Hammam

powrót

Spa & wellness

Słowo „hammam” pochodzi z języka arabskiego i oznacza dosłownie „źródło ciepła”. Od VII wieku n.e. hammamy, czyli łaźnie parowe, zwane też tureckimi, pojawiają się we wszystkich krajach śródziemnomorskich, nawiązując do term starożytnych Greków i Rzymian, którzy dużo wcześniej korzystali z dobrodziejstw kąpieli w gorącej parze.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Hammam

Starożytni mieszkańcy krajów południowych i Orientu w publicznych łaźniach oddawali się nie tylko zabiegom dla ciała, ale w ogóle życiu towarzyskiemu. Było to miejsce wymiany najświeższych plotek, rozmów o interesach i swobodnych pogaduszek dla odprężenia. Kobiety, które w łaźniach przebywały w osobnych pomieszczeniach, poza popijaniem herbaty i plotkowaniem poddawały się depilacji, masażom i zabiegom pielęgnacyjnym. Współcześni bywalcy nowoczesnych łaźni parowych szukają w nich bardziej spokoju i wyciszenia, czego brakuje zwykle w ich zabieganym życiu.

Przebieg seansu w hammamie

Tradycyjny hammam składa się z trzech sal, do których przechodzi się kolejno, począwszy od sali z niższą temperaturą aż po salę gorącą, by powoli przyzwyczajać organizm do ciepła. Sale połączone są korytarzem i ogrzewane. Para wodna bardzo szybko wypełnia pomieszczenia, nadając odpowiednią temperaturę i wilgotność. Zależnie od miejsca, jakim dysponujemy, liczba sal może być różna, w niektórych zaś może znaleźć się basen z chłodną wodą lub natrysk.

Sala ciepła

Półmrok, wilgoć, temperatura w granicach 38-45 st. C – takie warunki panują w tej sali. Są w niej ławy, na których można usiąść lub się położyć, by wprowadzić się w stan relaksu i poddać działaniu ciepłej pary wodnej.

Sala gorąca

Mniejsza, ciemniejsza, para jest tu bardziej gęsta i jest o wiele cieplej. Dzięki tym warunkom odprężenie mięśni jest odczuwalne. Dobrze jest wychodzić z niej od czasu do czasu, by się ochłodzić w pierwszej sali, pod prysznicem lub w basenie z chłodną wodą i w ten sposób się zrelaksować.

Pielęgnacja ciała

W hammamie można poddać się także zabiegom pielęgnacyjnym, dlatego często znajduje się w nim podgrzewany stół do zabiegów. Wykonuje się na nim gommage ciała za pomocą czarnego mydła (orientalna ciekawostka kosmetyczna na bazie czarnych oliwek o niezbyt pięknym zapachu, ale rewelacyjnym wpływie na stan i wygląd skóry), glinką (marokańską glinką ghassoul) lub specjalną rękawicą (kessa). Można też zaoferować masaż z aromatycznymi olejkami, by przedłużyć przyjemne wrażenie otulenia orientalną atmosferą. Znakomicie sprawdza się tu olej arganowy, nie bez powodu nazywany złotem Maroka. Ma on nieocenione właściwości pielęgnacyjne, nadaje się więc idealnie do relaksująco-pielęgnacyjnego masażu. Przed wyjściem z sali zabiegowej zaproponujmy klientce chłodny prysznic, który usunie resztki produktów kosmetycznych, oraz miękki szlafrok.

Sala wypoczynku

Chłodna, przyjemna temperatura, światło - jest to miejsce wypoczynku niezbędnego po pobycie w hammamie. Tutaj organizm ma szansę wyrównać ciśnienie tętnicze, rytm serca i uzupełnić utratę wody. Klientom oferuje się odświeżające napoje lub herbatki oraz lekką przekąskę, np. owoce lub słodycze.

więcej w Cabines nr 32

Źródło: francuskie wydanie
Cabines nr 203 (styczeń 2008)
Tłum. Dorota Bury
publikacje Cabines 32
do góry | powrót