Masaż stemplami

powrót

Masaż

Masaż stemplami ziołowymi ma swe źródła na Dalekim Wschodzie, w Tajlandii i Indonezji. Zgodnie z tajską tradycją mieszanka leczniczych ziół jest zawijana w bawełniany materiał, następnie podgrzewana i aplikowana na ciało poprzez masaż. Terapia stemplami jest wykorzystywana w Tajlandii już od XIV wieku. W Indonezji masaż stemplami wypełnionymi ryżem, pieprzem, owocami i goździkami znany jest pod nazwą Pantai Luar.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Masaż stemplami

Co się kryje w stemplu

Stempel to po prostu kawałek bawełnianego (najczęściej) materiału wypełniony rozmaitymi składnikami i ciasno związany, by zawartość się nie wysypała. Tradycyjne tajskie stemple zawierają kurkumę, trawę cytrynową, kamforę. Mogą jednak zawierać również inne składniki: kakao, guaranę, sól morską, algi, zioła, kwiaty i nasiona, przyprawy – np. imbir, cynamon, zmielone goździki itp.

Technika masażu

Stemple należy rozgrzać, umieszczając je w podgrzewaczu lub zanurzając w ciepłym oleju. Ich temperatura powinna sięgać 60-75 stopni Celsjusza. Taka temperatura może być zbyt wysoka dla klienta, dlatego początkowo, żeby nie poparzyć skóry, stempel dociskamy lekko do ciała na kilka sekund. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że próg tolerancji bólu u każdej osoby jest na innym poziomie i taka sama temperatura dla jednych może być znośna, dla innych – nie. Trzeba więc uważnie obserwować reakcje masowanej osoby. Z upływem kolejnych minut, gdy temperatura stempla spadnie, zwiększamy intensywność masażu i dłużej przytrzymujemy stempel na skórze. Kiedy stanie się zbyt chłodny, można go ponownie rozgrzać, a najwygodniej jest mieć pod ręką zapasowe ciepłe stemple, by wymienić na nie te już schłodzone. Zabieg trwa zwykle 30-60 minut. W tym czasie z rozgrzanych stempli uwalniają się substancje, które działają dobroczynnie na skórę i zmysł powonienia.

Masaż stemplami może obejmować różne partie ciała – twarz i dekolt, całe ciało lub stopy. Stemple mogą być również elementem uzupełniającym inny masaż. W tradycyjnym masażu tajskim stempel przesuwano wzdłuż przebiegu meridianów, w niektórych punktach zatrzymując się dłużej i delikatnie je rozmasowując, co czyniło z tej techniki metodę nie tylko relaksacyjną, ale i terapeutyczną. Jeśli chodzi o masaż stemplem w obrębie twarzy i dekoltu, stosuje się tu stemple mniejsze niż w zabiegach na całe ciało. Masaż taki poprawia wygląd skóry, jej koloryt i odmładza ją poprzez swe rozluźniające działanie, likwidując napięcia mięśni twarzy. Eliminuje także skutki zmęczenia psychicznego i stresu – np. ból głowy. Po zakończeniu masażu zaleca się, by masowana osoba odpoczęła przez krótki czas w ciepłym pomieszczeniu (pozwoli jej to nie tylko oswoić się z przyjemnym uczuciem odprężenia, ale też uniknąć szoku termicznego po wyjściu na zewnątrz).

więcej w Cabines nr 31

Dorota Bury
publikacje Cabines 31
do góry | powrót