Podróż do Indii

powrót

Wokół kosmetyki

Moda na Indie znowu ogarnęła Europę. Hinduskie klimaty wkraczają także do salonów spa. Zapraszamy na...
rejuvi cosmetics
Podróż do Indii

Orientalne kraje od wielu lat fascynują chłodną i konwencjonalną Europę. Na ekrany kin wchodzą wciąż nowe bollywoodzkie produkcje, coraz chętniej wybieramy się do hinduskich restauracji, a na wybiegach największych projektantów mody możemy podziwiać kreacje inspirowane tradycyjnym sari. Indie wkraczają także do salonów spa. Po japońskim masażu shiatsu czy chińskiej akupresurze przyszedł czas na zmianę kierunku „podróży”. W kosmetologii pojawił się nowy trend – pielęgnacja holistyczna, oparta na poszukiwaniu harmonii między ciałem a umysłem. Kosmetyczne nowości rodem z "Baśni z tysiąca i jednej nocy" to zabiegi oparte na ajurwedzie – hinduskiej medycynie naturalnej.

Co to jest ajurweda

Ajurweda (dosłownie: wiedza o życiu, wiedza o zdrowiu) jest najstarszym na świecie systemem medycznym i filozoficznym, wywodzącym się ze starożytnych Indii. To także życiowa wiedza o uzdrawianiu, sztuka leczenia i filozofia, której celem jest dążenie człowieka od pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. Ajurwedyjska wiedza ujmuje człowieka holistycznie (jako całość) i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia, koncentrując się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie – na usuwaniu jej źródła, nie tylko objawów. Według ajurwedy każdy organizm jest kombinacją pięciu podstawowych elementów, z których składa się wszechświat. Należą do nich: ziemia, woda, ogień, powietrze i przestrzeń. W ludzkim organizmie objawiają się one jako trzy podstawowe bioenergie, które są określane jako doshe Vata, Pitta i Kapha. Istoty żyją w zdrowiu i wewnętrznej harmonii, jeśli równowaga między doshami jest zachowana. Można ją osiągnąć poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia, lecz także dzięki specjalnym zabiegom i masażom.

Masaże ajurwedyjskie

Masaż pudrowy (udvarthanam) – jest specyficznym masażem z kanonu terapii ajurwedyjskich. W przeciwieństwie do większości zabiegów i masaży ajurwedyjskich wykonuje się go nie na bazie olejów ziołowych, lecz na bazie sproszkowanych ziół, specjalnie spreparowanej mieszanki o właściwościach leczniczych. Zabieg ten wykonuje najczęściej dwóch terapeutów. Garshanam – masaż pilingujący ciała. Wspomaga ujędrnianie oraz modeluje sylwetkę. Zabieg ten należy do terapii z cyklu Svedana, czyli terapii napotnych, mających na celu poprawę cyrkulacji krwi, a tym samym usunięcie zbędnych produktów przemiany materii. Jest to zabieg na bazie soli i sproszkowanych ziół dobranych odpowiednio według starohinduskiej receptury. Masaż Pinda Sveda – masaż i zabieg termiczny z użyciem stempli ziołowych („na sucho” i „na mokro”). Najczęściej wykorzystywana technika podczas Pinda Sveda to rozgrzewające, okrężne ruchy tarcia, wykonywane stemplami, naprzemiennie z ruchami głaskania. Masaż stopami (padaabhayanga) to bardzo precyzyjna technika obejmująca całe ciało jednorodnym, płynnym ruchem stóp, przy zastosowaniu odpowiedniego, dużo głębszego niż w tradycyjnym masażu nacisku na punkty witalne i kanały energetyczne. Masaż trzeciego oka – punktu pomiędzy brwiami (shirodhara) – masaż olejowy „trzeciego oka”, inaczej „czakry brwiowej” (w sanskrycie ajna) lub też „oka mądrości”, „wewnętrznego oka”. Stymulacja tego czakramu rozwija intuicję, dojrzałość duchową, pogłębia świadomość samego siebie i wszystkiego, czego doświadczamy. Masaż trwa około 40 minut. Na punkt pośrodku leje się specjalny olej. Zabieg ten zapewnienia uczucie całkowitego relaksu, oczyszcza organizm z toksyn i zmniejsza napięcie nerwowe. Masaż witalny Vital jest masażem refleksologicznym stóp, dłoni, głowy i twarzy. Polega na stosowaniu odpowiedniego ucisku w specyficznych punktach. Masując na stopie, dłoniach, głowie czy twarzy strefy odpowiadające organom wewnętrznym lub częściom ciała, przywraca się równowagę organizmu. Masaż głównych centrów energetycznych ciała, tzw. czakr (cakra) ma na celu ich równoważenie, czego efektem jest stymulacja całego systemu nerwowego, pobudzenie przepływu prany (energii życiowej) w ciele fizycznym i przyspieszenie regeneracji.

