Oczyszczanie skóry

powrót

Dossier

Oczyszczanie jest zabiegiem towarzyszącym człowiekowi od zawsze. Zmieniają się tylko formy i sposoby jego wykonywania. Najczęściej jest to związane z kulturą i szerokością geograficzną. Oczyszczanie twarzy, ciała, organizmu poprawia nasze samopoczucie i kondycję. Jest to temat ściśle związany z kosmetyką i wraz z jej rozwojem ewoluuje. Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na uzyskanie harmonii. Wiemy doskonale, że kondycja naszej skóry zależy od tego, w jaki sposób traktujemy nasz organizm. Dlatego bardzo istotne jest jednoczesne dbanie o oczyszczenie organizmu (odkwaszenie) i właściwą pielęgnację ciała.
Biotechnologia
Oczyszczanie skóry

Pielęgnacja domowa

Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry jest dokładne jej oczyszczenie. Nastolatki bardzo lubią wykorzystywać do tego celu żele lub pianki. Dobieramy je w zależności od stopnia zanieczyszczenia skóry. Niezbędny jest tonik, który w krótkim czasie przywróci prawidłowe pH skóry. Bardzo młodym osobom możemy polecić lecznicze korektory, które przyczyniają się do ograniczenia rozwoju bakterii. Ważne jest, aby nastolatki nie drażniły twarzy zabrudzonymi palcami. Jest to odruch, który – niestety – sprzyja rozwojowi trądziku. Klientki, które używają podkładów mocno kryjących, musimy zaopatrzyć w mleczka i śmietanki, które szybko je rozpuszczą. Dla pewności najlepiej zaaplikować je dwukrotnie. W podróży najlepiej sprawdzają się produkty 2w1. Jeżeli nasze klientki wybierają się do ciepłych krajów, wystarczy im tonik, który oczyści, odświeży i przywróci prawidłowe pH. Do demakijażu oczu używamy specjalnych, łagodnych preparatów. Bardzo istotne jest używanie peelingów. Nastolatkom, u których zaczyna pojawiać się trądzik, możemy polecić peeling enzymatyczny, a dopiero gdy zmiany się nasilą – peeling z drobinkami. W leczeniu trądziku usuwanie zanieczyszczeń i martwego naskórka jest bardzo ważne. Przy skórach naczynkowych polecamy peelingi enzymatyczne ewentualnie gommage, który ścieramy tylko w miejscach, gdzie nie występują popękane naczynia. Częstotliwość stosowania tych preparatów w pielęgnacji domowej ustalamy na podstawie kondycji skóry i programu, jaki realizujemy. Kwasy stosowane w pielęgnacji domowej skóry pełnią również rolę oczyszczającą i najczęściej przygotowują skórę do intensywniejszego zabiegu w gabinecie. Długość i częstotliwość ich stosowania ustalamy indywidualnie. Klientki nie powinny ich jednak nadużywać. Peelingi stosujemy również na całe ciało. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, ponieważ znaczną część ciała okrywamy. Najczęściej stosujemy drobinki i preparaty oparte na soli morskiej. Kąpiele w wannie z dodatkiem soli lub olejków aromatycznych doskonale oczyszczą skórę i odprężą organizm pod warunkiem, że woda nie będzie zbyt gorąca. Na zakończenie dobrze jest wziąć chłodny prysznic. Bardzo ważne jest oczyszczenie organizmu poprzez odpowiednią dietę. Wypicie kilku szklanek wody mineralnej poprawi nawilżenie i trawienie. Nie należy nadużywać kawy. Zamiast tego możemy zaproponować rozmaite herbatki działające oczyszczająco (nie przeczyszczająco!). Powinnyśmy przekonać klientki, że spożywanie dużej ilości słodyczy i mięsa prowadzi do zakwaszenia organizmu. Choćby częściowe ograniczenia wprowadzane stopniowo po pewnym czasie dadzą wymierne rezultaty. Uprawianie sportu, chociażby jazda na rowerze, poprawia natlenienie i przemianę materii. W znacznym stopniu przyczynia się do oczyszczenia organizmu, a skóra zyskuje promienny wygląd.

Oczyszczanie ciała

Najbardziej znanym sposobem oczyszczania ciała w Europie, który rozpowszechnili Finowie, jest sauna. Gorące powietrze panujące w niej powoduje rozszerzenie porów, co ułatwia wydalenie toksyn przez skórę. Niestety, nakładanie na twarz, szyję i dekolt masek podczas korzystania z sauny powoduje zmniejszenie powierzchni wydzielania potu. Lepiej jest nałożyć jepo zakończeniu pobytu w saunie, kiedy oczyszczona, rozpulchniona skóra szybko je wchłonie. Jeżeli w naszym kompleksie posiadamy saunę, to po seansie oczyszczającym wykonajmy zabieg na twarz i ciało. Klientka bardzo chętnie się im podda. Pamiętajmy jednak o uzupełnieniu płynów.

Turcy rozszerzyli rytuał oczyszczania ciała. W hammamie, oprócz „kąpieli w pianie”, wykonuje się masaż. Dzięki niemu następuje przyspieszenie krążenia, pobudzenie metabolizmu, w wyniku czego dochodzi do intensywniejszego oczyszczenia całego organizmu. Jest to zabieg głęboko oczyszczający i relaksujący. Oczywiście można po nim zastosować maski.

Japończycy w onsen wykorzystują gorące źródła, które mają właściwości lecznicze, np. zawierają minerały wspomagające leczenie chorób skóry. Gorąca para odpręża ciało, co jest bardzo korzystne, zwłaszcza po dużym wysiłku. Odprężenie to sprzyja szybkiej regeneracji.

więcej w Cabines nr 31

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 31
do góry | powrót