aż do uzyskania masłopodobnej substancji.
  • Wyjęte z łupiny orzechy masłosza tłoczy się na ciepło.

Jedno dorosłe drzewo masłosza produkuje co roku 15-20 kg owoców. Pozwala to na wyprodukowanie około 1,5 kg czystego masła karité. Substancja ta zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, nienasycony kwas oleinowy, trójglicerydy, woski, alkohole trójterpenowe, witaminy E i F, prowitaminę witaminy A, alantoinę. Afrykańczycy mówią, że jest ono niemal panaceum na dolegliwości skórne. Nawilża i natłuszcza skórę, czyni ją gładką i miękką, chroni przed wysuszeniem, opóźnia jej starzenie się i powstawanie zmarszczek, regeneruje. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 3-4. Alantoina zawarta w maśle karité przyspiesza gojenie się ran, podrażnień i stanów zapalnych. Szczególnie polecane jest dla skór suchych, ubogich w tłuszcz i mało nawilżonych, a także łuszczących się, pękających i starzejących się. Bardzo często wykorzystywane jest w preparatach dla alergików, dla osób z łuszczycą i innymi dermatozami.

więcej w Cabines nr 33

Anna Kamińska
publikacje Cabines 33
do góry | powrót