Indie w salonie spa

Ze starohinduskiej medycyny korzystają m.in. Golden Spa i Spa Jaszan w Bielsku-Białej oraz Belweder w Ustroniu. W Golden Spa program dla kobiet obejmuje: wyciszający masaż głowy, peeling owocowy z elementami masażu i Cytrusową Lemoniadę, czyli zabieg pielęgnacyjny dłoni i stóp. W ofercie znajduje się także tatuaż henną. Dla mężczyzn przygotowano parafinowy okład na stopy i masaż ciała olejkiem kokosowym. Do wyboru są także zabiegi wykonywane na bazie kawy, ogórków czy herbaty. W Spa Jaszan zabiegi wykonuje się według starożytnych hinduskich receptur, opartych wyłącznie na naturalnych składnikach, np. Shirodhara – to zabieg silnie relaksujący. Polega on na polewaniu czoła strumykiem ciepłego oleju sezamowego oraz na odpowiednim masażu twarzy. Jest on polecany w stanach niepokoju, depresji, przy nadciśnieniu, bezsenności, kłopotach z pamięcią oraz niektórych problemach skórnych. Inny z zabiegów to abhisek – polega on na polewaniu całego ciała delikatnym strumieniem oleju sezamowego, miodu i mleka. Dzięki temu zabiegowi można osiągnąć cel i podstawę filozofii ajurwedyjskiej – stan harmonii między ciałem a duszą.

Indyjskie kosmetyki

Ajurwedyjskie kosmetyki zawierają wyłącznie naturalne składniki i często są konserwowane czystym złotem. Zazwyczaj mają intensywne, orientalne aromaty. Do pielęgnacji twarzy używa się świeżo przygotowanych maseczek z ziół i olejów. Najczęściej jest to olej z drzewa sandałowego, sezamowy, z kukui, migdałowy, kokosowy i z awokado. Nie trzeba być jednak specjalistą i własnoręcznie przygotowywać maseczki przed każdym zabiegiem. Z pomocą przychodzą gotowe linie kosmetyczne, opracowane zgodnie z zasadami ajurwedy. Sundari (w języku hinduskim „piękna kobieta”) to linia kosmetyczna stworzona przez Christy Turlington. W jej skład wchodzi dwadzieścia produktów, m.in. kosmetyki myjące, kremy nawilżające, maseczki, olejki eteryczne itp. Ich receptura oparta jest na wyciągach z ziół, korzeni, olejkach eterycznych i ekstraktach z kwiatów. Wszystkie składniki pochodzą z Indii. Kolejna linia kosmetyków została stworzona przez Shahnaz Husain, której dewiza brzmi: „Dbaj i lecz”. Zakładając swoją firmę, korzystała z doświadczenia kobiet w Indiach, które znają mnóstwo naturalnych sposobów pielęgnacji urody. Wiele z tych domowych sposobów ma źródło właśnie w ajurwedzie, jak np. henna – doskonała alternatywa dla zwykłych preparatów farbujących. Natomiast kurkuma połączona z sokiem z cytryny jest wykorzystywana jako środek bakteriobójczy i zmiękczający skórę.

Warto spróbować

Gdzie najlepiej zdobyć potrzebną wiedzę i przejść szkolenie z zakresu technik ajurwedy? Centrum Ajurwedy w Warszawie (www.ajurweda.com) jest przedstawicielem ajurwedyjskiego ośrodka dr. Franklina w Indiach. Pracują w nim wykwalifikowani specjaliści, prowadzone są kursy i szkolenia.

Podsumowanie

Trendy w branży spa często ulegają zmianom, jednak moda na zdrowie i naturalne środki pielęgnacji na długo pozostanie numerem jeden. Z tego względu ajurweda będzie w Polsce coraz popularniejsza i warto zawczasu zgłębić jej tajniki.

więcej w Cabines nr 32

Sandra Murzicz
publikacje Cabines 32
do góry | powrót